Okolo situace vyvěrá celá řada spekulací. Předpokládá se, že útočníci měli na mušce íránský jaderný program. Jeden hlas z Ruska se obával toho, že by virus mohl způsobit novodobý Černobyl. Původ Stuxnetu je dodnes neznámý a podle Íránských úřadů nakonec nezpůsobil žádné zásadní zpoždění v jaderném programu. „Pouze“ posbíral spoustu informací o napadených strojích. Ty sice z bezpečnostních důvodů povětšinou nebyly připojeny k Internetu, nákaza se ale rozšířila pomocí pamětí do USB.
Podle posledních informací bylo letošní Duqu postaveno na zdrojovém kódu Stuxnetu, který se z logických důvodů považuje za první známku kybernetické války. Specialista z ruské firmy Kaspersky došel k závěru, že obě zákeřné breberky vyvinul stejný tým. Stuxnet a Duqu prý mohou být členy větší rodiny, jíž jsme dosud neměli tu čest poznat. Této červí platformě se přezdívá Tilded. Oba červíci sdílí základní architekturu. Její počátky sahají až do roku 2007, největší úspěchy avšak oslavila o pár let později.
Stuxnetem chtěl někdo s největší pravděpodobností poškodit jaderný program Íránu. Šlo a velice komplexního červa namířeného jedním směrem. Duqu se mu komplexností nápadně podobá a výzkumníci z Budapešti spekulují, že mohlo být jeho cílem ukrást citlivé materiály. Další spekulace připouští, že by útok mohl sponzorovat nějaký stát. Minimálně v případě Stuxnetu připadají nejčastěji v úvahu Izrael nebo Spojené státy.
Zdroj: Digital Trends