Bude to nástupce JPEGu? Český Zoner se inspiroval Applem a podporuje formát HEIF

Sdílet

 Autor: Redakce

Roky se počítačoví vědci snaží nahradit staré a neefektivní kompresní algoritmy. Hudební MP3 se už sice podařilo úspěšně zastoupit, ale JPEG přežívá. Jeho regulérní nástupce JPEG 2000 se nikdy neprosadil. Google vyvinul úsporný formát WebP odvozený od videoformátu VP8, ale má jen specifické využití. JPEG XR (bývalé HD Photo) pocházející z dílny Microsoftu má už širokou podporu v editorech, ale na webu nebo ve fotoaparátech se nechytil. A pak je tady HEIF.

HEIF (High Efficiency Image File) je podobně jako WebP je založen na formátu určeném pro video, v tomto případě HEVC. Je svázán přísnou licencí, ale stojí za ním skupina MPEG, která určuje směr ve světě videa a jejíž formáty se masově prosazují i přes nutnost placení. Apple letos oznámil, že macOS High Sierra a iOS 11 budou HEIF podporovat a iPhony do tohoto formátu budou úsporně fotit. To by mohlo vyvolat odezvu i na jiných platformách a zařízeních.

bitcoin školení listopad 24

HEIF vs. JPEG HEIF vs. JPEG

Inspiroval se i tuzemský Zoner, který v příští aktualizaci ZPS X bude HEIF přímo podporovat jako vůbec první editor pro Windows. Firma už na své webu srovnává, proč je HEIF lepší než JPEG. Uvádí i praktické ukázky a fotky ke stažení. HEIF může při podobné kvalitě mít až třetinovou velikost souboru. Případně při stejné velikosti méně degradovaný obraz, jak ukazuje agresivní komprese na obrázku výše.

HEIF ovšem nemá výhodu pouze v efektivitě, má rovněž lepší funkce. Podporuje alfa kanál (průhlednost), bezztrátovou kompresi i animace, takže dovede zastoupit také GIF nebo PNG. Rozumí si s až 16bitovými barvami. HEIF může do jednoho souboru pojmout více obrázků (různé velikosti, sekvence, stacky fotek s různou expozicí nebo zaostřením apod.), případně zvuk a jiná data.