Ať už je situace kanadské společnosti RIM, telefony Blackberry si své uživatelé stále nacházejí. Po kontroverzním modelu 9800 Torch, který kombinoval vysouvací QWERTY klávesnici a nezvykle velký dotykový displej, RIM představil vlajkovou loď nevyšší řady Bold – model 9900. Ten zaujímá místo nejvýkonnějšího a rozměrově největšího modelu řady.
Mnoho uživatelů však v minulosti preferovalo menší modely – 9700 a 9780, které jsou ve srovnání s Bold 9900 opravdovými střízlíky. I proto přišel začátkem letošního roku aktuálně testovaný Blackberry Bold 9790. Ten nabízí kompaktnější rozměry, než jeho starší sourozenec a i když v útrobách ukrývá o něco pomalejší procesor, běh telefonů se nijak neliší.
Cena | 9 099 Kč včetně DPH |
Zapůjčil | T-Mobile |
Blackberry Bold 9790 | |
---|---|
procesor | Marvel Tavor MG1 (1 GHz) |
operační paměť | 768 MB |
interní paměť | 8 GB (microSD do 32 GB) |
displej | 480 × 360 (2,45", TFT, 245 PPI) |
bezdrátová konektivita | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 2.1. NFC |
mobilní sítě | GSM, GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA |
konektory | 3,5mm audio, microUSB |
fotoaparát | 5 Mpx (2592 × 1944), VGA video, LED, AF |
OS | Blackberry 7 |
akumulátor | JM-1 (1230 mAh) |
rozměry | 110 × 60 × 11 mm |
hmotnost | 107 g |
Do dámských kabelek?
Pokud bychom si položili vedle sebe Bold 9900 a 9790, nejvýraznějším rozdílem vedle celkové velikosti bude počet zakulacených prvků na menším modelu. Zaoblených je většina hran telefonu, okraje kolem displeje i skryté tlačítko na horní straně telefonu.
A protože klávesnice sahá až do krajů těla, zaoblení se dočkaly i boční řady kláves. Z počátku tato skutečnost vede k ne zrovna jistému psaní, po několika prvních stovkách znaků v smskách či mailech si však zvyknete a dostaví se pohodlné psaní, které je telefonům Blackberry vlastní. Za to může i speciální tvarování kláves, které je přizpůsobeno psaní oběma palci. Klávesnice je rozdělena na dvě poloviny, na nichž jsou klávesy nakloněny na příslušnou stranu, a jejich stisk je tak opravdu jistý. Po chvíli tréninku odpadne pocit tísně z kláves nalepených na sebe a po delší době je možné to, co u dotykových telefonů chybí – možnost psát poslepu (lépe řečeno po hmatu).
Na modelu 9900 jsou boční hrany tvořeny kovovým rámečkem, který dělá z této ostružiny opravdu bytelný stroj. U levnějšího bratříčka se vývojáři rozhodli pro stříbrný plast. Ten lemuje boční a spodní hrany, v horní části však přechází do širokého stříbrného pásku na zadní straně.
Právě vrchní hrana je prvkem, který dělá z telefonu tak trochu dámský model. Jednolitý kryt displeje je zde zakulacen a přechází do krytu skrytého tlačítka. Toho byste si těžko všimli nebýt symbolu na horní straně – tlačítko samozřejmě slouží pro uzamknutí displeje. Protože je součástí plastového krytu z lesklého plastu, zvláště v letních měsících je ve zpocených rukou náchylné na klouzání.
Další tlačítka najdete na pravé straně – jsou jimi dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti a také speciální tlačítko, které v základu slouží pro aktivování fotoaparátu, lze jej však přiřadit k libovolné akci (typicky spuštění aplikace zpráv či komunikátoru). Konektorová výbava je běžným standardem, skládá se pouze ze dvou prvků. Na pravé hraně je to 3,5mm audio konektor pro připojení sluchátek nebo handsfree (které najdete v balení) a běžný microUSB kabel pro nabíjení a připojení k počítači.
Na zadní straně pak kromě loga Blackberry najdeme čočku fotoaparátu s rozlišením 5 Mpx doplněnou o přisvětlovací LED diodu. Ta stejně jako u všech telefonů, vyjma těch s xenonovým bleskem, slouží spíše pro posvícení na klíčovou dírku, než pomocníka při focení.
Bold 9790 je nevhodný pro děti a mladistvé, kteří rádi trápí své okolí přehráváním oblíbených disko mixů z hlasitých reproduktorů telefonů na plné pecky. Plné pecky zde totiž znamenají podprůměrnou hlasitost mono repráčku nad fotoaparátem na zadní straně.
Blackberry Bold 9790
Blackberry Bold 9790
Displej, výdrž, hardware
Nepodstatné dotyky
Netypické displeje komunikátorů Blackberry se liší od běžné konkurence především orientací na šířku. Pokud pomineme řadu Torch, vždy je horizontální rozměr větší, než vertikální. Naštěstí zde nesehrál roli souboj o co možná největší úhlopříčku displeje, který se poslední rok projevuje na mnoha modelech většiny platforem. I díky relativně malému displeji s úhlopříčkou 2,45“ bylo možné dosáhnout vysoké jemnosti displeje při ne nijak osluňujícím rozlišení. To má hodnotu 480 × 360 pixelů a i přes tuto nízkou hodnotu má hustota pixelů hodnotu necelých 245 PPI. To je více, než většina telefonů s Windows Phone (Lumia 900 má 217 PPI) nebo třeba Samsung Galaxy S II. I proto není problém se čtením drobných písem v rozhraní Blackberry OS či na webu. I když zde není použitý AMOLED nebo kvalitnější IPS, obrazové kvality nejsou vůbec špatné – ať už se jedná o pozorovací úhly, reálnost barev či maximální jas.
Displej je, stejně jako u Boldu 9900, dotykový. Pokud s telefonem Blackberry budete pracovat prvně, možná si vytvoříte svůj osobní způsob ovládání komunikátoru s větším využitím dotyků. Ve většině případů, o zkušených uživatelích Blackberry nemluvě, budete komunikátor ovládat výhradně pomocí tlačítek a především optického trackpadu. Ten je jako nástupce předchozích kuliček nedílnou součástí telefonů RIMu a základním ovládacím prvkem. Nejen ovládání Blackberry OS pomocí trackpadu je vysoce pohodlné, i procházení webu či dalších aplikací je v drtivé většině rychlejší, než přehmatávání na dotykový displej. Pokud Blackberry vezmete do ruky po dlouhé době s čistě dotykovými telefony, vzpomenete si na krásnou dobu předdotykovou, kdy ještě nebyla potřeba pokročilá palcová ekvilibristika.
Výdrž šedým standardem
U komunikátorů Blackberry jsme byli zvyklí na výdrž akumulátoru, která se při troše snažení pohybovala kolem čtyř dnů. To se bohužel změnilo při příchodu nejnovější generace s výkonnějším hardwarem a paradoxně také menšími kapacitami akumulátorů. Již Bold 9900 mě zklamal, když jsem jej byl schopný vybít během jednoho běžného pracovního dne, při němž nebylo potřeba ani přehrávání videa, ani hraní her.
Situace u modelu 9790 není o moc lepší. Kapacita akumulátoru JM-1, která byla snížena z 1 500 mAh (např. Bold 9780) na 1 230 mAh často ubývá závratnou rychlostí, která se blíží telefonům s Androidem. Ač se baterie nevybíjí tak rychle při komunikaci na pozadí (Exchange, BBM, Gtalk), již se jedná o standardní smartphone, který večer prostě musíte připojit k nabíječce. Vymáčknete z něj samozřejmě i dny dva, to byste se však museli omezit na pouhé čtení emailů a maximálně několik minut na webu.
Bleskový systém
Na Boldu 9790 běží poslední verze Blackberry 7. I přesto, že výrobce zvolil o něco slabší procesor Marvel Tavor MG1 s frekvencí 1 GHz, běh prostředí se neliší od naprosto plynulého chodu na Boldu 9900. Ten je vybaven Qualcommem 8655 s 1,2 GHz. Operační paměť s kapacitou 768 MB je stejná na obou zařízeních a umožňuje tak bezproblémový běh aplikací na pozadí. Blackberry OS podporuje plnohodnotný multitasking podobně jako Android nebo nebožtík Windows Mobile. Aplikace tedy při jejich přepínání stále běží stejně jako u desktopových systémů a nedochází k jejich uspávání nebo aktivování speciálních šetřících režimů jako u Windows Phone nebo iOS. V určitých situacích se to může hodit, mnohem raději bychom však přivítali omezený multitasking, který by se postaral o prodloužení výdrže akumulátoru.
Blackberry 7, nastavení telefonu
Prostředí Blackberry 7
Protože se nejedná o notoricky známé systémy jako v případě dvojky Android + iOS, stručně se rozepíšu i o některých základních funkcích systému.
Domovská obrazovka je tvořena třemi lištami, z nichž každá má jinou úlohu. Lišta pod horním okrajem displeje se vzdáleně podobá té, kterou znáte z Androidu. Jsou na ní zobrazeny stavy baterie, mobilního/datového připojení, jméno Wi-Fi sítě a samozřejmě také datum a čas. Pokud na ni klepnete, je možné vypínat a zapínat bezdrátové sítě (mobilní síť, Wi-Fi, Bluetooth, NFC) a také si vytvořit z telefonu mobilní hotspot nasdílením datového připojení prostřednictvím Wi-Fi. Internet není možné sdílet skrze Bluetooth nebo klasickým drátovým tetheringem.
Prostřední nejtenčí lišta je především lištou notifikační. Díky malým ikonkám poznáte počet nových emailů, zpráv v komunikátoru nebo třeba aktualizací nainstalovaných aplikací. Pokud na lištu klepnete, zobrazí se vám podrobný výpis těchto událostí. Tato lišta má však ještě dva aktivní prvky na obou koncích – vlevo je to ovládání zvukových profilů a vlevo pole pro vyhledávání. To slouží k prohledávání samotného telefonu (kontaktů, mailů, aplikací) i k vyhledávání na webu. Výchozím vyhledávačem je Bing.
Poslední, nejpoužívanější lištou je seznam aplikací. Ve výchozím stavu se jedná o jeden řádek s šesti nejdůležitějšími ikonami. Pokud jej však rozkliknete, zobrazí se matice ikon 3×6. Seznamem lze samozřejmě rolovat vertikálně na další aplikace. Posun je však možný i horizontální. Při něm budete přecházet mezi jednotlivými seznamy aplikací, standardně jsou to: Všechny aplikace, Oblíbené, Média, Stažené a Časté. Pokud nechcete zobrazovat všech pět ploch, můžete je v menu snadno vypnout. Aplikace je navíc možné organizovat do složek podobně jako v jiných mobilních systémech.
Nastavení pro hračičky
Pokud máte rádi strohá, základní nastavení Windows Phone 7 nebo iOS, Blackberry se vám líbit nebude. Blackberry 7 disponuje opravdu podrobným nastavením, v němž najdete stovky položek. Od základních parametrů zvuku nebo připojených Wi-Fi sítí se můžete prokousat až k podrobné analýze fungování telefonu. V Blackberry Device Analyzeru si můžete snadno zkontrolovat, které funkce a aplikace nejvíce vybíjí akumulátor, můžete otestovat GPS i další bezdrátové sítě, nebo to, jak funguje detekce telefonu v pouzdře (na něž se váže fungování stavové LED diody).
Fotoaparát, kancelářské schopnosti, verdikt
Foťák s automatickým ostřením
Ačkoliv je Bold 9900 naprostým high-endem mezi kanadskými ostružinami, trochu nepochopitelně mu chyběl fotoaparát s auto-focusem. Ten naštěstí Boldu 9790 nechybí. Podobně jako u dalších smartphonů je možné ostřit průběžně, nebo při jednotlivých snímcích. I když má fotoaparát spoušť v podobě bočního tlačítka, její použitelnost je menší, než u jiných telefonů. Pokud totiž Blackberry otočíte na šířku tak, aby byla spoušť v ideální poloze pod ukazováčkem, fotíte fotky na výšku. A při focení na šířku je lepší zmáčknout virtuální spoušť na displeji, než si lámat palec na poměrně tuhém hardwarovém tlačítku. To navíc není dvoupolohové pro ostření, a tak k jeho využívání coby spouště moc důvodů není.
Kvalita fotek je plně srovnatelná s dnešními high-endovými smartphony. Pokud tedy fotíte v dobrých světelných podmínkách, fotoaparát produkuje až překvapivě kvalitní snímky. Překvapil především jejich ostrostí. Ta se společně s přibývajícím šumem začne snižovat při horším osvětlení. To je však běžnou vlastností všech mobilních fotoaparátů a levnějších kompaktů. Pokud byste chtěli komunikátor použít pro natáčení videa, zamrzí především nízké rozlišení 640×480. FullHD jsem ani nečekal, 720p by mu však slušelo.
Komunikace základem
Výborné komunikační vlastnosti. To je hlavní předností smartphonů Blackberry, díky níž se staly tak úspěšnými. Mezi SMS a MMS zprávami toho nic moc navíc nenabízí. Klasické konverzace dnes již nikoho nepřekvapí a jednoduché přikládání multimediálních souborů do zpráv je již také několik let standardem.
Hlavní kouzlo však tkví ve sjednocení veškeré komunikace do jednoho, či několika kanálů. Na jednom místě tak můžete číst maily, soukromé zprávy na Twitteru nebo Facebooku i běžné SMSky. Pokud však chcete oddělit jednotlivé schránky, pro každý emailový účet může sloužit jedna ikona na ploše. Pro sledování příspěvků na Twitteru či Facebooku jsou předinstalované nativní aplikace, které jsou velice povedené. Především ta pro Twitter patří k nejpoužitelnějším mobilním klientům. Sice nenabízí žádné ultra moderní rozhraní, zato je však maximálně přehledná.
Úskalí platformy
Spekulace o budoucnosti RIMu pro tuto chvíli nechám stranou. Telefony s ostružinou na zádech budou vznikat dál, jen se změní jejich filozofie.
Pokud si zvolíte Blackberry jako svůj hlavní komunikační prostředek, je třeba si uvědomit několik úskalí, které by vás mohli nemile překvapit. Jako první se jedná o nutnost mít kromě běžného mobilního tarifu aktivovanou službu BIS (Blackberry Internet Service). Díky ní je většina komunikace směrována přes APN RIMu – jedná se jak o emaily, tak i o zprávy v Blackberry Messengeru. Od loňského léta je již možné BIS aktivovat u všech tuzemských operátorů. V případě T-Mobilu a O2 získáte za nejnižší poplatek 300 Kč neomezená data na území České Republiky, u Vodafonu za stejnou částku budete mít k dispozici 600 MB měsíčně po celém světě. Jak je to s dalšími tarify BIS u T-Mobile a O2 si můžete přečíst na jejich webech. Druhou možností je firemní řešení BES (Blackberry Enterprise Server). Zde se jedná o klasickou infrastrukturu, která není vázaná na operátora, ale na vlastní servery. Výhodou je možná hromadná zpráva firemních telefonů atd.
Druhým zádrhelem, který běžné uživatele bude trápit víc, je nabídka aplikací v Blackberry App World – obdobě Google Play nebo App Store. Ne že by aplikací bylo málo, na nízké úrovni je však jejich kvalita. Pokud pomineme opravdu známé aplikace, jako jsou klienti sociálních sítí nebo notoricky známé aplikace typu Endomondo, těch povedených moc nezbude. Pokud máte na Androidu nebo iOS ve zvyku před spaním procházet zajímavé aplikace, s Blackberry vám tato zábava dlouho nevydrží.
Kancelářský pomocník
Blackberry 9790 je zkrátka pracovní stroj. Díky svému vzhledu bychom jej zařadili spíše do dámského sortimentu, dobře se však bude vyjímat i v rukou nejednoho manažera. Pokud pominu lesklé plasty, nemám k designu, zpracování a konstrukci žádné výtky. Potěší standardní LED dioda, která upozorní na zmeškané události a samozřejmě kvalitní hardwarová QWERTY klávesnice která stále patří k nejužší špičce mezi smartphony. Běh systému je naprosto plynulý a dojem vylepší i povedený displej s jemným rozlišením. Stejně tak překvapil i fotoaparát, který je pro běžné mobilní focení dostatečný.
Mezi zápory nemůžu zařadit používání BIS, sice je to příplatek k běžnému tarifu, pokud však ceny této služby porovnáte s datovými tarify českých operátorů, Blackberry vám zajistí levnější data, než s většinou existujících tarifů.
Nejvýraznějším negativem tak zůstává opravdu malá nabídka kvalitních aplikací, která je pro platformu dostupná. Cena, která se pohybuje kolem devíti tisíc a je nižší o téměř čtyři tisíce, než v případě Boldu 9900 není zrovna nejmenší, ale já ji hodnotím jako opodstatněnou. Pokud netoužíte po kovovém rámečku na těle telefonu, s klidným svědomím můžete místo vlajkové lodi Bold 9900 zvolit menší model Blacberry Bold 9790.
kompaktní rozměry | |
jemnost displeje | |
ovládání trackpadem | |
kvalita zpracování | |
kvalita fotografií | |
naprosto plynulý systém | |
výběr aplikací v App World | |
lesklé plasty kolem displeje | |
výdrž na baterii | |
Hodnocení |