Apollo Lake zůstane počtem jader na čtyřech – čipy s více jádry podle BenchLife nebudou (ostatně totéž platí i pro většího brášku Sky Lake). Použita bude jak již víme architektura nazvaná Goldmont, k jejímž podrobnostem ale bohužel nic známo není. Zdá se, že základní jednotkou bude opět dvoujádrový modul se sdílenou 1MB L2 cache, celkem tedy čtyřjádro bude mít 2 MB L2.
Intel do tohoto čipu použije stejnou architekturu GPU, jako má Skylake, ovšem zaměřenou na nižší spotřebu („Gen9LP“). Počet EU bude mírně netypických 18. Multimediální výbava má být rovněž převzatá ze Skylake. Podle BenchLife už SoC podporuje rozlišení 4K a zvládá výstup na tři obrazovky, z toho dvě mohou být externí – buď ve formě portu HDMI 1.4b, nebo DisplayPort 1.2a. Třetí výstup typu MIPI DSI nebo eDP 1.4 je pak pro displeje notebooků nebo tabletů.
Schéma čipu Atom generace Apollo Lake (Zdroj: BenchLife)
Asi nejzajímavější změna bude u paměťového řadiče. Ten bude podporovat jednak DDR3L v dvoukanálovém uspořádání (2 × 64 bitů), a to i s ECC v případě průmyslové/embedded varianty, kterou uniklé schéma popisuje. Zároveň ale bude umět paměti LPDDR4, což je nová generace mobilní DRAM nahrazující LPDDR3 (ty Apollo Lake pro změnu umět nebude). Tyto paměti počítají s efektivními takty až 3200 MHz (což standardně nemáme ani v desktopu), v schématu ale není uvedeno, jaký takt bude Apollo Lake umět. V režimu LPDDR4 bude mít paměťový řadič tak šířku 128 bitů (čtyři kanály po 32 bitech). Pokud bude LPDDR4-3200 podporována, měl by SoC teoretickou paměťovou propustnost 51,2 GB/s.
Apollo Lake má poskytovat až pět portů USB 3.0 a navíc jedno USB 3.0, které umí fungovat jak jako hostitel, tak v roli zařízení. Podle předcházející zprávy budou zařízení založená na Apollo Lake mít porty USB typu C, nicméně podle schématu nejspíš jen s rychlostí USB 3.0. SoC dále podporuje dva 6Gb/s porty SATA, SDIO 3.0, čtečku karet SDXC, eMMC 5.0 a má integrovaný řadič PCI Express 2.0 ×4 (takže na desktopových deskách budou opět nanejvýš sloty PCIE ×1). Na schématu čipu můžete vidět také výčet dalších nízkoúrovňových rozhraní (I2C atd.), které ale nás uživatele nemusí příliš zajímat.
Podle BenchLife se má Apollo Lake na trhu objevit příští rok. Lze asi očekávat, že by se uvedení mohlo odehrát zhruba v ročním intervalu po příchodu Cherry Trailu – odhalení by tak mohlo být někdy začátkem jara a první zařízení by mohla být na trhu do poloviny roku.
Zdroj: BenchLife