Redmarx: Bitcoin se vyvíjí a bude vyvíjet. Poplatky by měly klesat s tím, jak se navýší kapacita sítě a jak se ustálí kurz vůči dolaru. Teď ty poplatky rostou, protože se pořád divoce obchoduje nebo spíš spekuluje. „Nikdo“ to nepoužívá na běžné drobné placení, ale každého láká to, že za týden může hodnota vzrůst o 500 dolarů.
Místo národní měny se ty kryptoměny nebudou v dohledné době určitě používat. Pořád je to geekovská záležitost. Běžný občan nebude věřit něčemu, co nechápe. A kryptoměny moc lidí nechápe. :)
Bitcoin se stále více přibližuje běžným lidem, už není jen pro geeky - koupit lze už i v českém e-shopu, viz http://www.ccshop.cz
Jedna věc je "chápání" matematických procesů používaných v kryptografii, druhá je ekonomická stránka věci. I v minulosti lidé utráceli za nesmysly a investovali do nich. V historii můžeme např. nalézt investice do nákupu pozemků na Měsíci apod. - to je přibližně na stejné úrovni jako ten BTC. Lidé si kupují něco, co má "cenu" jen proto, že to chtějí i ostatní, ne proto, že to má nějakou praktickou nebo reálnou cenu, vyjádřenou materiálem nebo prací.
Já jsem si kdysi jako dítě taky vytvořil svou vlastní měnu - v době céčkománie jsem v domácích potřebách koupil za pár korun plastové háčky na závěsy a označil je za "ypsilony", kteréžto v "písmenkách" céček nebyly. Kupodivu se to chytlo a ti hloupí měnili céčka za ypsilony, přičemž tehdy byla céčka pro děti reálným platidlem, za která bylo možné dostat kromě hraček dokonce i peníze. Tak asi takto podobně vznikají dnešní virtuální měny. :-)
CR je pravda, ze je pomerne odvaznou zemi, kde obcane prijimaji novinky velmi rychle, takze urcite mas pravdu, ze celosvetove jiste jeste nejakou dobu bude nejpouzivanejsi menou oficialne vyrazena mince ci vytisteny svitek papiru.
U nas vsak lide plati bezne kreditama na svych kreditnich/platebnich kartach, ktere jsou 1:1 navazany na CZK. Take tam mas poplatky z kazde transakce a platis digitalne, neni duvod pro rychly prechod na kryptomenu, bude-li zajem. Ovsem prave zajem chybi a to z logickeho duvodu chybejici duvery. Presne jak pises, lidi na bitcoinu laka ta investicni vyhodnost, kdy nakoupis, hodne lidi nakoupi, kurz vzroste, prodas a bez prace vydelas prachy. Jenze tu chybi stabilita a diky ktere nikdo nema zajem si bitcoinem sporit na duchod a podnikatele zase nemaji zajem bitcoin drzet a pokud ho vubec prijimaji, tak ho okamzite meni zpet na realne penize.
Bitcoin i ostatni kryptomeny bych spis prirovnal k takove hre, kterou si nekteri mohou i slusne vydelat, nekdo rika ze je to klasicka pyramida a nekdo v tom vidi vyhradne zajimavou "rizikovou" investici. Ale "penize" to rozhodne nejsou.
Zatímco úspěšně padělat běžné oběživo je předpokládám relativně náročnou činností a jeho vliv odpovídá poměrnému množství padělaných bankovek (a paniky v rámci uživatelů). V případě prolomení zabezpečení kryptoměny je patrně v ohrožení důvěra ve veškeré oběživo/vklady/transakce. Navíc nejspíš nelze rozlišit padělek od pravého oběživa (panika uživatelů bude asi řádově jinde).
Současná úrověň poznání a dostupných prostředků možná činí kryptoměny bezpečnými, ale tato situace se může během řádově krátké doby změnit. Není zde ani jistota, že kryptoměna bude na veškerá (ne jen jí známá) rizika včas reagovat navýšením "ochranných prvků", abychom se vyjádřili v jazyce běžného oběživa.
Ano, konecny objem je zjevne zasadnim pohonem pro zvysovani kurzu bitcoinu. Zaroven to z bitcoinu dela ukoncitelne platidlo. Proste v nejakou chvili bude vytezeno konecne mnozstvi na pravdepodobne maximalnim kurzu a pak to skonci a bude s menou definitivni konec.
Nicmene duvod k radosti PC hracu to neni, protoze podobnych men je spousta a dokud to budou nekteri lide zrat, tak budou vznikat dalsi a stale budou potrebovat hracske graficke karty. :-/
tady je nejlákavější to že peníze si může každý sám "vydolovat", nemusí se prosit bank které beztak tvoří peníze "z luftu". Nástup kryptoměn znamená plný přechod do digitáního věku. Tohle je skok který lidstvo přenáší do skutečně nové éry ke které nelze přiřadit konkrétní zkušenost, protože jednoduše není. Selhává historická zkušenost a tudíž vyvolává pocity nedůvěry.
A digitální měna má jasně definovanou hranici - třeba zlato a další komodity se svým způsobem blíží nekonečnu - jednak nikdo neví kolik se jich může v zemské kůře nacházet a pak se nacházejí na dalších tělesech sluneční soustavy.
:D :D :D tolik srandy demagogů, kteří tomu absolutně nerozumí ale píšou tady svoje domněnky a kydy jako by měli jen a jen oni pravdu. To je srandy kopec!
A co naopak, říká vám něco pojem hyperinflace a inflace? Čím vznikají? Jen tak ze srandy? Není to tím, že banky do systému přidávají další a další peníze?
Vlastně Bitcoin a pozemky ukazují jak je to s inflací, protože právě u nich probíhá deflace, neboli zvyšování jejich tržních hodnot. Prakticky je to tak že kryptoměny a pozemky si drží stále tu stejnou hodnotu, akorát ty peníze okolo ztrácejí hodnotu. Na konci roku vám pan Rusnok předhodí zfalšovanou zprávu o tom jak loni byla inflace 3% a čau jedeme dál. Ale ona byla v reálu třeba 10-11%, ale lidi jsou hloupí a nevidí to a nechtějí to vidět.
Dokážu si představit, že v případě nějakého konfliktu bude hyperinflace a rohlík vás bude třeba stát 1.000.000,-kč (ani jeden milion korun). Říkáte si Crha je vůl, to se nikdy nestane. Přitom se to stalo už několikrát. jednou to byl velký krach burzy 1929, a nebo po druhé světové válce válce německá marka. A bitcoin je takové platidlo, které by vám dovolovalo koupit si rohlík za hodnotu původní realnou, nezasáhnutou hyperinflací. A to je důležité... zvlášt pokud popřemýšlíme o tom že v případě konfliku budeme kromě jídla potřebovat i nějaké zbraně, že.
Jinak někdo to tady psal, že před třema rokama si natěžil nějaký litecoiny a zapoměl na to. letos si na to vzpoměl, zjistil že měl několik stovek litecoinů a mohl si za to koupit hry. Taky docela dobrej příklad o tom, jak využít vzrůstající cenu aniž by tě trápilo kdyby to nemělo nakonec žádnou cenu.
Stejně tak jak ta babička co si v mládí koupila pár bezcených akcií neznámé firmy, založila to do krabice na půdu a nechala to být. Její pravnoučata našli na na půde krabicu a akcie. mysleli si že to jsou jen cáry papíru, ale když s to ověřili, zjistili že jsou multimiliardáři protože z neznámé malé firmičky se za tu dobu stal obří nadnárodní kolos.
ale jo klidně si sázejte dál sazku a věřte že vám to třeba někdy padne. Ona totiž sazka prodává stejně jak AMD jen pocit... pocit že můžete vyhrát.
Poslední blok by při stále se zvyšující složitosti výpočtů měl být vytěžen někdy za 100 let. Ani pak měna nezanikne, prostě v závislosti na zájmu poroste/poklesne cena. Aktivní uživatele už sice nebude živit těžba, ale právě transakční poplatky. Imho je to dobře vymyšlené. A za 100 let, kdo ví, co bude. :)
V minulosti, dnes uz to neplati, prace znamenala nejaky konkretni nepenezni ucinek. Treba postavis silnici, udelas praci a zbude silnice, to se dalo vyjadrit penezma. U bitcoinu dolujes bitcoin, teda delas praci, ale nezbude ti krome bitcoinu nic, tudiz neni nic cim bys ho podlozil. Mozna ho muzes podlozit uctem za elektrinu, ale jen pokud jsi akcionarem elektrickych zavodu. :-D
V tom patrně bude další nevýhoda proti ceně při tisku oběživa (10US$ bankovka ~10¢). Cena za jakou peníze/oběživo vzniklo nemá u cryptoměn žádnou relevanci k jejich vzdálené hodnotě v budoucnosti (pouze k té okamžité .. nikdo je patrně dlouhodobě neprodukuje pokud by náklady byly vyšší než zisk).
Právě zvýšená dynamika prakticky čehokoli vystavuje důvěru v akciové trhy velké zkoušce. Něčeho jako byly v minulosti Blue Chips se asi již v dnešní době vůbec nedočkáme. Pokud ano, pak patrně jedině na základech jako monopol de-jure/de-facto.
Konecna hranice je ale nejvetsim problemem bitcoinu jako penez. Jiste bitcoin je proste investicni prilezitosti a kazdy kdo na ni vydelal nebo jeste vydela, se muze jen usmivat.
Jina vec jsou penize, opravdu chce konecne mnozstvi penez? Copak se lidstvo nerozviji a nezvysuje svou hodnotu? Vazne se domnivas, ze v ekonomice Karla IV. a v dobe rozvoje IT a robotiky ma byt v obehu stejne mnozstvi penez? Tak to doufam nikdy nebude.
Ano souhlasim, ze neni a nebude zadny duvod pro papirove penize a ty jsou jen puzustatkem minulosti. Mame digitalni vek a ten si zaslouzi digitalni penize, ale za me urcite ne v podobe bitcoinu a podobne fungujicich dalsich kryptomen.
No tak to pozor. Banky peníze "z luftu" nedělají, ačkoli se to tak na první pohled může zdát. Aby ses stal bankou, potřebuješ základní kapitál (plus licenci)nem, dále potřebuješ důvěru střadatelů a navíc ještě potřebuješ klienty, kteří se u tebe budou chtít zadlužit - a to není zrovna málo podmínek, a ještě k tomu docela těžkých.
Kromě toho, "dolovat" peníze bez velké investice do HW a energií není prakticky možné, tudíž pokud máš problémy s klasickými financemi, ty virtuální tě nespasí.
A poslední věc: ty bereš kryptoměnu jako něco neměnného, jenže vývoj informatiky, matematiky a mikroelektroniky jde kupředu mílovými kroky, za 10 let bude možná faktem věc, že stávající kryptoalgoritmus použitý v některé z kryptoměn bude shledán děravým, nebo naopak pokročí výkon strojů, které budou schopny jej "kraknout" v rozumném čase. V takovém případě se bude jednat o praktický a okamžitý krach takové kryptoměny.
A jaký máš vlastně problém s inflací? Inflace je běžný jev u každé normální měny, dokonce se dá říct, že je to chtěná a pozitivní vlastnost, a to z toho důvodu, aby takovou měnu nehromadili střadatelé, ale naopak ji nechávali obíhat, což má vysoce pozitivní vliv na ekonomiku.
Měna totiž není nástroj k uchovávání bohatství, to ti zřejmě ještě nikdo nevysvětlil. Investovat můžeš do BTC, rozumu na to máš právě tak akorát. ;-)
Jo, jen ještě technická: až bude rohlík při nějakém konfliktu (nebo těsně po něm) stát milion korun, bude cena 1 BTC přesně 0 Kč.
Hyperinflace totiž znamená krach ekonomiky a v takovém případě neexistuje spekulace s nějakou kryptoměnou, ale spekuluje se s běžnými potravinami. A kromě toho, abys tím BTC zaplatil, musíš mít funkční infrastrukturu, někdo musí poskytovat výpočetní výkon, jiný zase energii... ne, tohle není "měna budoucnosti", to je klasický bloat.
"Mladý pane, viděl jste někdy důl? To je díra v zemi, chodby tak a tak. Prosím, důl se může zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít!"
Podobne jses na tom se svym pozemkem, kterej ti taky muzou vzit a uz se to taky stalo. tynyt ti uz tady vysvetlil, ze kryptomena je tu jen do chvile nez budes mit dostatecne silnej stroj na to ji prorazit. Ty samozrejme prejdes na jinou kryptomenu, ktera bude v te chvili aktualni, slozitejsi a zase chvili neprorazitelna, ale dulezitej je ten moment, kdy se to stane, muze to bejt pozvolny a muzou se v klidu stara kryptomena promenit na novou, jako muze byt upadek klasicke meny postupny a pred hyperinflaci muzes penize promenit na zlato, ale muze to byt i nahle a pak to bude ficak a budou taci, kteri o kryptomenu prijdou jako prichazi o realne penize.
Vsechno na co ukazujes se proste muze stat i tobe s kryptomenou.
"Během tohoto týden již těžaři vybírali v průměru přes 8 dolarů."
Vzdyt to sam pises v clanku. Je to k nicemu, poplatek pomalu vetsi nez v kreditnim/karetnim zpusobu platby.
Stejne tak konecne mnozstvi je problem, treba zlato, ktereho je take konecne mnozstvi, se tezi tisice let a stale nebylo vytezeno vsechno. Bitcoin je v tomto zcela mimo menovou realitu, kde bezny uzivatel meny pozaduje predevsim neco stabilniho. Tim nehajim soucasny penezni system, ale bitcoin pro me neni duveryhodnejsi a teda nemam duvod ho pouzivat misto oficialni meny.
Vůbec tomu nerozumím a je mi popravdě srdečně jedno, ale z čeho se odvíjí kurz BTC k US$? Z realizovaných obchodů na BTC burzách? Nemůže díky anonymitě někdo uměle obchodovat (recyklovat své BTC) s tím, že poplatky za transakci budou saturovány zvýšení kurzu měny (tudíž hodnoty jeho BTC "hotovosti")?
přesně - a navíc jde sympaticky proti proudu trendů oficiálních měn kdy se jejich hodnota dalším navyšováním množství snižuje. Bitcoin a ethereum je návrat do doby kdy i jeden dolar/koruna měly solidní hodnotu, i haléře a centy, což je dnes vlastně nepoužitelné smetí. Máme stamiliony a miliardy ale jejich hodnota je jako desetitisíců a milionů kolem roku 1900. Hýří se megačísly ale jejich hodnota je víc než pochybná, proto kryptoměny vítám, je to geniální nápad.
Nikdy se v zadne dobe systematicky nezvysovala hodnota meny, tedy se v pripade kryptomen nejedna o zadny navrat, ale o ekonomicky nesmyslny experiment.
To ze i fungovani soucasne oficialni meny je do znacne miry nesmyslne, je druha vec, ktera je v souvislosti s bitcoinem irelevantni. Preci nebudu jednu pochybnou menu nahrazovat jinou stejne pochybnou, to neni reseni.
Současný *coin hype je další bublina, do které lijí investoři peníze. Bylo to tu už mnohokrát a dopadne to zase stejně.
Pár nerdů se bude radovat, jaké že to mají skvělé non-fiat platidlo a zbytku světa to bude srdečně jedno. A mezi dneškem a tímto okamžikem bude jedna prasklá bublina s "propálenými" miliardami reálných peněz, které vznikají jako důsledek lidské práce a multiplikativního efektu. Plus samozřejmě pár nových milionářů, kteří na tomto "letadle" vydělali a zavčas z něj vytáhli peníze.
Na dobu zlatého standardu je možné vzpomínat, ale to je asi tak vše. Nakonec zhruba za jednu unci zlata si bylo možné koupit krávu před 150ti lety stejně jako dneska.
http://onlygold.com/Info/Historical-Gold-Prices.asp
Geniálním nápadem bylo i Ponziho schéma, jak nakonec po desítkách let prakticky ověřil i Bernard Madoff.
Jakákoli hodnota měny se odvíjí od důvěry v ní v minulosti/přítomnosti/budoucnosti a to platí pro zlato/běžné či virtuální měny. Zatímco zlato má neoddiskutovatelnou minulost, papírové oběživo kontroverzní minulost/přítomnost, virtuální měny mají pouze krátkou minulost, zběsilou přítomnost a neodhadnutelnou budoucnost/rizika.
tydýt jako obvykle vedle. Nejde o žádné letadlo, ale o měnu která bude schopná v případě krize konkurovat zavedeným měnám, či spíš je nahrazovat při velkém znehodnocení. V decentralizaci je budoucnost. A už dnes to není záležitost "pro geeky" ale zabývají se tím i státy a velké podniky. I naše alza přijímá platby v btc. A expanze pokračuje.
@Saruman... hele, kde beres ejakou jistotu, ze digitalni mena je nejak stabilni? Vzdyt se podivej, jak roste hodnota bitcointu..absolutne virtualne..uplne stejne jako akcie firem.. ukaz mi nejaky priklad toho, ze ta mena je stabilnejsi i presto ze neni centralizovana. Jedine co je na ni "stabilni" je ze nepodleha kontrole Narodnich bank. Na druhou stranu, stejne jako akcie firmy, ti to muze supem jet dolu