Keďže v desktope Raptor Laky (Q3/2022) drtia Ryzeny 7000 (Q3/2022) a LGA1700 Nám bude v desktope žiť ďalej i napriek rôznym fanATIckým kuvikom skrz Raptor Lake Refresh od Q3/2023 tak by som Meteo Lake len v mobilnom - notebookovom segmente videl veľmi pozitívne ako produkt na konečne novej litografii oprostenej od 10+++nm a la 10nm Enhanced SuperFin Ultra (Intel 7).
Opäť raz treba pripomenúť, že Raptor Lake je stále na 10nm výrobnom procese: https://en.wikichip.org/wiki/intel/process
Intel 7 je len marketingový názov.
No, ak už vychádzame z tvrdení tohto youtubera, tak "Intel 4" má len drobné problémy, kvôli ktorým sa o pár mesiacov odložili MeteorLake notebooky. Na desktop to nemá vplyv, pretože dôvodom ich odkladu/zrušenia sú chyby v dizajne tých čipov, nie vo výrobnom procese. "Intel 3" je na tom údajne horšie ako "Intel 4", ale nič konkrétnejšie neuvádza. A naopak "Intel 20A" a "18A" sú v predstihu.
@tralalák
Nezlob se, ale kdysi jsem hodně rád četl tvé příspěvky. Působil jsi fundovaně a často jsi se zmiňoval i o alternativních procesorech současnému duopolu Intel/AMD.
Pak se asi něco stalo a z člověka, kterého jsem si za jeho vědomosti vážil, se stal.....
Někdo ti hacknul účet a teď vystupuje pod tvým nickem? Pokud jsi to opravdu ty, tak doporučuji co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, protože v tomto případě ambulantní léčba nebude dostatečná a bude nutná hospitalizace.... Mrzí mě to, byl jsi super.
"....Meteor Lake to, že tým vyvíjející ji má problémy a Intel nechce plýtvat zdroji...."
Vyhodit je všechny, Intel v poslední době hodně propouští, tak je vyhodit všechny do posledního člověka, z těchto vývojových týmů.
Oni ty plány mění doslova každý týden, ještě minulý týden jsme četli o tom že Intel se bude snažit vydat procesory co nejdřív v termínu, bez ohledu na stav, teď tu architekturu raději zruší protože by dokázala konkurovat jen SkyLake nebo CoffeeLake ???????????? jinak si nedokážu vysvětlit, proč to nevypustí, je to snad horší než současná generace ??
Konkurenceschopné parity v technologických procesech už Intel asi nikdy nedosáhne , ne pokud tam budou pracovat tak neschopní lide
ono to až tak nie je uplne. v podstate intel 10nm proces sa hustotou tranzistorov bez problemov vyrovnal 7nm vyrobnemu procesu od TSMC. Takze preto doslo k premenovaniu. Inak v podstate zakaznikovi to moze byt uplne jedno akym procesom je to vyrobene ci su tam letovane draty alebo uz ukladali atomy vedla seba. Drvivu vacsinu zakaznikov zaujima pomer cena/vykon a niektorych poemr cena/vykon/spotreba resp. pridane funkcie.
Používání těhle marketinkových patvarů by mi až tak nevadilo, kdyby se nemíchaly (alespoň v rámci jednoho článku) s těmi původními.
Takhle dochází k situacím, kdy se pletou 10nm Intel 7 se 7nm Intel 4 a pak se v tom ztrácí i divá svině.
Úpplně nejlepší je pak 3nm Intel 3
1) AFAIK Intel 3 není nový název pro 3nm (to by ho nemusel přejmenovat)
2) není tam nic, co by mělo 3nm
To nieje pravda,
Sapphire Rapids má densitu medzi 27 a 30 Mrt/mm2. Približne rovnakú ako POWER 10 (10nm). 7nm Ryzeny majú cca dvojnásobnú. 7nm mobily dokonca trojnásobnú.
Intel 7 je proste 10nm s tým, že Intelácke procesory sú lepšie vyladené pretože teamy vrámci jednej firmy asi trocha lepšie interne spolupracujú.
A tie parametre zaujímajú Intel pretože to devastuje ich marže, a časom to možno zasiahne aj Vás keď prispôsobia produkty aj pre koncových zákazníkov.
https://www.cnews.cz/intel-w790-xeon-w-3400-a-w-2400-nova-generace-procesoru-pro-hedt-a-pracovni-stanice-je-tu/#comment-274283
ty jsi také nezklamal trololáku.
"Prevádzkové vlastnosti všetkých Intel procesorov sú násobne horšie, ako u AMD."
https://www.cnews.cz/intel-core-i5-13400f-suverenne-nejrychlejsi-cpu-za-tuto-cenu-ve-hrach-ale-muze-byt-slabsi-nez-predchudce-recenze/#comment-274193
Odpoviem na to tu.
7900X má spotrebu do 200W, nie 230W. Druhá vec je, že ide o klasických 12 jadier a žiadny hybrid. Avšak najlepšia ukážka efektivity je 13600K, ktorý žerie 160W, zatiaľ čo 7600X len 116W a 7600 dokonca len 88W. Až 13400 žerie menej (74W), lenže za cenu omnoho nižšieho výkonu oproti 7600. Intel proste nie je schopný konkurovať AMD v energetickej efektivite a to bolo mojou pointou.
Ale tak.. B-L je samozrejme pouzitelne, konec koncu na nem i lidi pisou prispevky tady, ale kdyz se rika A, melo by se preci rict i B. B-L neni stejne uioverzalni reseni jako jsou homogenni jadra, potazmo ma svoje slaba mista. Vemte si, ze pro nejakou "Cinebench" renderovaci farmu, by kombinace 2+64 mohla byt cenovy ideal. Idealni uloha pro vyzuiti max poctu threadu. Ale jine ulohy by na tom idealne nejeli. Tech 8P jader je tam zamerne proto, aby to pokryvalo aspon vetsinu pripadu, kdy preci zalezi na omezenejsim poctu threadu, ale max vykonu na jadro. Pokud by tam byla jen 2P, tak spousta uloh pojede na tom podstatne hru, i presto, ze budpou mit bambilion malych jader, ktere tam budou v ten moment naprd. U homogennich jader tyhle uvahy nemusite resit. Rovnez jako developer si nedokazi napr predsatvit, ze bych mel neco programovat (nedelam hry) pro 2 druhy jader. Jednak je to overhead jako cune a jednak takova uloha se zadratovanym pristupem, se mi muze na nejake onfiguraci vymstit. atd.
V serverech je taky tezke mit 2 druuhy nehomogennich jader na jednom CPU.. jak budete napr resit, ze jeden zakaznik pojede ulohu na Pckach a druhy dosatne pridele Ecka, protoze na nej Pcka uz nezbyly, atd. atd.
Ten koncept je v podminkach desktopu/notebooku v ramci beznych uloh zivatoschopny. Nicmene neni bezproblemovy a jsou oblasti, a konfigurace, kdy je vylozene nevhodny.
Jedna vec je preci psat ody na neco, co s cim Intel prisel, pri svych momentalnich technickych moznostech,kteremu nedovoli jit cestou jako ma AMD a druha vec je glorifiakce takoveho reseni.
Jan Olšan 21.2.2023 at 12:05
To není, ale po předvádí tento člověk je. Pod každým spekulativním článkem je jeho oslavných výkřiků plno, ale když je tu faktický článek, kde Eunuch jádra z pochopitelných důvodů nejsou, tak tohoto trolla není.
Dřív přinášel alespoň zajímavé zprávy o VIA, pak se zbláznil.
A ještě jedna věc. Když jsou ta Gracemont jádra tak úžasná v MT a mění paradigma, proč je teda Intel neupřednostňuje pravě v těch systémech zaměřených na MT? Proč Intel nemá většinu CPU s konfigurací 1P-4P s 8E až třeba 28E?
Že by nešlo o změnu paradigmatu, ale krok, ke kterému byl Intel dotlačen konkurenčními produkty?
Díky Jane. A zrejme ak sa potvrdia správy o Intel Royal Core tj. ďalšej evolúci integrácie big.LITTLE tak tu zrejme mnohým pukne cievka...
How Intel ROYAL CORE Revolutionizes CPUs - Leak & Analysis
https://www.youtube.com/watch?v=2UuoxoUgY8M
Říkejte mi Tomáš.
Nevěřící Tomáš.
Nemám a předpokládám, že nejbližší 2 roky nebudu mít potřebu měnit HW, který používám.
Až přijde ten čas, tak posoudím, co bude pokrývat moje potřeby nejlépe.
Ať už to ve výsledku bude 8-core pasivně chlazení Atom, nebo 32-core Workstation. Mně na barvě zas tak moc nezáleží.
"No pozor, pro cloudové úlohy stejně jako AMD něco takového chystá Ale ještě asi rok-dva bude trvat, než to vyjde"
.. chyba, to neni B-L design, ale "L" design. S B-L to nema nic spoelcneho. Tudiz koncept B-L Intel tlaci jen a pouze v "PC" oblasti. Vsude jinde, si to zatim nedovolil ani predstavit. Zjevne nejake duvody proto mit bude, ze..
Jan Olšan 21.2.2023 at 20:53
A není to hloupost, že až za 2 roky, když v serverech už dostává naloženo také pár let? Já si myslím, že pokud by se skutečně jednalo o evoluci a Gracemont by byl tak úchvatně skvělý, Intel se s 56 P jádry vůbec nepachtil.
melkor 21.2.2023 at 19:45
Žádná novina a zároveň nevím, jak to souvisí s mým komentářem k silnému MT výkonu (který logicky 6 jader mít asi nebude).
tombomino
Bohužel.
@Aznohh: co mu taky zbývá, když většinou mele samé nesmysly
@Jan Olšan: Apríl to určitě nebyl, ostatně ten blog Andyho Glewa to potvrzuje, ale něco takového vůbc není triviální věc a nedivím se, že to do finální podoby BD neprošlo
Proto si myslím, že jsou úvahy RGT chybné a půjde nadále o evoluci klasického B-L jen s tím rozdílem, že oba typy jader budou zvlášť na vlastních "tiles" a ty bude možné různě kombinovat dle potřeby. Tomu by se dalo uvěřit, ale pokud to bude jinak, rád se nechám mile překvapit .-)
@janOlšan: osobně mi přijde to o čem spekuluje RGT jako naprostá utopie a Intel by si na tom IMHO mohl pěkně vylámat zuby a nebo to vzniklo jen špatným výkladem některých informací a jejich chybným "dekódováním" .-) spíš jde jen o další evoluci B-L s použitím "tiles"
Ostatně originální návrh Bulldozeru od Andy Glewa měl také umět "spekulativní" Multithreading, ale návrh byl tak komplikovaný, že ho AMD nebylo schopno v daném časovém termínu dokončit, tak se na trh dostalo to co bylo k dispozici...
https://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?p=8674200#p8674200
To by mohlo sedět. Intel používá "tiles" pro to, co AMD označuje čiplet. Naopak jako označení modulu/CCX/skupiny jader to nějak moc nedává smysl.
Tj. realita je taková, že prostě Intel bude moct pružně měnit kombinace čipletů s P-Core a E-Core při výrobě. A borec to špatně pochopil, že "tile" je VISC-like jádro, u kterýho se dá runtime-přepínat mezi tím, kolik vláken exponuje...
Přijde mi to jako hodně realistický vysvětlení. (Škoda, kdyby Intel fakt zkusil ten VISC tak by to podlě mě byl technologicky zajímavej fail.
"proč je teda Intel neupřednostňuje pravě v těch systémech zaměřených na MT?"
No pozor, pro cloudové úlohy stejně jako AMD něco takového chystá. Ale ještě asi rok-dva bude trvat, než to vyjde: https://www.cnews.cz/intel-chysta-serverove-procesory-xeon-s-malymi-jadry-konkurence-proti-armu-a-zenu-4c/
To Royal Core (z videa Red Gaming Tech) mi teda osobně spíš přišlo jako aplikace konceptu "VISC" od Soft Machines https://www.cnews.cz/intel-udajne-kupuje-firmu-soft-machines-stojici-za-cpu-architekturou-visc/
Nebo kdo pamatuje "reverzní Hyper Threading"...
A teda jestli je to pravda, tak IMHO slušná šance, že to totálně vyhoří způsobem, o kterém se Intelu ani nesnilo (no na druhou stranu Intel takový věci asi v pohodě ustojí jako v minulosti Netburst nebo Itanium).
To teda big.LITTLE mi přijde jako lepší nápad. Je u něj jasné, co chce a jak na to jde (specializace E-Core jader na throughput umožňuje specializovat P-Core na špičkový ST výkon a vice versa). Tady to VISC mi přijde jako takovej svatej grál kterej nejspíš nebude fungovat.