Americká společnost představila nový navigační čip BCM47755, první spotřebitelský přijímač s přesností, s jakou operují průmyslová zařízení. Broadcom jej nabídne výrobcům smartphonů, tabletů nebo chytrých hodinek. Do výroby ale zamíří až příští rok.
Dosavadní běžně používaná zařízení pracují s přesností okolo 5 metrů, čip Broadcomu slibuje 30 centimetrů. V čem je trik? V použití druhé přenosové frekvence. Současná zařízení komunikují se satelity v pásmu L1/E1 (1575 MHz), BCM47755 si poradí i s nově vysílaným pásmem L5/E5 (1176 MHz). Ten má jednak lepší prostupnost překážkami a jednak jinou charakteristiku signálu, díky čemuž lze také lépe filtrovat šum, který vzniká odrazy signálu ve městech s vysokými budovami nebo v krajině s příliš členitým terénem.
Proč se tedy L5/E5 nepoužívalo už dříve? Na oběžné dráze nebylo dostatek satelitů, aby nové pásmo přineslo praktické výhody jinde než na otevřeném nebi. Hlavně díky rozvoji evropské sítě Galileo, která s L5/E5 počítá už od začátku, je letos na orbitě už 30 satelitů vysílajících i v novém pásmu. Dost na globální pokrytí. Podle Broadcomu bude ve městech vždy vidět šest až sedm „kompatibilních“ družic.
Nová technologie pomůže zpřesnit praktickou navigaci. Software vás bude lépe navádět do správných jízdních pruhů, nebudou jej plést víceúrovňové silnice ani husté městské zástavby. Broadcom BCM47755 si poradí s družicovými systémy GPS, Glonass, QZSS a BeiDou. První tři již L5/E5 využívají. Nový čip slibuje také poloviční spotřebu oproti předchozím generacím.
Otázkou je, kde se s ním potkáme. Moderní čipsety od Qualcommu, Samsungu nebo Huawei mají navigační (GNSS) moduly v sobě. Apple je neintegruje, ale pokud používá modemy od Qualcommu, ty už GNSS také mají. Na druhou stranu je jisté, že Broadcom s podporou L5/E5 budou následovat i ostatní. Příští generace chytrých telefonů by tedy mohla mít o tahák navíc.