Z vlastní zkušenosti: pracovnící firem především pracují na softwarech v dané firmě, OS je jen omáčka, která nemá zdržovat a má maximálně sloužit pro mimopracovní činnost = netování ;-). Když nastoupil OS Vista a byl první SP, vyzkoušel se zkušebně nasadit tak jako Linux. Náklady na servis od ITIKů byly srovnatelné. Jak je to možné? Jednak vše se jim neskutečně zpomalilo (i po investici do HW) proti práci s XP = volání ITIKům, že jsou nespokojeni ať se to řeší. Pak jiný vzhled onoho prostředí, který spoustě pracovníkům vůbec nevyhovoval = opět náklady na přenastavování na vzhled jako v XP. Stabilita OS ve firemním prostředí zůstala stejná, protože tam vždy existují omezení na instalování různých softwarů od uživatelů.
Suma sumárum ... dokud XP a stroje na kterých to šlapalo fungují, není žádný důvod na přechod výše. Při přechodu z počátku byly náklady na HW, SW (jelikož firemní SW se musel upravovat, aby fungoval bez problémů) a IT servis. Věřím, že náklady na IT servis by za čas klesly, ale opět na úroveň jako u XP.
Další problém většinou vyvstal když se objevily Visty nebo 7čky a provoz se W2k3 ... to byl také zákuseček. Nádherné, když se vytváří profil na takových 7čkách a zadrhne se vytváření poštovního účtu ;-). Takže následně nebo nejlépe ještě před upgradovat všechny servery nové systémy. Což věřím, že se musí MS hodně líbit, protože dolárky se sypou. Doba je holt spotřební ...