V clanku je logicka chyba. Rad bych predeslal, ze nejsem zastancem kryptomen a bezesporu jsou kryptomeny v dnesni podobe bezbrehym plytvanim energie nemajicim obdoby. Nicmene v clanku neni ani naznak, ze vy bylo v odhadu odecteno vyuziti jine energie tema osobama, ktere tezi bitcoin. Pochopte, ty lidi, kdyby netezili, tak by neslunickarili nekde na stromech, ale delali by neco jineho asi by investovali sve penize jinak a kazda vyroba penez nebo kazda financni spekulace nekde musi stat nejakou energii. Burza taky nejede jen tak sama od sebe a taky je rizena pocitacema spotrebovavajicima energii, takze aby se zjistilo kolik energie je diky bitcoinu vycerpano zbytecne, muselo by se vypocitat, kolik energie stoji jine investicni prilezitosti a odecist to od toho.
Za nedostatkem DRAM stoji predevsim firma Google a jejich nenazranej Android, kteremu uz vyrobci davaji do telefonu 4-6GB pameti, pritom jeste pred 5 lety to bylo 0,5GB. Ten narust je opravdu masivni a vsechny ostatni spotrebitele pameti s prehledem zastinil.
Nie som zastancom, ale ani odporcom kryptomien. Nech si kazdy prevadzkuje zabavku na ktoru ma. Trochu mi tu vsak nieco smrdi na tejto mediami tlacenej vlne nahleho zapalu pre setrenie zivotneho prostredia. Nezda sa vam to podozrive? Citali ste niekedy clanky tohoto typu, ohladom celosvetovej spotreby hernych konzoli, kin alebo televizorov? Tieto zariadenia snad nieco objektivne vyrabaju? Mozno smeruju financne toky tymi spravnymi smermi. Skoro to az vyzera, ze je ziaduce, aby sme mrhali energiou iba tym schvalenym sposobom.
Článek v pořádku (až na některé zbytečné výrazy typu "technologicko-spekulační výstřelek"), spotřeba PoW kryptoměn je problém a je potřeba o něm mluvit. Škoda, že to autor nedotáhl do konce a nezabývá se i možným řešením, tj např. předchod na pos/dpos (chystaný např. u Etherea).
Kdo ale dnes ignoruje blockchain a jeho možnosti, jen kvůli tomu, že nemůže koupit svoji oblíbenou kartu, dělá velkou chybu. Neřeším teď hodnotu jednotlivých kryptoměn, které jsou pochopitelně tlačeny nahoru spekulacemi.
Nevěřím, že by ti velcí těžaři nesnižovali své náklady, případně nezvyšovali své výnosy tím, že využijí odpadní teplo. A v okamžiku, kdy tak činí, už se těžko dá spočítat, kolik energie padne na kryptoměny.
Doma elektřinou ohřívám vodu. Kdybych místo topné spirály topil nějakým ASICem, zvedne se těžba, ale nezvedne se spotřeba elektřiny.
v clanku mate nejak blbe jednotky, a nebo teda totalni hausnumera, protoze Irsko fakt nemuze mit spotrebu tak malou, kazdy Ir by podle tech vasich 3.1GW rocne mohl spotrebovat jen 0.65kWh elektriny :D
ma smysl cist ten clanek kdys zakladni cisla vam evidentne vubec nesedi? ja nasel ze Irsko v roce 2006 melo spotrebu 25700GWh
u Elektromobilu to nebude as tak slozite dopatrat, je jich celosvetove v provozu cca 1,8 milionu kusu, takze vynaspbyt prumernym najezdem a prumernou spotrebou to nebude as tak obri cislovka, v kontrastu s nima jsou ale fosilni auta, ktera v podstate jezdi take na elektrinu, neb rafinace paliv je dosti energeticky narocna (IMF uvadi 1.5-1.6kWh na litr paliva), takze fosilni auto se spotrebou treba 10 litru na 100km nafty/benzinu spotrebuje nejakych 15-16kWh na 100km take, a precijen fosilnich aut je na svete cca +-1 miliarda :D
pocitace by meli jit spocitat taky +- v nejakem prumeru, u chytrych letefonu by to asi moc velke cislo nebylo, ac jich je pobri pocet asi nekolik miliard, jejich spotreba je tak smesna ze to nebude as tak obri cislo
jinak v clanku maj asi dost chyb, Irsko urcite rocne nespotrebuje jen 3.1GW elektriny, to by na kazdeho obyvatele vychazelo jen cca 0.66kW rocne :D tedy totalni nesmysl, nasel jsme cisla z roku 2006 kdy Irsko melo rocni spotrebu 25700 TWh (CR ma rocni spotrebu priblizne 62 tisic TWh)
A je někde nějaká snaha poslat Bitcoin do důchodu a nahradit ho těma alternativama založnýma na proof of stake? Nezdá se, a ten velký byznys s těžbou, který na tom všem stojí, tak v tom si kapři (bitmain, ti průmysloví těžaři) taky asi rybník sám nevypustí. Ethereum pořád mluví o PoS, ale pořád ho nenasazuje. Ono totiž těžba jako možnost výdělku generuje spoustu zájmu a fanoušků.
Všechny údaje jsou ve wattech, ne watthodinách, je to tedy okamžitý příkon (energie spotřebovaná za sekundu). Podoběn taky ten výkon Temelínu, který jsem tam přidal pro ilustraci, je 2x 1055 W. Většina té těžby běží non-stop nebo se o to provozovatel aspoň bude snažit, takže to IMHO dává smysl. Původní článek to používá taky, tak jsem to neměnil.
Porovnávať to samozrejme môžem, v oboch prípadoch ide o spotrebu elektrickej energie, ktorá vytvára teplo a výsledkom nie je žiaden užitočný produkt. O čo viac ti prospeje miliarda ľudí so zapnutou 100W telkou 10 hodín denne, na ktorej pozerajú telenovely, reality show, alebo mastia videohry? Je to viac ospravedlniteľné, lebo to robievaš aj ty, alebo preto, že sme si na to už všetci zvykli?
Keď niekoho baví 24 hodín testovať v Prime, tak nech to robí, bude si to musieť odpracovať, teda spraviť niečo užitočné pre niekoho iného, inak mu vypnú elektrinu.
Tak moment, odkedy zabava nie je uzitocny produkt? Komancov, ked jediny zmysel zivota bolo vyrabat lokomotivy sme uz dufam poslali do historickej nevyhnutnosti. :-P V skutocnosti jedine "uzitocne produkty" su prave jedlo, zdravie a prave zabava/umenie. Vsetko ostatne su len prostriedky na to ako ich dosiahnut.
Suhlasim, ale konzumacia zabavy nie je vytvaranie zabavy. Ked ma miliarda ludi zapnutu telku tak nevatvaraju ziaden produkt zabavy, rovnako (mozno) nevytvara ziadny produkt clovek prevadzkujuci uzol blockchainu. Svoju spotrebu si obe skupiny musia odpracovat tym, ze spravia nieco, co budu povazovat za uzitocne ini ludia.