Možná za to může uvedení procesorů Ivy Bridge-E, které by mělo nastat v druhé půli roku, ale na CES bylo shodou okolností uvedeno několik modelů desek pro platformu LGA 2011. MSI představilo desku X79A-GD45 Gaming, tam však jde o variantu existující desky. Hráčská verze se liší tmavým zbarvením (původní X79A-GD45 byla pestřejší, laděná do modra), a použitím softwaru Creative Sound Blaster Cinema pro vylepšení zvuku integrovaného audia.
Desku pro stejnou platformu představila i EVGA, a sice model X79 Dark rozměru E-ATX. Nese například firemní specialitu pro přetaktování, konektor pro EVBot. Datum uvedení má být koncem prvního či začátkem druhého kvartálu. Vedle robustních pasivů zaujme například také integrovaným Bluetoothem.
Základní desku pro LGA 2011 předvedl i Asus. P9X79-E WS je také rozložitým kouskem (vedle osmi slotů pro paměť má i sedm slotů PCI Express plné délky, údajně zapojených přes dvojici rozbočovačů). Vedle čipů Core i7 slibuje i provoz s Xeony E5, a dost možná bude podporovat provoz se zapnutým ECC.
PCI Express 3.0 pro AMD?
Velmi zajímavým, ačkoliv bezesporu i kontroverzním počinem je deska Sabertooth 990FX/Gen3.0 R 2.0. Tímto modelem si totiž Asus pro sebe urval jedno nečekané prvenství – představil totiž první základní desku pro procesor AMD, která podporuje PCI Express 3.0. A to rovnou ve třech slotech, údajně zvládne dvakrát šestnáct linek, nebo kombinaci ×16, ×8, ×8. Jelikož žádné CPU ani čipset z produkce procesorové dvojky verzi 3.0 tohoto rozhraní neumí, už asi tušíte, že to bude poněkud zamotané.
Podpora PCI Express 3.0 je podle všeho realizována můstkem neboli rozbočovačem. Tento čip se nejspíše schovává pod pasivem v místě, kde měla starší revize Sabertooth 990FX slot PCI Express ×1. Je ovšem jasné, že k čipové sadě 990FX a samotnému procesoru nemůže být tento můstek připojen jinak, než sběrnicí PCI Express 2.0. Řešení tedy rozhodně není plnohodnotné, i když těžko říct, jaký poskytne reálný výkon. Co za rozbočovač je použito, to nevíme, ale nová revize se i díky tomu asi bude prodávat za o něco vyšší cenu. Jinak je deska poměrně podobná předchozí šavlozubce, takže půjde nepochybně o atraktivní a dobře zpracovaný kousek.
Rozlišení 4K na integrované grafice v Ivy Bridge
Již před určitou dobou bylo slyšet, že Intel plánuje na svých integrovaných grafických jádrech zprovoznit rozlišení 4K tak, že využije dva obrazové výstupy naráz. Bude k tomu potřeba speciální ovladač (který firma nazývá Collage) a čtveřice monitorů (a také samozřejmě rozbočovače rozhraní DisplayPort). Bohužel se tedy tato technologie nedá použít k připojení jediné obrazovky s vysokým rozlišením.
Ovladač ještě není k dispozici ve finální verzi, na CES 2013 jej však prezentovala společnost Gigabyte. K připojení čtyř monitorů potřebujete i s použitím rozbočovačů dva výstupy DisplayPort přímo na desce. Gigabyte pro tento účel používá dvojici portů Thunderbolt, které má na vybraných deskách (GA-Z77X-UP5 TH, GA-Z77X-UP4 TH a GA-Z77MX-D3H TH). Použít se dají monitory s rozlišením do 1920 × 1200 bodů, takže výsledná sestava může mít dohromady rozlišení 3840 × 2400 pixelů. Zřejmě by se ale mělo dát realizovat i rozložení 4 × 1 na výšku nebo na šířku.
Gigabyte také představil dvě kompaktní desky formátu Thin Mini-ITX. GA-H77TN a GA-B75TN jsou určeny pro socket LGA 1155. Vedle slotů SO-DIMM pro paměti a mini-PCI Express pro SSD a bezdrátový modul mají i proříznutý slot PCI Express ×4. K napájení je třeba místo zdroje ATX externí adaptér.
Zdroje: Asus, X-bit labs, Gigabyte, The Tech Report, techPowerUp, VR-Zone(1, 2)