Dá se to chápat tak, že v případě zaplacení skrze Google Pay se Google dozví to co by dosud vědet neměl, tj. že jste někomu zaplatil určitou částku, možná i v které kategorii. Pokud tomu tak bude, pak může s určitou pravděpodobností usoudit, že to po čem jste se dosud jen rozhlíželi po Internetu jste si již pořídili (shoda částek, prodejce) a dál to tudíž neřešíte. Nemusí Vás tedy nadále otravovat s tématickou reklamou, která by se míjela účinkem a může prakticky okamžitě prodat jinému zadavateli reklamy Vaše sekundární (dlouhodobé, krátkodobé) zájmy. Taky asi bude mít relevantnější informace pro posouzení účinnosti reklamních kampaní. Což jsou věci, které asi zadavatelé reklamy ocení. Nejsem si jist co, kromě další ztráty soukromí, to přinese klientovi.
Bylo by docela zajímavé do té tabulky připsat, kolik každá banka Googlu a Applu za použití těchto jejich technologií platí. Co jsem kde četl, tak drahý je zejména Apple Pay, který si nechává platit paušál za kartu plus 0,2% každé platby. To je dost, pokud si uvědomíme, že si strhává svoji sazbu i karetní asociace. Pak se nedivme, že si i přes nařízení EU o maximálním poplatku 0,3% za debetní kartu, banky od malých obchodníků strhávají za bezhotovostní platby paušál plus ještě až několik procent z placené částky, což pak výrazně zpomaluje rozšíření bezhotovostní ekonomiky v ČR!
Poplatek za zavedenou kartu je par desetikorun rocna, pak se plati za platbu 0,15 %. To je naprosto zanedbatelné. Pokud měsíčně zaplatíte kartou dejme tomu 15 tisíc, pak je poplatek cca 22,5 Kc. Myslím, že to je pod rozlišovací schopností uživatelů i bank (nezapomejme, ze některé banky, jako treba RB, si vezmou 9 Kc (!!!!!) za odchozí platbu z uctu).
Na implementaci NFC plateb od AirBank mně vadí menší spolehlivost aplikace. Zejména při každé aktualizaci telefonu token zmizí a musí se celý proces registrace dělat znova (po kompletní odregistraci aplikace v internetovém bankovnictví, protože mobilní aplikace slouží zároveň pro dvoufázovou autentifikaci, takže to je dost zdlouhavé). U GooglePay tento problém není.
Jestli někdo stále zůstává u banky, kde platí 9Kč za odchozí platbu z běžného účtu, tak je to jeho chyba.
Ale mně teď šlo hlavně o rozšíření bezhotovostní ekonomiky, protože pro ty drobnější živnostníky je každé promile znát. Například trafikant má 3% marži na cigaretách a za platbu kartou platí poskytovateli 2%, takže se mu to příliš nevyplatí... A ano, některé banky mají bombastickou reklamu, že poskytují bezhotovostní platby za paušál - ale to je marketingový trik. Např. KB SmartPay má měsíční pronájem terminálu 580Kč, ale pouze pro platby do 10 tisíc Kč (nad to za 1,6%), což ale ve skutečnosti znamená, že pokud by se ten omezený paušál rozpočítal na procenta, tak obchodník platí z prvních 10 tisíc Kč placených zákazníky poplatek téměř 6% (pokud nevyčerpá celých 10 tisíc Kč placených zákazníky kartou v daném měsíci, tak ještě víc).
Takhle se nám ta bezhotovostní ekonomika opravdu nerozšíří! Proto minimálně za to předražené Apple Pay by měly banky účtovat poplatek, aby si klienti rozmysleli, jestli to opravdu potřebují a mělo by se přijít se systémem, který většinu těch pijavic na mezivrstvách eliminuje tak, aby se i drobným obchodníkům vyplatil příjem bezhotovostních plateb.