Rok 2017 asi nebude rok levného 2,5/5Gb/s Ethernetu. Vitam prichod tychto novych standardov ale cakam pozvolny nastup. Nieje tu vleky tlak na rychle nasadenie rychlejsieho etherentu.
Odhadujem, ze tak +-5 rokov bude trvat kym bude na trhu dost zariadeni podporujuci tieto standardy za rozumne ceny. Zalezi od vyrobcov ako sa k tomu postavia. Rozsireniu pomozu lacne 2.5Gbit/5Gbit cipy bez podpory 10Gbit(mozno aj sietovky/switche s podporou "len" 2.5Gbit). 10Gbit je draha a eneregeticky narocna zalezitost.
Verim Realteku, ze moze v tomto smere rozvyrit hladinu a postrcit aj inych vyrobcov.
Popravdě, kolik domácích uživatelů dnes využije i jen gigabitový ethernet? Pro připojení k internetu většině stačí 100megabitová infrastruktura, gigabit je pak jistota, že vás lokální síť nebude brzdit, pokud máte domů přivedenou optiku. 2,5 nebo 5 Gbps využijete, jedině pokud máte nějaký domácí NAS či něco podobného. Masovějšího rozšíření více než gigabitových sítí se podle mě dočkáme, až budou takové připojení nabízet ISP přímo do internetu, a to ještě pár let potrvá. Snad s výraznějším rozšířením 4K a 8K videa. Můj poskytovatel aktuálně končí s nabídkou na 512Mbps.
ono se stačí kouknout na SOHO: drtivá většina aktivních zařízení má stále jen FastEth, dokonce se tento letitý relikt dá najít i u levnějších notebooků. Já bych rok 2017 tipoval (pokud vůbec) na rok vanilkového gigabitu, 2,5/5G podle mě nastoupí nejprve do serveroven, a to ještě velmi opatrně.
Tak trochu by mohlo pomoci, že má ten chip už k dispozici k prodeji. Nicméně dohody na dodávky se dělají v řádech let, takže ještě příští rok to bude záležitost spíš ojedinělá. Ovšem pak by už ten nástup mohl být razantnější, ale stále bude spíš dominovat současný trend.
Je zvláštní, že přesto, že IT je záležitost hodně inovativní, tak v ní působí spíše konzervativní síly a standardy se mění velmi pomalu. Pro příklad třeba DX od MS. A to má Microsoft ohromnou výhodu v penetraci trhu a přesto se to využití dá stále počítat na prstech jedné osoby víceméně. Hodně věcí ale ovlivňuje samozřejmě výhodnost prodeje takového nového zařízení, než se vybuduje sirší ekosystém, tzak to prostě trvá.
Popravdě? Každý, kdo si pořídil NAS, dokonce já když komukoli ten NAS pořizuju, tak se ujistím, že má alespoň část své domácí infrastruktury na gigu, i kdyby to měl být jen pětiportový gigaswitch za pěťo, do kterého se připojí NAS a alespoň jedno PC. A máš vidět, jak drtivá většina začne okamžitě investovat do dalšího rozšiřování rychlé LAN, protože je docela rozdíl kopírovat data do/z NASu rychlostí 50-80MB/s přes GE a do 9MB/s na FE.
Osobně dnes vidím smysl FE jen v úloze WAN spoje, tam ještě nějaký ten pátek bude (většinou) stačit.
Ja mám všetko na GE, a pri kopírovaní z alebo do môjho servra (celeron 2.7GHz haswell) to ide okolo 110MB/s. FE stačí pre TV, tlač prípadne IP CAM. Môj hlavný 8xGE switch by som si vedel predstaviť upgradnuť na 4xGE + 4x2,5G, alebo 2xGE + 2x2,5G + 4x5G, najprv sa však určite musia rozšíriť dosky a sieťovky s 2,5/5G.
2,5G a 5G nemá být "něco mezi". Má to být kompletní náhrada 1G. Zatimco 10G je prostě stále drahý, u 1G člověk o ceně ani nepřemýšlí. A přesně tohle má přinést nový standard, ale s vyšší rychlostí.
Asi těžko se budou masově v serverovnách vyměňovat síťovky (i když pro někoho to může být cesta), jen ve chvíli kdy příjde na řadu upgrade nebude žádný důvod koupit 1Gbit.
bonding není všespásný. Co jsem zaznamenal, tak zrovna ceny 2,5 a 5Gbit karet a portů (zejména u modulárních switchů) jsou/budou velmi příznivé, takže má smysl nechat 10G jen na kritické aplikace a zbytek pořešit pomalejším připojením, které bude celkově o dost levnější (nebo dostaneš za danou cenu více portů). Prostě další stupínek pro lepší škálování pásma.