Sandisk během výstavy uvedl dvojici zařízení používajících 19nm NAND. Pro koncový trh to bylo SSD Ultra Plus, pro velkoodběratele OEM pak zařízení X110. První z relativně konvenčních zařízení používá řadič Marvell 88SS9175. Zajímavé je, že část NAND (je typu MLC) je zařízením využívána jako cache v režimu odpovídajícímu SLC (kapacita je tedy poloviční, ale výdrž a snad i výkon těchto bloků bude vyšší). Disk Ultra Plus má však paradoxně i standardní cache typu DRAM.
Se značkou Mushkin toho bylo k vidění víc než dost. Pro trh enterprise byly uvedeny 2,5" disky ProSpec (SandForce SF-2582 a eMLC NAND). Ve stejném rozměru firma uvádí také SSD Chronos s kapacitou 960 GB. Disk pro náročné (a asi hlavně movité) má prý uvnitř pole RAID 0 ze dvou 480GB SSD, jelikož paměťové čipy o potřebné kapacitě 128 Gb ještě nejsou v masové výrobě. Disky řady Chronos jinak Mushkin uvedl i v dnes spíše neobvyklé 1,8" velikosti, v kapacitách od 40 do 480 GB. Vystaven byl také dvoupatrový Mushkin Atlas pro slot mSATA s kapacitou 480 GB (již jsme o něm psali zde) a také SSD Scorpion pro rozhraní PCI Express ×8 (jde o kartu se čtyřmi moduly mSATA).
Nejzajímavější ale asi bylo zařízení Ventura Ultra. Jde totiž o flash disk pro rozhraní USB 3. 0. Vnitřně je ale o skutečným SSD s řadičem SandForce SF-2281. Rychlost čtení má kvůli tomu sahat k 380 a zápis k 325 MB/s. Hodnoty IOPS by měly být okolo 15 000. Zařízení se čtyřmi čipy NAND má uvnitř dvojici PCB, a maximální kapacita je tak 240 GB (budou existovat i verze s 60 a 120 GB). Ventura Ultra bude zřejmě ideálním flash diskem pro instalaci přenosného operačního systému, nicméně cena asi sotva bude přívětivá.
Co se týče flashdisků o vysoké kapacitě a zřejmě také brutální ceně, nelze ostatně nezmínit počin, který představil Kingston. DataTraveler HyperX Predator 3. 0 1TB je jak již asi tušíte stavěn pro rozhraní USB 3. 0 a skutečně se bude vyrábět v téměř neuvěřitelné kapacitě 1 TB. Více zde. Rychlou klíčenku slibuje i Corsair. Flash Voyager GT Turbo USB 3. 0 slibuje čtení 260 MB/s a zápis 235 MB/s v kapacitách 32, 64 a 128 GB.
Magický terabajt si nenechali ujít ani v Micronu. Pod značkou Crucial uvede firma novou řadu SSD M500 s řadičem Marvell 88SS9187-BLD2 a 20nm firemní NAND typu MLC. Micron už má 128Gb čipy, a může proto kapacitu snadno vyhnat až na 960 GB. 960GB M500 má údajně stát „pouhých“ 600 USD, což znamená poměrně přívětivou cenu za 1 GB. M500 bude k dispozici ve formátu mSATA, 2,5" SATA a NGFF (ten ale Micron označuje jako M. 2, tak uvidíme, jestli se z toho vyklube oficiální název). Kapacitu 960 GB ovšem dostanete jen v 2,5" verzi, mobilní varianty se spokojí s 480 GB (což je ale momentálně špičková kapacita, zmíněný Mushkin ji dosahuje za cenu dvou PCB).
NGFF předváděl také Plextor, a to v krátké i dlouhé verzi, opět s řadiči Marvell (88SS9187, respektive 88SS9183 u dlouhána) a rozhraním PCI Express. Kapacity budou 128 a 256 GB (zřejmě u prodloužené verze). Zároveň byly k vidění i disky M5M pro slot mSATA, zatím bezejmenná verze disku M5 s pamětí NAND typu TLC, a nový disk M5 Pro Extreme, který oproti stávajícímu M5 Pro přinese vylepšené algoritmy pro interní optimalizaci dat a uvolňování smazaných bloků. Disk také přejde na 19nm NAND typu MLC od Toshiby.
Plextor také představil modul eMMC, což je takové miniaturní SSD v jednom pouzdře, které se připájí na desku. Tablety a podobná zařízení jsou v módě, a protože používají právě tato úložiště, je logické, že tento formát získává na atraktivitě. Jak můžete vidět, čip se bude prodávat pod značkou Lite-On (z podstaty věci ho totiž budou odebírat pouze výrobcihardwaru).
Vizuálně atraktivní karty pro PCI Express předvedlo i FusionIO. Šlo o zařízení ioDrive II a ioFX. Druhé z nich zřejmě bude poměrně žravou (a tedy asi i rychlou) záležitostí, jelikož má dokonce zabudované chlazení radiálním ventilátorem a připomíná na první pohled grafickou kartu. Dvojice SSD ioFX na předváděčce vyvíjela přenosovou rychlost 3 GB/s při přehrávání dvanácti nekomprimovaných videí v HD rozlišení.
Trošku z jiného soudku je karta pro PCI Express Asus ROG Raidr. Jak poznáte podle názvu i provedení, je určená pro highendová herní PC. Místo osmi linek také používá slot PCI Express ×4, který běžněji najdete v deskách pro PC. Podrobnosti bohužel neznáme, údajně je však SSD interně řešeno jako pole RAID 0 složené z modulů mSATA.
OCZ již předem avizovalo, že na CES představí variantu svého SSD Vector v podobě pro slot PCI Express. Karta je opět stavěna pro slot se čtyřmi linkami (standard 2. 0) a je určena zejména pro highendové desktopy. Vector do slotu má dle všeho rovnou dva řadiče Barefoot 3, které mají dosahovat až 140 000 IOPS a přenosové rychlosti okolo 1000 MB/s (což bylo demonstrováno v ATTO Disk Benchmark v čtení a téměř i zápise). Kapacity budou 256, 512 a konečně také 1024 GB.
Zdroje: techPowerUp (1, 2, 3, 4), PC Perspective, Anandtech (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10), TweakTown, X-bit labs