Mimochodom, HP na tom skúša tzv silicon photonics: Optické káble priamo do procesora a na druhej strane ASIC s DIMM, dokopy myslím až 150TB.
Ževraj to je jeden z dôvodov, prečo je ten procesor ešte stále "nažive". Pretože najprv šli za Intelom a aj keď o tom Intel už pár rokov kecá, tak nepredstavili nič čo by sa blížilo predstave silicn photonics.
Super, konečně je tu konkurenceschopný ARM do serveru, a ani není raketově drahý.
Jenom mě teď napadlo, komu na trhu sebere podíl? Ti, co chtějí jistotu, stejně zůstanou u Intelu. A ti, co by volili i AMD, tak ti se poohlédnou i po ARMu. Takže to ohrozí spíš AMD než Intel.
Ale není to x86 a to je pro drtivou většinu pořád problém, takže AMD se nemá čeho bát. Ale ať si kouká s těmi Epycy vybudovat pořádnou základnu a utrhnout kus trhu Intelu, není to běh na dlouhou trať. Ty předchozí Opterony byly peklo, na to člověk jen tak nezapomene. Když dneska koukám na Epyc, je to první, co mě napadne...
Na to, že jsou EPYCy vlastně ctyři Ryzeny (dva Threadrippery) mají cenu nasazenou docela vysoko. Při rozpětí od 13 do 112 tisíc Kč (7251 .. 7601) má AMD stále velký prostor pro úpravu cen směrem dolů (vždyť ctyři zapouzdřené 8c Ryzeny stojí 25tisíc Kč). Vzhledem k monolitickým ARMům/XEONům patrně jsou tak patrně ve výhodě.
No chtělo by to těch testů IMHO víc, tak proto. Hlavně tam není srovnání spotřeby a výkonu/watt - protože na test měly vzorky, ne finální hardware (u vzorků je spotřeba údajně vyšší, ale je teda otázky, jestli by u sériových kusů, co si budou spotřebu hlídat, třeba nemohl být taky někde nižší výkon).
OK, rozumím. Ten odstaveček u spotřeby jsem bral tak, že daný kus s příliš vysokou spotřebou by binningem třeba spadl do nižší řady - část čipu se vypne a TDP zůstane. Ale pokud se to projeví i na výkonu, tak by potom toto preview ještě mohli doplnit i další recenzí. Na STH jsem zatím za celou dobu četl asi jen 2-3 recenze, tak uznávám, že standardní rozsah jejich recenzí neznám.