Názory k článku Bývalý šéf vývoje Firefoxu tvrdí, že Google dlouhodobě sabotoval konkurenční prohlížeče

  • 16. 4. 2019 11:05

    nfsmaniac

    No já nevím, ale je to docela stará známá věc, ne? Vzpomínám si, jak jsem původní norskou Opera musel na veškerých Google stránkách maskovat za Firefox nebo Chrome, aby ji vůbec bral vážně. Zajímavé, že přítomnost v ostatních prohlížečích v roli výchozího vyhledávače Googlu nikdy nevadila. ????
    Když nad tím teď tak přemýšlím, třeba i to byl záměr -- aby už u prvního vyhledávání v čerstvě nainstalovaném prohlížeči lidem ukázal: podívejte, jak je ten prohlížeč nemožný a neohrabaný, to jen náš Chromium je ten pravý a nejlepší.

    (Pro ty, kdo tu dobu nepamatují: Google vždy Opeře naservíroval nějakou základní HTML verzi vyhledávače a Gmail a ještě k tomu v mnohdy takové pošahané podobě, kdy některé odkazy/tlačítka vůbec nebo jen z části fungovaly. Po změně UA stringu na Chrome začalo 99 % věcí jako lusknutím prstu fungovat. Chyba prohlížeče? Náhoda?)

  • 17. 4. 2019 12:31

    Thobias (neregistrovaný)

    Když už autor článku trolí s tou gender jazyovou korektností, měl by být poctivější. "...proč se od něj mnozí A MNOHÉ odvrátili...". A taky kde bere jistotu, že je Google mužského rodu? Není to trochu nevyvážené?

  • 16. 4. 2019 13:06

    hh (neregistrovaný)

    Jo, tohle si pamatuju, není to tak extrémně dlouho. Byl jsem na Opeře 12.xx, nová verze 15+ už asi byla, ale dost nepoužitelná. Google ze dne na den přepnul na nějaké historické zobrazení, vzniklo nějaké hlášení na google, kde se stovky lidí ptali co to je a proč to je. Nějaká pinda tam jen stroze odepisovala, že produkty googlu nejsou kompatibilní s Operou 12 a tak je vše v pořádku, stáhněte si třeba chrome. Malá změna user agenta to vyřešila ještě na nějakou ne úplně krátkou dobu, pak už Opera 12 byla vážně problémová. Ale za mě chrome nikdy.

  • 16. 4. 2019 13:43

    nfsmaniac

    Dlouho to není, ale rádo se zapomíná. :-) Avšak co se týče post Opera 12 éry, zaregistroval jsem ještě jednu pikantnost a nevšiml jsem si, že by na to vyšel jediný článek, ani jsem zpětně nedohledal snad jedinou zmínku. Po nástupu Opery 15 jednou aktualizací zprznila Operu 12 sama Opera. Vydala aktualizovanou Operu 12 s podporou nových SSL certifikátů, jinak by začal problém s ní navštěvovat mnohé HTTPS stránky. Ale to není celé. Dost ostrouhala co se podpory všemožných moderních HTML/CSS prvků týče. Z opera:config zmizelo nemálo nastavení s nimi spojenými. Přinejmenším u Opery Mobile, které jsem se dlouho nechtěl vzdát, neboť na starším a slabším Android mobilu běhala se zdrcující převahou nejrychleji (+ samozřejmě podpora zalamování řádků nebo stahování na SD kartu, jejiž přítomnost se mimochodem Google snaží neznámo proč s každou verzí Androidu víc a víc znepříjemnit a omezit)

    Nemám se sice patrně na co odkázat, ale za tím okleštěním Opery 12 samotnou Operou si stojím a klidně to mohu doložit. Třeba znatelným propadem výsledku v testu html5test.com, kdy už aktualizovaná verze nebyla schopna správně zobrazit ani tu jejich nastylovanou "pětku", kterou mají v logu (tedy číslo 5 na takovém oranžovém štítku), a tedy nově schopna zobrazit jen obyčejné číslo 5 a ještě k tomu s podivným fontem. Velmi podobné problémy u hromady jiných stránek. Stará verze to zobrazit uměla. Zajímavé. A nejhorší na tom je, že klidně mohu v archivu vylovit starší verzi, ale je to k ničemu právě kvůli problému s certifikáty.

  • 16. 4. 2019 14:39

    hh (neregistrovaný)

    To nevím, buď jsem to nezaznamenal nebo mi to bylo jedno. Ale, i když je to zavržení hodné, tak ovlivňují svůj produkt a ne, že sabotují všechny okolo. Hlavně Opera měla problém s tím, že lidi buď odcházeli od Opery 12 jinam a nebo na ní zůstali. A nová Opera 15+ byla opuštěná, takže potřebovali vybudovat nějakou rozumnou základnu kolem nové opery a nejjednodušší komunita je ta co u Opery už je. Ale asi se nepovedlo no, jinak by nevznikalo Vivaldi.