Bezpečný počítač i v novém roce: AVG Internet Security 2013

10. 10. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Bezpečnostní produkty společnosti AVG patří k těm nejoblíbenějším. Dřívější verze (přibližně tři roky zpět) sice způsobovaly poměrně velké vytížení počítače v průběhu testu, to se však vývojářům podařilo vyřešit a v rychlosti si dnes tento antivirus v ničem nezadá s konkurencí.

AVG nyní vydalo novou verzi připravenou na nový rok. Hlavní změny se odehrály na poli vzhledu, kdy aplikace mnohem lépe zapadá do grafického konceptu Windows 8 a jeho rozhraní Metro. Dlaždicový design bude v nejbližší době v módě u spousty aplikací.

AVG Internet Security 2013

Antivirus je v současné době možné sehnat celkem v pěti edicích. AVG Antivirus free je k dispozici zcela zdarma, chybí v něm však spousta funkcí. AVG Antivirus 2013 pak nabízí funkce téměř všechny, chybí v něm ale firewall. Ten je naopak přítomen v AVG Internet Security, kterému se dnes budeme věnovat.

 

Poslední dvě jmenované edice pak již brzy budou mít i své blízké sourozence, které nesou přídomek Business Edition. Tyto licence se prakticky nijak neliší od původních, umožňují však jednotlivé počítače propojit s tzv. AVG Admin serverem, který slouží pro vzdálenou správu. V domácích podmínkách je však jeho použití zbytečné.

Jeden balík pro všechny

Ať již zakoupíte licenci pro samotný antivirus či kompletní balík Internet Security, můžete využít stejného instalátoru. Instalační proces pak sám pomocí zadané licence určí, které komponenty nainstalovat můžete či ne.

Pokud jste na počítači již dříve měli nějakou verzi AVG nainstalovanou, nemusíte ji nejdříve odebírat. Při instalaci program prohledá systém a původní soubory nahradí novými. Zkusili jsme nainstalovat novou verzi Internet Security 2013 přes AVG Antivirus Business Edition 2012, žádných problémů při instalaci jsme se nedočkali.

Obvykle doporučujeme spustit instalátor v automatickém režimu, tentokrát však musíme říct, že bude lepší, pokud zvolíte uživatelskou instalaci. Expresní (automatický) režim totiž nastaví ve vašem prohlížeči výchozího poskytovatele vyhledávání a doinstaluje Toolbar. Věříme, že tato nastavení byste měli mít možnost zvolit sami.

Instalační program vyžaduje po dokončení restart počítače – jednak kvůli nahrazení souborů starší verze, jednak kvůli zavedení virtuálních ovladačů a služeb pro správnou funkci firewallu. Bez restartu můžete klidně pracovat, nicméně plná ochrana bude aktivní až po něm. Před ukončením instalátoru ještě zvažte, zda se chcete zúčastnit programu zlepšování produktu. Není nutné se nijak angažovat, antivirus pouze odešle anonymní data o využití.

Po instalaci s čistým štítem

Po prvním plném spuštění vás antivirus vyzve k provedení prvotního testu. Ten může v závislosti na výkonu počítače a množství dat v něm uložených trvat i několik hodin. Neděste se však, další naplánované testy budou podstatně kratší.

AVG Internet Security 2013

Při prvotním testu totiž dojde k určitým optimalizacím testovacího jádra, při dalších testech pak již budou testovány jen soubory změněné od posledního testu. Díky tomu dojde k obrovské úspoře času.

Naplánovaný test jen na přání

Po instalaci má sice antivirový program naplánovanou úlohu pro automatický test, ta je ale vypnutá. V AVG totiž věří, že po prvotním testu již dokážou všechny hrozby identifikovat za běhu. Přesto doporučujeme jednou za čas test spustit

V našem případě nalezl antivirus čtyři infekce, z toho tři automaticky přesunul do virového trezoru, u jedné vyžadoval akci uživatele. V tomto chování spatřujeme poměrně velký problém, jelikož antivirus nemusí být vždy stoprocentně úspěšný a může najít tzv. falešnou infekci, kdy je soubor naprosto nezávadný. Naštěstí obnova z virového trezoru je otázkou okamžiku.

Antispam a firewall

Antispam vám poskytne ochranu v případě, že používáte některý z poštovních klientů pro desktop. V základním nastavení skenuje komunikaci na portech určených pro protokoly SMTP, POP3 a IMAP, využíváte-li specifické nastavení, budete muset do pokročilého nastavení. Kontrola kupodivu práci s e-maily příliš nezdržuje. V pokročilém nastavení taktéž můžete nastavit šablony pro automatické povolení či blokování pošty z konkrétních adres (Whitelist a Blacklist).

Firewall pak kontroluje komunikaci na všech portech a podezřelou aktivitu automaticky blokuje. Automatický režim však nemusí být zcela neomylný, a tak doporučujeme přepnout funkční režim firewallu na interaktivní. V případě nezmapované komunikace se vás program zeptá, zda ji chcete povolit či zakázat. Ze začátku možná bude nastavování poměrně zdržující, po čase je však jistě oceníte.

Viry neohrožují jen počítače

Žijeme v době, kdy viry a hackerské útoky už dávno nejsou směřovány pouze na počítače. Počet mobilních zařízení (chytré telefony, tablety) obrovsky narostl a stal se tak zajímavým terčem pro různé formy útoků. Z toho důvodu AVG vytvořila i aplikaci pro operační systém Android, který se nachází ve velkém počtu zařízení.

V programu najdete i odkaz na zlepšení výkonu. Pokud na něj klepnete, máte možnost vynutit analýzu stavu systému. Program vám poskytne sice statistiku a možnosti vylepšení, k samotnému provedení oprav se ale lehce nedostanete. Jedná se totiž o doplňkovou funkci, která má vlastní licenci a je zpoplatněna.

AVG vám však umožní tento doplněk jednorázově otestovat. Přesune vás na web, kde můžete stáhnout jednodenní testovací verzi s plnou funkčností. Poté buď zakoupíte roční licenci za 800 Kč včetně daně, nebo ji vícekrát nevyužijete.

 

Pro a proti

Pro: jednoduchý design, nízké zatížení počítače

Proti: některá základní nastavení nejsou zcela ideální

Hodnocení: 90 %

bitcoin školení listopad 24

Minimální požadavky: Windows XP/Vista/7 32/64 bit, 512 MB RAM, 1,3 GB místa na disku

Cena: 1399 Kč vč. DPH