Aušus zase kecá, však ta napětí měřili stejně na všech deskách a jen Aušus měl ta napětí přes 1,3 V, když ostatní byli kolem 1,2 V a multimetery Fluke jsou sakra dobrý multimetery, který měří sakra přesně a jsou sakra odolný vůči vysokofrekvenčním rušením. Jejich beta UEFI tedy stále stojí za starou bačkoru. Po vlastních dřívějších zkušenostech by mě nenapadlo si koupit cokoliv od Aušus, zaručený šmejdy.
S tym "reklamace nejčastěji bude stejně řešit e-shop" mam praveze inu skusenost. Viac krat sa mi stalo, ze mi e-shop napisal ze ak chcem urychlit reklamaciu, mam to rovno poslat/zaniest do autorizovaneho servisu lebo oni to tiez iba preposielaju. A ked v servise zistia problem (napr neoriginalna RAM v notebooku), reklamacia je zamietnuta.
z velkeho slavneho abitu sme prechadzali na lowendove ECS, lebo abit hromadne odchadzal do kremikoveho neba. Abit potom skrachoval. Moja BX doska este so slotom1 pre p3/celeron zdochla po pol roku, potom som presiel na athlony a k intelu som sa vratil az po 10+ rokoch. Ecs nahradili MSI a cca od 2004 asus.
Není primárně problém v přesnosti voltmetru, ale v místě, na kterém se to měří - tvrdí zástupci Asusu. A teď už na to upozorňuje i Gigabyte.
The CPU internal SOC Voltage (SVI3 interface) is the most crucial indicator to motherboards, and, in general, the PWM Output Voltage will be higher than the CPU internal SOC Voltage (SVI3 interface) due to various physical factors.
Asus samozřejmě může nastavovat vyšší napětí tím, jak se snaží o větší OC pamětí a tak, to je jedna věc. Ale věřil bych, že ten limit 1,3 V po těch aktualizacích dodržují, jak tvrdí (myslím že to bude hlídat i AGESA/SMU v procesoru), a že když se na bodech na desce nebo na pinech socketu naměří víc, že to je prostě tím, že v tom místě je napětí vyšší, než v samotném procesoru.
Cožeto?
- coldbug je problém CPU, ne desky ne?
- crosshair šestka ZEN 3 podporuje
- počáteční problémy s paměťma byly hodně zlý, ale to skoro u většiny tehdejších desek. To bylo spíš o agese a neexistenci profilů po paměti, než nějakých problémech s deskou.
s ohledem na to, že jsem crosshaira kupoval kdysi hned po vydání s 1800x a doteď běží u synovce jako herní mašina s 5600 a s paměťma @3200, tak nevidím v motherobardu problém.
jediný "problém" je tuším absence 3pin headeru pro argb serepetičky, měl jen čtyřpin (nebo tak nějak, prostě málo headerů pro dnešní potřeby )
- coldbug napsal jsem to špatně. přesně je to cool boot bug. Po restartu PC naběhne s defaultními hodnotami. Tuším, že to není opraveno dosud. Stejnou chybu mněla i následující vlajka CH7.
- CH6 podporuje ZEN3 od BIOSU 8503 vydaného 28.03.2022 což je např. rok a čtvrt po Asrocku (vánoce 2020), a půl roku po té co CH6 letěl z PC.
- cokoliv v souvislosti s napájením osvětlení skříně jde zcela mimo mne. :)
Externě ne, ale pointa je, že pořád za tím bodem, kde to měří, dochází k dalšímu úbytku napětí. Takže to, že tam naměří víc, než deska/CPU uvádí přes tu hodnotu SVI3, je dáno tímhle důvodem, ne proto, že by údaj SVI3 byl špatně v procesoru bylo překročené předepsané maximum, což Gamers Nexus hned z těch měření vyvozoval (IIRC).
Právěže tam asi něco je. Dokonce i v tom procesoru na vstupu prý o něco klesá napětí, údajně dokonce i v těch senzorech napětí (jestli si to teď pamatuju dobře), které ho měří, což by implikovalo, že pokud by procesor interně už dostával to limitní napětí 1,3V, tak ještě na kraji křemíku před tím vstupem do senzorů bude o něco vyšší.
Viděl jsem, že se tím teď zabýval igor'sLAB: https://www.igorslab.de/en/amds-skalierbare-spannungsschnittstelle-3-svi3-fuer-dummies-und-wie-man-ueberpruefen-kann-ob-das-am5-mainboard-sicher-ist/