Vyšel nový Cinebench. Verze R20 s enginem Intel Embree podporuje víc jader a AVX (oživeno)

27. 3. 2019

Sdílet

Aktualizováno (26. března 2019): Maxon původně test Cinebench R20 uvolnil jenom do obchodu Microsoft Store. Bylo to sice zadarmo, ale svázání s obchodem (a Windows 10) bylo komplikací. Nemohli jste například mít benchmark připravený na klíčence a spustit ho kdekoli, což bylo nelibě neseno. Maxon také netoleroval neoficiálně hostované „portable verze“, které vznikly úpravou z ruky třetích stran. Takže tyto neoficiální samostatné verze nabízené třeba Guru3D nebo techPowerUpem musely tyto weby odstranit.

 

Portable verze i pro Windows 7 už je dostupná i oficiálně

Ovšem přichází dobrá zpráva pro ty, komu Microsoft Store vadí nebo se mu tento způsob instalace nehodí. Nakonec přímo Maxon přehodnotil svoje rozhodnutí a vedle obchodu uvolnil Cinebench R20 i normálně volně. Můžete ho tedy teď stáhnout na webu firmy. Požadavky této verze jsou stejné jako té ze Store s tou výjimkou, že je u ní oficiálně podporován i systém Windows 7 SP1 (64bitový). Tato samostatná verze je teď nabízena i pro MacOS, pokud chcete testovat počítače Apple.

Následuje původní článek z 6.3. 2019 :

Vyšel nový Cinebench. Verze R20 s enginem Intel Embree už podporuje víc jader a AVX

Jedním z nejpopulárnějších benchmarků pro posuzování výkonu procesorů (tedy alespoň těch s architekturou x86 na platformě PC) je Cinebench. Ovšem ačkoliv je dosavadní verze R15 hodně populární, je už do určité míry zastaralá. A na to nyní firma Maxon zareagovala vydáním úplně nové verze Cinebench R20, která přináší celkovou modernizaci, po níž by tento benchmark měl lépe vypovídat o nových CPU architekturách.

Benchmarky Cinebench počítají na procesoru mnohovláknové vykreslování 3D scény ray tracingem. Výhoda je, že tato úloha dobře škáluje na mnoho jader/vláken, takže Cinebench celkem dobře zachycuje výkon mnohojádrových procesorů. Původně také Cinebench odpovídal reálné aplikaci, a sice profesionálnímu 3D rendereru Cinema 4D. Nicméně verze R15 právě v tomto už nějakou chvíli nevyhovovala, protože Cinema 4D už dlouho používá jiný vykreslovací engine. Kromě toho také Cinebench vyžívá jen 128bitové SIMD instrukce typu SIMD, nikoliv 256bitové operace AVX/AVX2, byť by zrovna u renderingu měly skýtat možnost zrychlení.

Nové instrukce a lepší škálování

Cinebench R20 již instrukce AVX využívá a engine by měl být převzatý z Cinema 4D Release 20 (odtud označení, které skočilo z R15 rovnou na dvacítku). Založený je na komponentně Embree, kterou vyvíjí Intel. To asi může vyvolávat určité obavy z toho, aby nový kód nebyl příliš vyladěn přímo na tělu architektuře CPU Intel na úkor potenciálního výkonu na čipech konkurenčních. Skóre v R20 jsou pro procesory Ryzen relativně nižším než čeho dosahovaly oproti konkrétním Intelům ve verzi R15. Ovšem toto zlepšení pozice Intelu by se dalo vysvětlit i prostě použitím instrukcí AVX/AVX2, které běží na jádrech Haswell/Broadwell a Skylake rychleji (což by snad měl dorovnat Zen 2). Každopádně verze R15 a R20 měří odlišný kód, takže jejich skóre nelze mezi sebou přímo srovnávat.

cinebench r20 Uvítací obrazovka programu Cinebench R20

Maxon kromě vykreslovacího kódu změnil také parametry scény. Ta je nyní náročnější a bude lépe škálovat na nové procesory s velkým množstvím jader a vláken. Scéna počítaná ve verzi R20 vyžaduje osmkrát víc výkonu CPU a také čtyřikrát více paměti. Měla by být schopná vytížit i víc jak 64 vláken. V pokročilých možnostech je ale stále možné zapnout jednovláknový test. Také je možné manuálně vynutit odlišný počet vláken, než kolik je správné pro dané CPU (maximum je 256). Naopak zmizel test OpenGL, který ale asi nebyl zas tak relevantní.

cinebench r20 mt 32vlaken test Cinebench R20 při výpočtu s 32 vlákny

Oficiální stažení je jen přes Windows Store...

Program potřebuje jako minimum procesor s podporou instrukcí SSE3 (které mají Intely od Pentia 4 Prescott a Athlony 64 od jádra Venice, tedy pokud máte 90nm nebo novější procesor, stačí to). Zároveň jsou ovšem třeba alespoň 4 GB paměti RAM a Windows v 64bitové verzi. Maxon kromě toho také benchmark Cinebench R20 distribuuje jen přes Microsoft Store (jde však o bezplatný program). Stahovat můžete zde. Verze pro MacOS, která také existuje, je zase k mání jen v obchodu Applu.

bitcoin_skoleni

Neoficiální portable verze i pro sedmičky

Stahování přes Microsoft Store je komplikací třeba pro soutěžní přetaktovávače, kteří mívají jen jednoduchou instalaci Windows (a často starších). Pokud vám to nevyhovuje, je zde alternativa. Web techPowerUp připravil balení Cinebench R20, které funguje samostatně jako portable aplikace nevyžadující instalaci. Tuto verzi najdete zde a snad by měla běžet i na Windows 7, ale je samozřejmě neoficiální. Správně by asi výkon neměl být nijak ovlivněn, ale nelze samozřejmě vyloučit, že mezi těmito dvěma verzemi mohou nastat určité anomálie.

Aktualizace:

Pokud vás zajímá, jak si v tomto testu konkrétní procesory vedou a jak Cinebench R20 změnil "klovací řád" mezi různými Ryzeny a Core, poslouží vám web ComputerBase. Ten sestavil rychlý žebříček několika desítek CPU, které změřili čtenáři i redakce. V těchto číslech asi může být určitá rozkolísanost dle míry vyladění systému, systémové zátěže na pozadí při běhu benchmarku a tak podobně. Ale pro orientaci toho, jaký je v R20 poměr sil, může posloužit. Pokud jste už taky testovali svá CPU, nebo vám třeba vyšly lepší/horší výsledky než tam, pochlubte se v diskusi.

Galerie: Cinebench R20, možnosti a ukázkové výsledky