Tento procesor má dvě linky PCI Express, ke kterým lze připojit diskové řadiče nebo síťové adaptéry. Porty SATA tak musel obsluhovat vždy samostatný čip a v nejhorším případě se návrh tištěného spoje zesložitilo ještě o přepínací můstek, aby mohlo mít zařízení dva síťové adaptéry. Ptáte se, proč dva a notabene dva stejné čipy (BCM43460)? Tento řadič sice zvládá Wi-Fi v pásmech 2,4 i 5 GHz, jenže ne naráz. Doma by vám to možná bylo jedno, ale v podnicích se od NASu očekává, že obslouží více uživatelů naráz.
Jeho právě představený nástupce už v sobě integruje řadič SATA, který obslouží dva disky bez potřeby externího řadiče. Výpočetní část byla posílena zvýšením frekvence procesorových jader na 1,2 GHz, zdvojnásobením L2 cache na 512 kB, a rozšířením paměťové sběrnice ze 16 na 32 bitů. Z předchozí verze zůstal řadič USB 3.0 a pětiportový switch gigabitového Ethernetu.
Procesorová jádra jsou nově vybavena jednotkami NEON pro instrukce SIMD a jednotkou VFP pro operace s plovoucí desetinnou čárkou. Práci s pakety a úložnými zařízeními urychluje též jednotka FlexSPARX, kryptografická jednotka zajišťuje podporu IPSec a SSL pro zabezpečné sítě VPN.Broadcom míří s těmito čipy hlavně do NASů pro malé až střední podniky, případné verze bez řadiče SATA by se ale mohly uplatnit i v klasických gigabitových routerech.
Závěrem ještě telegraficky zmíním novinky z oblasti adaptérů Wi-Fi, které jsem nakousl v úvodu. Zatímco před týdnem se jednalo o levné čipy schopné zpracovat jeden stream, trojice čipů BCM4350, BCM43556 a BCM43558 podporují streamy dva, což ve standardu 802.11ac znamená teoretickou rychlost 866,6 Gb/s. BCM4350 je určen pro PC, tablety a set top boxy, podporuje Wi-Fi na frekvencích 2,4 i 5 GHz a také Bluetooth 4.0; připojit jej lze na PCI Express nebo SDIO. BCM43558 umí po bezdrátové stránce to samé, ale připojuje se přes USB 3.0, a BCM43556 je varianta bez Bluetoothu.
Zdroj: Broadcom 1 | 2