Tržní podíl se naopak podařilo navýšit Firefoxu, který v posledních měsících prakticky konstantně ztrácí. Jeho vrcholem bylo, když ho používala zhruba čtvrtina internetové populace. Od té doby se situace v sektoru prohlížečů změnila. Nyní se ohnivá liška drží pod dvaceti procenty. Po květnových 18,16 % se jí alespoň podařilo vyškrábat na 18,34 %.
S osmnáctiprocentní hranicí má očividně nějaký problém Google. Když už se Chromu podařilo v předminulém měsíci vyškrábat se nad ní, nyní zase spadlo pod ní. V podstatě od začátku letošního roku se tento prohlížeč stále pohybuje mezi sedmnácti a osmnácti procenty. Z 18,05 % Chrome spadl na červnových 17,46 %. Velmi vysoký nárůst naopak zaznamenal Apple. Pro jeho platformu iOS přitom Google před pár dny vydal svůj vlastní prohlížeč. Jak se to promítne do statistik, uvidíme nejdříve za měsíc.
Tip: Google I/O 2012: Chrome pro iOS, Google Docs umí editaci bez připojení
Safari každopádně těží především ze stále se zvětšujícího trhu s iPhony a iPady. Díky tomu se mu dařilo a svůj tržní podíl navýšilo z 9,05 % na 9,78 %. Chrome se ale postupně prosazuje (a především teprve bude prosazovat) na své domácí mobilní platformě, a sice na Androidu. Google jej zde postupně protlačuje jako výchozí prohlížeč, například na tabletu Nexus 7 tomu tak bude.
V krátkosti se ještě podívejme na desktopové operační systémy. Windows XP zase o docela významný kousek spadla, nadále jim však náleží titul nejrozšířenějšího systému na světě. Sedmičkám se stále daří a možná už příští měsíc převezmou titul pro prastarých Ikspéčkách. Vista pozice vyklízí jen velmi neochotně. V červnu se v tržních podílech neodehrálo žádné velké drama.
- Windows XP – z 44,85 % na 43,61 %
- Windows 7 – z 40,51 % na 41,59 %
- Windows Vista – z 6,88 % na 6,72 %
- Mac OS X 10.7 – z 2,82 % na 3,12 %
- Mac OS X 10.6 – z 2,59 % na 2,57 %
Zdroj: Net Applications