Podobný osud nejspíš čeká i výrobce základních desek. Od roku 2005 už tento segment příliš neroste, mnoho výrobců v posledních pěti až sedmi letech zkrachovalo, nebo se stáhlo z mezinárodního trhu a nadále působí jen lokálně (zejména v Číně je malých výrobců jak psů). Abit, Epox, Soltek, DFI… ti všichni už mezi námi nejsou a možná si vzpomenete i na další. Většinu světového trhu mají rozporcovanou Asus a Gigabyte, o třetí místo se perou Asrock a MSI, a někde za nimi jsou všichni ostatní.
Server DigiTimes s odvolávkou na své zdroje nyní tvrdí, že Asustek, firma stojící za značkou Asus, se poohlíží po jiném výrobci, kterého by mohl odkoupit a zvýšit tak svůj tržní podíl a úspory z rozsahu. Oficiálně to Asustek odmítá, ale to vlastně nemusí nic znamenat. Pokud na drbech přece jenom něco je, pak kandidátem na akvizici může být prakticky kterýkoliv výrobce s výjimkou Gigabytu. DigiTimes ale přiznává, že akvizice může být problematická.
Pokud by se Asustek chtěl sloučit například s Micro-Star International nebo Asrockem (který kdysi vytvořil jako low-endovou značku, následně jej nechal se osamostatnit a nyní už na něj nemá žádné majetkové vazby), hrozí, že obchod zablokují antimonopolní úřady. Majitelé menších výrobců s dlouhou tradicí, to by mohla být třeba již zmíněná MSI, Biostar nebo Elitegroup Computer Systems, pravděpodobně nebudou ochotni podniky prodat. A mladí čínští výrobci jsou zatím tak malí, že jejich odkup by Asusteku přinesl víc starostí než užitku.
Možná to nebude hned, ale segment základních desek se bude konsolidovat. Asus a Gigabyte se bát nemusí, Asrock zatím na úkor jiných utěšeně roste. Pokud bych si měl tipnout, kdo z těch známých bude v příštích několika letech někým odkoupen, vsadil bych si na MSI. Tchajwanská společnost technologicky drží krok s většími konkurenty, působí celosvětově, jen má mezi uživateli trochu pošramocenou pověst a oproti Asusu a Gigabyte nižší prodeje, ze kterých musí financovat (asi) podobně drahý vývoj, distribuci a marketing.
Zdroj: DigiTimes