Ale svět musí omezit svojí spotřebu elektřiny, jinak to nepůjde. Dokud se nenajde způsob jak jí vyrobit víc čistě a ekonomicky, tak je snížení spotřeby mnohem snazší a bezbolestnější řešení.
A sektory, které nepokrývají prakticky žádné reálné potřeby lidstva*, ale spotřebu elektřiny mají vysokou, by měly být ideální místo, kde škrtat, protože se díky tomu nebude muset škrtat tam, kde to nějaké potřeby lidstva pokrývá a pocítili bychom to.
* Bitcoin sice teoreticky může sloužit na finanční transakce přes hranice bez otravy s paypalem nebo mezinárodním bankovním transerem, ale to množství reálných transakcí je tak malé vzhledem k celkové spotřebě těžení, že je absolutní blbost ho kvůli tomu udržovat, měl by se místo toho udělat jiný systém - ať už služby jako paypal, nebo snazší mezinárodní převody kartou/v bankách. To by mělo mnohem nižší náklady a využilo jenom existující infrastrukturu.
BTW, taky je trošku probém, že pokud bude cena bitcoinu tak vysoká, že bude výnosné prostě pálit elektřinu, tak si logicky čím dál víc lidí bude kupovat těžní stroje a zvýší spotřebu elektřiny a tím její cenu. Ekonomické zákony jsou takové, že její cena bude muset jít nahoru, dokud se těžení nepřestane tak moc vyplácet, protože do té chvíle se čím dál víc lidí požene do těžení a bude spotřebu zvyšovat. To je elementární ekonomický zákon poptávky a nabídky.
Takže svět, kde vyhrály kryptoměny nad rozumem, by mohl mít pěkně vysoké životní náklady, protože elektřina, kterou potřebujeme na všechny možné životní potřeby nebo řemesla/výrobu/práci, bude dražší. To by bylo o dost horší, než že máme drahé/nedostupné grafické karty. Ale ta drahost a nedostupnost GPU může jinak ukazovat, jak by to mohlo dopadnout s elektřinou pro domácnosti a podnikatele!