3D, nebo přesněji stereoskopické, televizory končí. Už loni oznámily společnosti Samsung a Philips, že se této technologii nebudou věnovat. Letos se přidali i další. Konec ohlásily LG, Sony, Panasonic, Sharp TCL či HiSense. Novinky představené na CESu už byly „jen“ 2D.
Proč 3D neuspělo, o tom se můžeme jen dohadovat. Fakt je ten, že filmového i videoherního obsahu bylo málo. V obývácích se neusadily Blu-ray disky, což byl jediný spolehlivý formát, na kterém šly filmy sehnat. A když už jste na nějaký narazili, nebyl stereoskopický efekt moc dobrý. Tím spíš na malé televizi, která vás neobklopí tak jako plátno IMAXu.
Ani nosit brýle nebylo zrovna pohodlné, nehledě na degradaci kvality obrazu. Jestli nějaké brýle uspějí, tak ty pro virtuální nebo rozšířenou realitu. A ty už se bez TV zcela obejdou.
Na co lákají dnešní televizory? Pokročilé platformy Smart TV už tu máme, rozlišení 4K(UHD) už je také dostupné. Aktuálním hitem je podpora HDR. Televizory zobrazí více barev a mají vyšší jasové špičky. Dříve pixely rostly po kvantitativní stránce, teď po kvalitativní.
Plazmy jsou pryč, jejich náhradou s podobnými vlastnosti je OLED. Všichni se ale snaží co nejvíce vyždímat i z LCD. Nové filtry a kvantové tečky jim umožňují dosáhnout většího barevného prostoru, bělejší bílé i černější černé.
OLED je technologie budoucnosti, ale LCD tady ještě dlouhou zůstanou. Jestli se smrťák objeví příště, vezme s sebou zahnuté televizory. Na CESu bylo opět vidět, že u špičkových modelů výrobci nabízejí plochý obraz. Bohudík.