BeQuiet vyrábí jen dobré skříně: Pure Base 500 a Dark Base 700 Window (minirecenze)

14. 7. 2020

Sdílet

 Autor: BeQuiet
Německý výrobce počítačových skříní BeQuiet má v nabídce tři kvalitativní řady (Essential, Premium a High-End). V každé je jeden model (Pure Base, Silent Base a Dark Base) v různých provedeních, velikostech a barvách. Nabídka je tak vcelku jednoduchá a cenově se pohybuje mezi 1899 až 5899 Kč za skříň. Vyzkoušel jsem základní Pure Base i špičkový Dark Base.

Webovou prezentaci a srovnání jednotlivých modelů má BeQuiet velmi přehlednou, takže se dobře vybírá. Základní model Pure Base je v nabídce pouze jako Midi Tower a variantách 500, 500DX a 600. DX se liší hlavně designem – jiným čelním panelem s integrovanými RGB pásky pro barevné osvětlení. Rozměry jsou zcela stejné. 500DX má ale místo jednoho USB 3.0 portu už rovnou USB-C.

Model Pure Base 600 se pak liší i velikostí, i když jen o málo a pořád pojme základní formáty mini-ITX, microATX i ATX. Má o jeden ventilátor navíc a na skříni je i manuální přepínač rychlostí otáček. Významně větší je počet pozic pro disky a kromě toho pojme i dvě optické mechaniky (nebo jiná zařízení do 5,25" slotu).

Pure Base 500 Window

Bílá verze s černými prvky (ovládací panel, boční mřížky a šroubky)vypadá velmi dobře. V případě BeQuiet není úplně bílá, spíše světle šedá. Vedle zapínacího tlačítka na horním okraji skříně jsou dva konektory USB 3.0 a klasické jacky na sluchátka a mikrofon. USB-C najdete bohužel až u vyšších modelů (od 500DX), ale není problém si pořídit nějaký rozbočovač přímo na stůl. Což může být podle typu umístěné skříně na stole i vhodnější.

BeQuiet Pure Base 500 Window obr6 BeQuiet Pure Base 500 Window

Čelo není odnímatelné, což znamená žádný prostor pro 5,25" mechaniky. Neznám ale nikoho, komu by chyběly. Pravou bočnici lze oddělat standardním způsobem. Šroubky nemají závit po celé délce a po uvolnění je není potřeba nikde odkládat. Drží v závitu a nemohou se ztratit. Levá bočnice je prosklená. Jde o jedno velké sklo, jež má zevnitř na okrajích nalepený bílý proužek. Na skříni drží pomocí čtyř šroubů s odpružením.

Na horní straně leží magnetický kryt s odhlučňovací hmotou v jedné části a mřížkou ve druhé. V příslušenství dostanete i jemnější prachovou síťku. Odhlučňovací hmota je nalepená na několika místech i zevnitř čela skříně.

Skříň stojí na vysokých gumových nožičkách a spodní stranu kryje jeden velký prachový kryt. Ten lze pro čištění vysunout směrem dopředu. Spodní část pro zdroj a kabeláž je zakrytovaná a BeQuiet rovnou osadil dvojici 14cm ventilátorů. Jeden dopředu a jeden dozadu. Do skříně jsem vyzkoušel osadit své komponenty a nenarazil na žádný problém. Distanční sloupky pro základní desku jsou již našroubované na všech pozicích. Několik konstrukčních řešení stojí za zmínku.

Zdroj se nevkládá z boku, ale prostrčíte jej do skříně zezadu. Přes něj pak přijde zajišťovací plát. Okolo zdroje je tak celkem osm šroubků. Šikovně řešený je i koš pro pevné disky. Pro montáž jej lze snadno vysunout a lze jej na místě posunovat i horizontálně.

Pure Base má na boku pevné 4mm temperované sklo, dva různé kryty horního průduchu, grafika se vejde až do délku 369 mm a chladič procesoru do 190 mm. Tohle je výborná skříň a ledacos napovídá i fakt, že BeQuiet žádné nižší modely ani nedělá.

Dark Base 700 Window

High-endový model značky je předně o pořádný kus větší i podstatně těžší. Nemá už ani standardní nožičky. To na čem stojí je prodloužená část šasi. Uvnitř je již připravena elektronika na ovládání ventilátorů i RGB osvícení. Tuto skříň si pro svůj nový počítač vybral i Linus Torvalds.

BeQuiet Dark Base 700 Window obr6 BeQuiet Dark Base 700 Window

Pokud jde o kvalitu provedení, ani základní model není z levných tenkých plechů. U Dark Base si tak připlatíte v podstatě za možnost osazení více komponent, základní desku i formátu eATX získáte více místa pro rozměrnější chlazení i pro velký počet disků. Část skříně je z hliníku. Koš na disky v suterénní části skříně pojme klasicky dva kousky, celkem jich ale můžete osadit až sedm.

Vpředu na panelu je navíc port USB-C či přepínač rychlostí ventilátorů a místo horní odnímatelné pokrývky je tu jen žebrování. Všechny šroubky mají navíc nasazenou plastovou podložku, tudíž budou o něco lépe držet, ale to už je jen drobný detail.

Jiný než starý počítač jsem montoval po dlouhé době a více mě zaujala menší Pure Base 500. V podstatě jí nemám co vytknout, pocit z montáže jsem měl o kousek lepší než u mého postaršího Fractal Design Define Mini, ale se současnou generací už srovnání nemám.

bitcoin školení listopad 24

BeQuiet Pure Base 500 Window:

BeQuiet Dark Base 700 Window:

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.