Oni fakt narvali do HEDT čtyřjádro s vypnutým HT a dvoukanálovým řadičem pamětí! :D
Snad to Turbo 3,0 nebude mít problémy s aktualizací windows, protože pokud to desítky samy odinstalují, člověk si toho nemusí všimnout.:)
Jinak tedy od deseti jader (999 dolarů) výše už by to mohlo zvládnout i dvě grafiky bez toho, aby jim to ostrouhalo PCI linky, což v této kategorii asi pár lidí ocení.
Jsem zvědavý na Threadripper, jak na tom bude v přímém porovnání taktů, TDP, PCI linek a hlavně ceny. (nezdá se mi, že by tahle Intelí nabídka nějak reflektovala, že konkurence už existuje.)
Tajně jsem doufal, že Intel na Computexu představí (nebo aspoň zmíní) i Skylake-W 1S Xeony pro R4 (LGA 2066), ale zase nic :-( Jediná stopa k nim je vystavený MB GIGABYTE C422-WS s C422 chipsetem, avšak výrobce o něm nemá na svém webu absolutně žádnou zmínku (na rozdíl o těch svých pouťově osvětlených X299 desek ...)
To myslím že reflektuje, jinak by to končilo 10-12jádrem za těch 1750 dolarů a 8jádro by nejspíš pořád bylo za 999 babek. Ty vyšší modely jsou tam skoro určitě jenom kvůli Zenu, dokonce i na AnandTechu si to myslí a explicitně píšou, kde asi místo k podezření z naddržování moc není.
Intel se moc nepredvedl? Hmm. Vydal desktop 12ti jadra driv nez amd a vykonejsich nez amd na daleko vyspelejsi a vybavenejsi platforme nez amd. I osmi a sestijadra jsou silnejsi nez u amd, vydano jeste drive nez si amd stihla doladit vsechny mouchy. Tak ti nevim, ono se to da videt ruzne ;)
Co chcete, aby Intel udělal? Možnosti současných procesorů jsou dány TDP. Pokud toužíte po hodně jádrech, Intel vám už roky nabízí Xenon Phi, kde jich máte aktuálně až 72. Samozřejmě se tento velký počet odrazí na max. frekvenci (1,7 GHz).
Prostě nemůžete mít všechno. Buď budete mít vysokou frekvenci a nebo budete mít vysoký počet jader. Honit se za frekvencí je výhodnější pro výrobce (levnější křemík). Vysoký počet jader je výhodnější z hlediska poměru výkon/TDP, protože hodně jader může běžet na nižší frekvenci, tím i výrazně nižším napětí. Co je výhodnější pro zákazníka, záleží na tom, jaké aplikace zákazník provozuje.
Co pořád máte s tím TDP? Že Intel má větší TDP je dáno integrovanou grafikou a vyššími frekvencemi. Podívejte se, jakou spotřebu mají ty přetaktované Ryzeny. Aby je jejich uživatelé dostali o pár set MHz výš, zvednou jim TDP klidně o 50 %, protože nejdou nahoru jen s frekvencí, ale hlavně s napětím. A totéž platí samozřejmě i opačně. Když to osmijádro od Intelu nebudete honit až na 4,5 GHz, ale spokojíte se se 4 GHz, rázem nejste na 140 W, ale pod stovkou, když klesnete na 3,5 GHz, budete na úrovni toho 65W Ryzenu taky úplně v pohodě.
S cenou je to jiné. Tam správný podnikatel prodává za tolik, kolik jsou lidé ochotni zaplatit. Když si kupuju tričko, spokojím se s tričkem bez potisku za stovku, někdo jiný si koupí tričko s malou nášivkou krokodýla a rázem za něj dá tisícovku, přestože poměr cena/výkon hovoří naprosto jasně pro to bez nášivky.
A tohle je problém AMD. Aby se prosadilo, potřebovalo by uvést lepší produkty, než má Intel, protože jestliže budou konkurovat jen cenou, získají sice pár procent trhu na víc, ale to je tak všechno.
Znova: na to, že Intel vládne skoro neomezenými možnostmi (finanční kapitál, know-how, vývoj), je jeho produktová řada nepřesvědčivá. A ještě ji chce prodávat za nehorázné ceny.
Pokud se budeme bavit na úrovni co bych chtěl, tak je to reálný vývoj na poli technologií. Intel kupříkladu už roky jen mírně vylepšuje svou procesorovou platformu a z hlediska výrobních technologií je jeho pokrok dost výsměch - ano, je aktuálně na 10nm, ale praktické výsledky takové výroby vůbec nemají adekvátní dopady na spotřebu, frekvence nebo výkon a AMD mu zvládá konkurovat s adaptovanou 14nm výrobou. Muselo to být AMD, které KONEČNĚ nabídlo pokrok, pod kterým si já představuju postupný růst počtu jader v SOHO segmentu. 4C8T mám už spoustu let v i7-2600K a ten procesor nataktovaný na 4,2GHz base + 5,2GHz turbo nemá smysl měnit za něco od Intelu (a ještě s úplně směšně nesmyslnou cenovkou), první smysluplný upgrade je pro mě až Ryzen, a to právě kvůli 8 plnohodnotným jádrům.
"Co pořád máte s tím TDP? Že Intel má větší TDP je dáno integrovanou grafikou a vyššími frekvencemi. Podívejte se, jakou spotřebu mají ty přetaktované Ryzeny. Aby je jejich uživatelé dostali o pár set MHz výš ..."
Ale tohle zrovna u 16/18jádrových čipů nebude problém AMD. Spíš bude problém Intelu dostat se spotřebou níž. Ono ten argument jaksi jde na obě strany...
tynýte ti si fakt do huby nevidíš nebo jsi fakt tak hloupý? Představ si kdyby tady intel zareagoval a nabídli 16ti jádro 32 vlákno za cenu blízkou nejdrašího ryzenu. Fakt bys chtěl další hřebíček do rakvičky tvé úžsné AMD? Buď rád že nabídli nemastnou neslanou nabídku se šedivkou.
Firma je podnikatelský subjekt. Když má firma 85 % trhu, nemá pro ni smysl řešit cenu svých produktů, protože snížením ceny ničeho nedocílí. Víc počítačů než mám, si prostě nekoupím, protože je nepotřebuju. Až začne tu pozici na trhu ztrácet, může být motivována k nějakému snižování ceny.
Že vy nevidíte pokrok díky výrobním technologiím je jen tím, že jste slepý. Mám dva notebooky s Pentiem. Jeden má B960 a druhý 4405U. Dělí je 4 roky mezi uvedením na trh. Druhý je o 50 % rychlejší, při 43% spotřebě. Tedy za 4 roky má asi 3,5 násobnou efektivitu.
A to je přesně oblast, do které rval Intel poslední roky peníze. Ano, kašlal na stolní procesory, protože ho v nich nikdo neohrožoval. Soustředil se na mobilní sféru, kde se prodá více zařízení, a kde je ta efektivita hodně znát. A kupodivu, nezanedbával ani serverovou sféru, kde ten počet jader má praktický význam. A ano, chápu, že existují lidé jako vy, kteří jsou chudí na to, aby si koupili serverový procesor, ale zároveň chtějí výkon. Moc vás ale není. Většina lidí si stejně dneska koupí notebook.
Nejlepší 16jádro Intelu (uvedené v Q1/16) má dnes 145 W a frekvenci až 3,6 GHz. AMD plánuje nejlepší 16jádro s TDP 155 W a nejvyšší frekvencí 3,9 GHz. Takže máte pocit, že to Intel nedá a bude mít nějaký problém? Zvláště, když na stejné frekvenci má o pár procent vyšší výkon na jádro?
Zajímalo by mě, kde se ve vás bere ten optimismus.
Tak kdyz si neumis nastavit regulaci vetraku, to neni problem pasty. Vyssi teploty jadra za provozu nicemu nevadi a OC to u 7700k omezuje minimalne, respektive omezuje to extremni OC. Lidi davaji na vzduchu trvale 5GHz bez delidu
Ja mam s lehkym OC i7-3770k v zatezi na jadrech 80-85st (60st tcase), ale chlazeni je porad na nizkych otackach.
U TDP je třeba uvažovat v kontextu vytížení všech, nikoli v režimu Turbo kdy při vytížení jen pár jader bude celková spotřeba daleko od maximální. Ze zatím prozrazených výsledků benchmarků se dají usuzovat takty ThRp 16c mezi 1700X-1800X(3,5GHz?). U 16c Intelu nejspíš budou níž než u jeho 10c (<3GHz?).