Balení dva v jednom nabízí program BartVPN. S ním najdete jednak poskytovatele služby, jednak samotného klienta pro počítač. Po instalaci nevyžaduje žádnou zvláštní pozornost, automaticky přitom chrání a šifruje připojení k internetu hned po spuštění počítače, čímž dovoluje bezpečně surfovat. Najdete jej na webu bartvpn.com.
Jednoduché prostředí nezmate ani začátečníka
Jste v bezpečí?
Informační okno s nápisem You are protected now značí, že aktuálně jste chráněni. Červené tlačítko Pause protection přeruší připojení skrze VPN. Po stisknutí bude váš počítač opět přímo připojen k síti, tak jako byl před instalací klienta. Zpět do režimu VPN se přepnete tlačítkem Protect me now.
Stav připojení poznáte snadno podle barvy pozadí okna – zelená značí zabezpečené připojení, oranžová moment připojování či odpojování a červená pak nezabezpečené spojení. Dalším prvkem je předvolba Tracking protection, jež zapíná a vypíná ochranu proti sledování.
Pokud totiž bez ochrany navštívíte webové stránky, na kterých je například tlačítko To se mi líbí ze sociální sítě Facebook, provozovatel této sítě bude vědět, že jste daný web navštívili. Jestliže jste přihlášeni k Facebooku, dokáže vás jednoznačně identifikovat. Ochrana proti sledování zajistí, že vás nebude moci sledovat Facebook, Google+ ani např. Google Analytics.
Změna lokace
Co se skrývá pod kategorií Servers? Aby nebyla země, ze které se váš počítač připojuje, rozpoznatelná, využívá aplikace proxy servery umístěné v zahraničí. Je na vás, zda se spokojíte s výchozí volbou, nebo přepnete třeba na ukrajinské či britské adresní rozsahy.
Stačí jen z nabídky vybrat příslušnou zemi a počkat několik sekund, než dojde k odpojení od původního a připojení ke zvolenému serveru. Tento způsob využijete kupříkladu při přístupu ke stránkám, které omezující obsah jen na vybrané země, čili geograficky. Jak si ověříte, jestli je vaše adresa IP skutečně pryč? V prohlížeči přejděte na adresu www.whatismyipaddress.com a zkontrolujte, jaké umístění webová stránka zobrazí.
Převlečete svůj počítač za polský, nebo raději třeba britský?
Přímé připojení
Konfiguraci aplikace je jednoduchá. Jestliže chcete chránit své soukromí hned i po restartu počítače, povolte Connect automatically after reboot. V sekci Bart Bind určíte, které programy budou s internetem komunikovat skrze VPN. BartVPN sem automaticky zařadí většinu programů, nicméně můžete ručně přidat další. V případě potíží naopak aplikaci odeberete.
Uživatelské rozhraní je jednoduché a intuitivní. Pokud nevyžadujete přímou volbu serveru VPN, nebo nepotřebujete, aby některé programy komunikovaly s internetem přímo, v podstatě se s uživatelským prostředím nebudete muset potkat.
Můžete zapnout automatickou ochranu po restartu počítače
Jak to bývá, BartVPN je k dispozici zdarma, nicméně se s touto variantou spojuje několik specifik. Počítejte s reklamními proužky, které ovšem nepředstavují zásadní problém. Spíše poznáte omezení maximální rychlosti připojení, která stačí na běžné návštěvy webových stránek, ale nezvládne načítat videa. Investice ve výši 2,99 eura na měsíc se může vyplatit. Jedna licence platí pro tři zařízení.
Co je VPN?
Skrze síť VPN váš počítač s internetem komunikuje pomocí šifrovaného spojení. Tedy, počítač „si povídá“ s vybraným serverem poskytovatele služby VPN, skrze něhož data protékají. Díky šifrování je teoreticky nemožné, aby někdo v rámci sítě sledoval, co na internetu děláte. Nedozví se to dokonce ani vás poskytovatel připojení k internetu. Server VPN má jinou IP adresu než váš počítač, přičemž může být třeba z úplně jiné země. Provozovatel webových stránek analýzou záznamů tak dospěje např. k názoru, že jste uživatel z Polska či Velké Británie.
Zařazené programy s vnějším světem komunikují prostřednictvím VPN