souhlasím, na poli integrovaných grafik a her se Intel zas tak nevytáhl. V tomhle směru hraje prim AMD s Lianem.
Viz. http://extrahardware.cnews.cz/radeon-v-a8-3850-vyplati-se-priplatit-ctyri-stovky?page=0,12
Koukni na konkrétní herní testy jak je na tom HD3000 a jak je na tom grafika v AMD A8-3850
HD 3000 mam a mozem povedat ze to na hry pouzitelne nie je. Niektore ani nespusti a tie nenarocne tak to by som mohol klasifikovať do kategorie "AGONY GAMING" teda min detaily a aj tam problemy z FPS. Skyrim na 25 FPS? Si robite sradnu? :D Aj taky nenarocny Portal 2 nie je schopná dať na pretaktovanej 1450MHz HD 3000 v I5 2500K na max detaily bez AA v rozliseni 720P a to je uz co povedat nakolko Portal 2 extremne nenarocna hra takze tu nie je očom... Aj na medium detaily su tam framedropy ale uz nie kriticke.
Na druhu stranu v Ivy Bridge moze byt vylepsená HD 4000 celkom pouzitelnejsia ale znova zazraky necakam.
By mě zajímalo, co jsi psal, když SB vyšel a HD3000 bylo 2x výkonnější, než cokoliv co mělo AMD k dispozici (a NV měla srovnatelnou iGPU jen na macbooku).
HD3000 je dobrá grafika, která odpovídala době, kdy vyšla. Llano je samozřejmě podstatně výkonnější, ale taky přišlo později.
Ostatně příjem HD3000 byl podobný jako u llana o půl roku později - nová úroveň výkonu iGPU poprvé odpovídající lowendové přídavné grafice(u HD3000 to byl radeon 5450).
HD 3000 jsem měl doma asi v patnácti noteboocích a ano, Skyrim v 720p nastřední detaily na 20-25 FPS jede. Jasně, není to zázrak, ale když na tom zkouším libovolnou starší hru, všechno jede. WoW jede, Skyrim jede, Oblivion pálím na plné detaily. Z těch moderních většina.
Samozřejmě jsou občas problémy s ovladači a některé hry prostě nejsou optimalizované. Ale pro normálního hráče, který nehraje nejmodernější AAA pecky na max. detaily, je ta grafika v pohodě. Lidem, kteří nepoznají rozdíl mezi vysokými a nízkými detaily, ale přesto trvají na vysokých (a že jich je velká spousta), bych grafiku od Intelu ostatně nedoporučoval.
Ano, procesorová část Sabine je v defaultním nastavení tak dva roky za konkurencí. Ale pozorný uživatel ví, že tyto čipy mají slušný taktovací potenciál. To je sice v notebooku obvykle úplně na prd, ale ony jsou taky strašlivě, STRAŠLIVĚ nadvoltované. Takže výsledkem je použití k10statu k vytvoření vlastních map s klidně 50% navýšením taktovacích frekvencí nejvyšších stavů při zachování původních napájecích napětí. Na některých noteboocích se slušným chlazením lze bez problému provozovat čtyřjádro A8 kolem 3 GHz s jen mírně zvýšeným napětím. A v takovém případě, s ohledem na cenu řešení a na fakt, že mnohé drahé a nenažrané Intely jsou pořád výkonově úplně jinde, už nelze o nedosatatku výkonu mluvit.