O jadre Golden cove se rika uz delsi dobu, ze ma mit 40+% IPC narust. 50% je zatim novinka..uvidime.Tiger Lake vypada s 25% docela verohodne a za par mesicu se to bud potvrdi nebo ne. O Ocean cove se zatim nevedelo skoro nic.
Ono i zalezi, kdy ty veci Intel uvede. Vetsi nasazeni TigerLake s vice jak 4 jadry se ceka zatim az pristi rok
https://www.cnews.cz/unik-procesory-intel-tiger-lake-h-rocket-lake-lpddr5-nebude/
Pristi rok by melo byt AMD se Zen3 dobre konkurencne schopne. 2022 je jeste daleko..
No vida, že to jde, sice tím teď Intel říká všem jeho majtelům: Sorry, srali jsme na vás, neinovovali jsme, chtěli jsme jen vaše peníze.... , ale aspoň se teď rozhoupal a začal zase zlepšovat.
Samozřejmě i dítě ví, že je to kvůli AMD a konkurenci - hoří jim koudel u prdele, ale to si místní šašek nepřipouští :)
AMD naopak zo svojím malým podielom ale veľmi dobrými CPU môže len rásť - samozrejme v nejakých rozumných medziach daných kapacitou trhu, výrobnými možnosťami, zmluvnými záväzkami výrobcov...
Netreba zabúdať že i keď AMD v CPU aktuálne neskutočne fičí tak Intel je ohromný finančný aj výrobný moloch s "hafom" vlastných tovární kde čakať nejaké drastické oslabovanie či padanie podielu na trhu je čistá utopia.
Ale verím že AMD môže aktuálne len rásť - ono rastúce číslo to zatiaľ ukazujú...
Máte to nějaké pomotané. Pokud neinovovali, tak jste neměl důvod upgradovat, takže jste jim ty peníze nedával. Nebo patříte k těm pár pomatencům, co si pořídili čtyřjádro Sandy Bridge, pak upgradovali na čtyřjádro Ivy Bridge, pak na čtyřjádro Haswell, pak na čtyřjádro Skylake a nakonec na čtyřjádro Kaby Lake?
Maťo, uvidíme, co na to USA ... dneska jsem četl podivuhodné zprávy :D https://wccftech.com/semiconductor-industry-kicks-off-lobbying-efforts-seeks-billions/
Pokud ma Intel pro pristi rok naplanovane 'jen' TigerLake+RocketLake, tak to pro AMD vypada porad dobre. Zen3 vypada s IPC podobne a asi se zatim neda cekat za Inteli 10++/14+++ bude lepsi nez TSMC 7(P,+), nemluve, kdyby AMD fakt neco vydalo na 5nm. Intel to asi dotahne aspon v noteboocich, ale AMD bude stejne rust v obou kategoriich dal. Mozna trochu pomaleji nez letos.
Veci se mozna vic zmeni s Golden cove, ale to je 2022 a dal..
AMD nevyužilo jedinečnú/neopakovateľnú situáciu, keď Intel len vylaďoval Skylake a navzdor tomu dokázal držať krok. Aktuálne čísla minimálneho rastu podielu AMD hovoria jasnou rečou. Príchodom nových technológií bude pozícia AMD veľmi zložitá a v žiadnom prípade sa nedá očakávať výraznejší rast, proste to prešvihli. Lisa je slabá, nedokázala presvedčiť OEM partnerov, nedokázala presadiť serverové procesory, 5% podiel je katastrofa. Ono, ukázať sa 4x ročne na pódiu a vyškerene ukazovať kremíkový plošáčik zďaleka nestačí, takýto laxný prístup si môže dovoliť Intel, líder s dominantným podielom a obrovským vývojovým potenciálom.
Tak můj jediný AMD procesor (kromě 386SX a 486DX) byl kdysi Opteron, pak jsem logicky šel do Intelu a samozřejmě měl Sandy i5 2500K, pak přešel na Ivy, ale tam jsem vystřízlivěl, že se vlastně nic neposunulo a pak už byl opatrný a čekal na testy, které mě do ZENu už nepřesvědčily, abych Intel koupil - procentuelní zlepšení díky frekvenci nepočítám.
Takže jsem šel do ZENu a teď přejdu s největší pravděpodobností logicky na Ryzen 4000, asi 4900X.
Intel mě stále nepřekvapil, abych se k němu vrátil, ať si tady místní šašek říká co chce. Takže pokud se pohne v IPC, pak je to jen dobře.
Takže to pomotané nemám, jen jsem opatrný, protože Ivy byla zbytečná investice. Samozřejmě pokud někdo šel ještě ze starší architektury, tak OK, ale skoro 10 let držet uměle 4 jádra jako HighEnd? A to má návaznost i na podporu SW, kdyby Intel třeba v roce 2015/2016 udělal dostupnější 8 jádra, tak SW a hry mohly podporovat multicore daleko dřív.
Takže ano, Intel brzdil jádra i vývoj a jen tahal peníze z lidí a firem
Intel tahal peníze tak maximálně z mentálně retardovaných jedinců, co upgradujou kvůli pár procentům výkonu. U všech ostatních měla politika Intelu přesně opačný efekt. Prodloužení životnosti počítačů. Do té doby, než jsem si pořídil i5 2500K jsem během 15 let vystřídal 7 procesorů (od tří výrobců). Teď už mám 9 let stejný. A ano, už půjde z domu. Ale když se dívám na ceny, tak to není zrovna veselý pohled. Tenkrát to byl druhý nejlepší desktopový procesor a přišel na necelých 4,5 tisíce. Dneska, aby měl upgrade nějaký smysl, musím vypláznout minimálně 8 tisíc. Nějak tedy nevidím ten pozitivní efekt, o kterém tu básníte. Ostatně to, že Intel nijak nerejžoval na chudáčcích zákaznících je vidět na jeho zisku v tom období, který je výrazně menší, než jsou zisky dnešní.
Co podporují nebo nepodporují hry je hlavně o snadnosti programování a o tom, že ty hry musí fungovat i na noteboocích, kterých se dneska prodá několikanásobek toho, co stolních počítačů (cca trojnásobek), případně co zvládnou konzole, aby bylo portování co nejsnažší.
Nějak jsem si taky nevšiml, že by vás někdo přesvědčoval, že se máte vrátit k Intelu. To je vaše volba. Rozumný člověk upgraduje v okamžiku, kdy ten upgrade potřebuje, a teprve v tom okamžiku řeší, co si koupí. Jestli si teď koupím 3700X (zatím asi největší kandidát, přestože mi v něm dost chybí grafika), tak předpokládám, že mi alespoň 5 let vydrží. A i kdyby Intel uvedl nějaký bombácký 7nm procesor, tak dokud nebudu mít potřebu vyššího výkonu, tak upgradovat nebudu.
@ST33L, zbytočne budúcnosť GPU Intelu podceňuješ, práve naopak, pustili sa do toho vehementne :
https://www.cnews.cz/gpu-intel-xe-hp-oficialni-foto-do-socketu-lga
V roce 2011 byl dolar za 17 korun, teď stojí skoro o půlku víc, proto z dnešního pohledu vypadají ty Sandy Bridge levnější než byly reálně (mezinárodně).
Oficiální cena 2500K byla 216 $. Dneska by to teda bylo cca 6300 a už je to srování o něco lepší. Taky jde o to, že pokrok nastal hlavně až v posledních třech letech, těch šest před tím to opravdu bylo horší.
BTW za tuhle cenu (213 $) je dneska c6/12t Core i5-10600. Nejlevnější odemčenec je až za 237$ Core i5-10600K, takže tam je dokonce trošku regres tím, jak zmizelo odemčené čtyřjádro.
O víkendu jsem si díky chcípnutí HDD připomněl, že v roce 2011 stál 2TB disk asi 1800,-, na začátku 2013 když jsem tenhle kupoval, tak kvůli těm povodním a horšímu dolaru už 2400 Kč nebo tak nějak a teď stojí... 1600,- když člověk jede po tom nejlevnějším. To je teprve opruz.
"Wendaku a co na Intelovské navyšovaní IPC říka DDčko, však poreferuj si tam doma."
Maďare, jak to mám vědět, co píše garážník? To si zjisti sám nedo se zeptej myslím Maudita nebo šmíráka HWSpeedyho, který tam chodí a šmíruje a pak sem postuje kusy článků.
Já osobně jsem za zvyšování IPC u Intelu rád a říkám: KONEČNĚ!!! Ale pořád jsou to budoucí produkty - ty aktuální stojí za "hovno" a ještě k tomu pěkně rozžhavený. Ale ty si ten žhavý uhlík/křemík klidně kup
Ale jo, kurz dolaru v tom hraje roli. Ale na tom srovnání odemčených i5 je vidět (a to ignoruju fakt, že dneska už je odemčená i5 není ani náznakem druhý nejlepší procesor), že ta konkurence od AMD nepřinesla z hlediska peněz, o kterých Wendak mluví, vůbec nic, spíše naopak. Ano, AMD nastartovalo honbu za počtem jader, kterou ale musíme zaplatit.
Zrovna tak to je i u grafických karet. Tam taky AMD konkuruje tak intenzivně, až se průměrná cena herních karet zvedá, místo aby klesala.
Od tý doby, co se tam vložilo AMD, jsme se aspoň posunuli na 6c/12t.
V době, kdy to záviselo jen na Intelu, tj. v letech 2011-2017 (leden) za ty peníze pořád bylo jenom to samý čtyřvlákno.
A dokonce zdražovalo, Core i5-7600K v lednu 2017 už stálo 242 $, ne těch 216 $.
Čili ne proti AMD bych takhle mluvil. Je samozřejmě možný, že s příchodem 10nm třeba Intel plánoval už fakt vydat šestijádro nebo osmijádro. Sám ale holt šanci ukázat, že není ochoten dojit ty čtyři jádra navěky, propásl, takže teď se nemůže zlobit, že mu lidi nevěří, že by tyhle pokroky v cena/výkonu udělal i bez AMD.
Ono je totiž taky možný, že by si to přesně "nechal zaplatit".
Opravdu si nemyslím, že by se tady dala konkurence popírat. Třeba Ryzen 7 1800X, ač skutečně zvyšoval cenu za mainstream CPU, tak zase fakt docela schopně konkuroval dvakrát dražšímu Core i7-10900K, takže v kontextu toho, co by dělal Intel byv ponechán bez konkurence, AMD ceny stlačilo dolů.
A v další generaci se Intel už musel hned snažit víc a za stejných 1700$ najednou bylo místo 10jádra Broadwell 16jádro Skylake-X (s o dost vyšším výkonem, byť i spotřebou).
ona ta hůl má vždycky dva konce ... pravdou je, že nebýt AMD, tak to jak píšeš, pravdou ale je i to, že kdyby Intel nechrápal a neposral se mu 10n proces, AMD by mělo podíl na trhu na úrovni Via ... neberte to jako 100% tvrzení, ono je to vždycky složitější, než to vypadá, ale ...
tož tak nevím :D já tady nepíši o Intelovském navyšování, jako o faktu. Když už chceš být přesný, tak se tak vyjádřuj ... údajném Intelovském navyšování atd atd ... tohle nejsou úniky, to jsou dohady a pokud nepoznáš rozdíl, pak na tebe seru úplně ...
pozorně si přečti svoje posty v této diskuzii a dej sem jeden, kde jsi napsal něco ke zvyšujícímu se IPC Intelu, o kterém pojednává článek ...
Tak tohle Jan Olšan popsal naprosto přesně a výstižně. Není co vytknout.
- Je to tak Intel dojil lidi na 4/8 za ceny přes 10.000,- dokud to šlo.
- To že byli lidi co pořád upgradovali? To beru to byla jejich chyba... Já zůstal na FX8320, i5-2500K a i7-2700K a to až do příchodu jader ZEN. (nebyl důvod upgradovat)
- jednoznačný závěr je, že nebýt AMD tak tu takovou nabídku od Intelu nemáme... Kecy že to Intel plánoval jsou liché. Protože začal navyšovat jádra až v reakci na AMD. Ale jo budou tu jedinci co se budou bít za "pravdu" že tomu tak není a Intel nereagoval na AMD. Tomu už věří ale málo kdo... Ale je fakt že se najdou jedinci co se budou bít za to, že země je placatá... Někteří blázni za to položí i život... Takže asi tak...
gogo1963 - kukni starý pán, dlho som tvoje sprostosti toleroval vzhľadom k veku, často ti totiž unikajú súvislosti, napríklad tu točíš o technických znalostech, znova ti unikol zmysel článku/diskusie...
Ešte nedávno si sa vulgárne vyjadroval na adresu oponentov a zrazu sa tváriš pápežskejšie jak sám papino....
Takže si ďalší adept do archívu pokrytcov. Tým pokladaj diskusiu za ukončenú.
Přijde mi zajímavé, že když se něco děje u Intelu, tak se objevují v diskuzích oslavné ódy na AMD.
Konkurence funguje, nemám o tom nejmenší pochyby narozdíl od jiných.
Ale jakto, že tito lidé podobně nepějí ódy na Intel, když se objeví něco o AMD?
Vždyť je to naprosto stejná situace.
Totéž u AMD vs. Nvidia. Žádné ódy na Nvidii, že AMD vydalo konečně RDNA. A opačně u Turinga rovněž bez oslav.
@Simi
Když to otočíš, tak je to to samý. mvladar, Vlko, Hnízdo (Obrmajer), píší úplně opačně než píšeš, takže záleží z jakého úhlu se na to podíváš. Evidentně chceš vidět jen tu stránku, kdy se AMD vyzdvihuje a Intel/Nvidia haní - a hrozně ti to vadí, ale opačně ti to nevadí (např. že vladar tu píše takový pitomosti).
Navíc, když se mě něco líbí u Intelu/Nvidie, tak to pochválím taky - viz třeba DLSA 2 (jedničku jsem kritizoval a s vydáním verze 2 si ji zkritizovala i Nvidia) jsem psal, že se mi to velmi líbí a že to má budoucnost. Turinga se zastávat nebudu, protože prostě RT zatím nevěřím, že to někdo standartně používá, ale až bude větší výkon, tak proč ne. Intel jsem kupoval roky, ale teď je prostě mimo a ještě nějaký čas bude, ale zase jejich budoucí produkty, které zvětšují IPC jsem pochválil.
Takže celkově si myslím, že je to přesně opačně než píšeš, to zarytí Intel/Nvidia fans nejsou ochotni přiznat, že AMD může vydat něco dobrýho.
Wendak, možno to bude pre teba šok, ale ja ti verím, že sa nezúčastňuješ sektárskych radovánok v DDgaráži.
Proklamoval som tvoju účasť výlučne ako odplatu za nadávky a vulgárny prístup voči oponentovi.
Nadsázka, humor respektive vystreliť si s diskutujúceho oponenta je myslím v norme, vulgarizmus neuznávam. Ja neviem čo si v skutočnosti za človeka ty, recipročne to platí aj pre teba.....
Že by Intel začal plánovat víc jader až když AMD vydalo Ryzen taky není možný, protože za těch 8 měsíců mezi Ryzenem 7 1800/1700 a Core i7-8700K by se to nestihlo, to šestijádro mělo nejspíš tapeout ještě do konce roku 2016. Evidentně na tomhle musel pracovat dřív, což ale není zase tak divné, prostě si spočítali, že když AMD chystá novou architekturu (oznámeno v roce 2014 iirc), tak nesjpíš zase bude konkurovat vyšším vícevláknovým výkonem, odhadnout, že zkusí zase minimálně osmijádro, asi taky nebylo těžké.
Je otázka, jestli Intel plánoval to 10nm Cannon Lake, které by podle původních plánů vyšlo někdy v roce 2016, jako osmijádro. Jsou na to nějaké náznaky a jako zase navěky by Intel to čtyřjádro nedržel ani v nepřítomosti AMD.
Ale tipuju, že by zkusil zvýšit ceny a ty vyšší vícevláknové výkony (i jednovláknové, ty nejspíš konkurence u Intelu taky hnala nahoru) by cenově byly míň výhodné, než jak to pak bylo díky konkurenci.
Tak, ze Intel zacal planovat ucedeni 6jadra na 14nm az jako reakce na AMD se neda vyloucit. Z tech ES samplu, ktere byli k dispozici pred uvdenim Zen na trh, musel vedet, ze prijde 8jadro, akorat mozna podcenil bud jeho vykon a nebo si uz tehda zpocital, ze pridavani jader mu bude zpusobovat problemy s vyrobnimi kapacitami a tak pridal jen dve a zbytek zacal honit frekvencema.
Wendak: Asi jste mne nepochopil, protože píšete úplně o něčem jiném.
Ukážu to na příkladu: Najděte nějaký příspěvek někoho, kdo děkuje Intelu za to, že AMD vydala RYZENy nebo Nvidii za to, že AMD vydala RDNA.
Žádný takový si nevybavuji.
P.S. Tedy pokud jste to nemyslel tak, že to děkování AMD za výrobky Intelu je prostě projev Vašeho fanouškovství k AMD. Pak by dával smysl ten odkaz na "opačný tábor", ale osobně pak nechápu proč to maskování za ekonomii.