Zatímco systém postavený na filosofii, že se svět může točit jen kolem webového prohlížeče, nám s každou další verzí a přidanou funkcí potvrzuje, že v současnosti nelze vyžít jen s webovými aplikacemi a cloudem na pozadí, se naopak uživatelé plnohodnotných a robustnějších systémů naopak orientují na prohlížeče každým dnem o kousek více. Proč ne, když v některých prohlížečích můžeme používat nejen webové aplikace, ale také širokou škálu doplňků. Znáte FireFTP? Jednoduchý klient pro připojení k serveru FTP běží přímo ve Firefoxu.
BitTorrent v prohlížeči
Jeden čerstvý doplněk se pro změnu pokouší propašovat do prohlížeče přenosy ve výměnné síti BitTorrent. V minulosti jsme byli svědky několika pokusů, jak k prohlížeči takového klienta přilepit. Co si pamatuji, svého času probíhalo pár iniciativ pro Firefox. Žádná z nich se nicméně slávy nedočkala, některé z projektů byly zaříznuty ještě v rané fázi vývoje. Otázkou zůstává, zda existuje poptávka po BitTorrentu v prohlížeči. Povětšinou jsme spokojení s uTorrentem, jehož uživatelská základna se zvětšuje na úkor zbylé konkurence.
Na druhou stranu, proč nestahovat v prohlížeči torrenty, když v něm na své objemné pevné disky stahujeme data úplně normálně, pomocí protokolů HTTP a FTP? Interní podpora pro výměnnou síť by znamenala výhru především pro méně znalé uživatele, kteří by se nemuseli zajímat o to, jakou cestou stahují. Protokol na pozadí by jednoduše zůstal skryt. Nesmíme zapomenout na Operu, která se právě o integraci BitTorrentu do vlastního správce stahování pokusila. Jedná se o jednoduché řešení, ideální pro začátečníky.
Z toho také plyne, že pokročilí jedinci těžko vyjádří svou spokojenost s jednoduchým stahováním. Ti spíše sáhnou po dedikovaném klientu. Nic proti gustu každého uživatele. Právě nenáročné jedince by ale mohl zaujmout doplněk pro Chrome, jenž pochází z dílny firmy BitTorrent Inc. Nehovoříme tedy o žádném partyzánském pokusu.
Který z vyhledávačů použijete?
Vývojáři nejsou neznámí
Projekt se nicméně nachází ve velmi rané fázi. První veřejná ukázka nese číslo verze 0.5 a je označována jako alfa. Tomu odpovídá nejen minimum funkcí, ale i prozatím málo odladěný běh. Osobně si na rozdíl od jiných uživatelů nemohu stěžovat. Doplněk se oficiálně nazývá BitTorrent Surf a naleznete ho v Internetovém obchodě Chrome. Problém můžete mít avšak s rozběhnutím. Jak jsme si ověřili, ve Windows 8 se vám dokonce odmítne nainstalovat, což je na poměry „obyčejného“ doplňku věc nevídaná, neřku-li přímo drzá. Obvykle záleží na tom, jaké vydání prohlížeče používáte, nikoli na verzi operačního systému.
Maximálně jednoduché zobrazení spuštěných přenosů
Způsob, jak v Osmičkách instalaci umožnit, naštěstí existuje. Jednoduše na ikonu Chromu klepněte pravým tlačítkem myši, v kontextové nabídce vyberte Vlastnosti, v nich otevřete kartu Kompatibilita, označte předvolbu Tento program spustit v režimu kompatibility pro a v seznamu pod ní vyberte Windows 7. Potvrďte klepnutím na OK. Případně si počkejte, až vývojáři kompatibilitu zlepší. Majitele starších Windows by podobné problémy potkat neměly.
Vedle adresního řádku přibude další tlačítko. (Schválně, kolik jich tam už máte?) Výhody si snad domyslíte sami. Těžit budete z integrovaného vyhledávání, především ale uvidíte jednoduchoučký seznam stahování. Moje otázka zní, zda by nebylo lepší jej integrovat s normálním seznamem v prohlížeči. Bohužel nevím, jestli je to technicky proveditelné. Přeci jen, Google nedovoluje se svým produktem dělat takové skopičiny, jako mohou vývojáři páchat s Firefoxem. Budiž. Nejeden z vás ale bude od tohoto okamžiku protestovat. Vidíte, kolik dat bylo staženo, ale jen formou vykreslující se linky. Chybí procentuálně postup. Nezlobili bychom se za ukazatel celkového staženého množství dat.
Takto Surf donutíte k běhu pod Windows 8
Příliš málo funkcí? Je to jen alfaverze
I takto základní informace o torrentu vám zůstanou utajeny. Stejně tak nedoufejte, že byste mohli sledovat rychlost stahování. Vystačit si momentálně musíme se zbývajícím časem. BitTorrent Surf nicméně ukazuje stav torrentu, jeho zdraví. Podle něj snadno poznáte, jak dobře stahování pojede. Co dál? Přenosy lze pozastavit. Tím v podstatě končíme. Do maličkého okénka se vývojářům podařilo vměstnat ještě reklamní proužek. Také kvůli tomu nebudete považovat stahování pomocí doplňku za uchvacující zážitek.
Aha! Informace o seedech a peerech!
Jenže reklamy se zrovna tak propracovaly do slavného uTorrentu. V nastavení najdete dvě položky, a sice cílový adresář pro stažené soubory a procentuální vyjádření toho, kolik dat jste ochotni sdílet. Přeci jen, BitTorrent na principu sdílení funguje, takže se očekává, že do sítě odešlete přinejmenším stejné množství dat, jako jste přijali. Ve výchozím stavu stažený obsah nasdílíte dvakrát. Prostředí doplňku dokonce ozvláštňují notifikace, jež ovšem ocení především nároční stahovači. Pro stahování větších objemů se BitTorrent Surf dle mého názoru nehodí.
Vývojový tým chystá nejméně jednu zajímavou funkci, která už by váš zájem o Surf zvednout mohla. Dočkáme se streamování obsahu do mobilního zařízení. Tedy, jestli se dočkáme v Česku, raději neodhadujeme. Kdyby ano, streamovali bychom svou hudební knihovnu do mobilu. Bez vzdáleného přehrávání se nyní musíme obejít. Zbývá tedy maximálně jednoduchý klient pro výměnnou síť BitTorrent. Vzhledem k přílišné snaze o totální zjednodušení si jistě dovedete představit, zda byste za podobnou aplikaci poděkovali, či nikoli.
Časem se jistě dočkáme mnohých zlepšení a funkcí. V tuto chvíli se raný vývoj nezavděčí zdaleka každému. Na příležitostné stahování bychom ale Surf doporučit mohli. Korunka za nejlepší implementaci Bittorrentu nadále zůstává v rukou Opery.