Ackee má vyvinout novou aplikaci pro iOS i Android a má se týkat stanic ČT1, ČT2, ČT24, ČT sport, ČT :D a ČT art. Nejnovější ČT3 tedy opět zřejmě bude chybět. Nová verze má umět živé vysílání, výběr z nejsledovanějších videí a komfortní vyhledávání. Dále půjde vytvářet playlisty, nastavit si upozornění na nové pořady formou notifikací a obsah půjde streamovat přes AirPlay či Chromecast (ovšem prý jen pro vybrané pořady). U přehrávání má hlavně přibýt pohodlné posouvání počasové ose. Česká televize požadavky na aplikaci zpracovala celkem podrobně.
Smlouvu mezi Ackee a Českou televizí si lze prohlédnout v registru smluv, kde jsou celkem dvě (1, 2) na celkovou částu 2,41 milionu bez DPH. Větší část (1,5 milionu) padne na vývoj mobilních aplikací a necelý milion má stát jejich následná údržba plánovaná zatím na čtyři roky. Zdrojové kódy budou předány České televizi a ta bude mít i výhradní licenci. Smlouva také zajišťuje případné snadné předání vývoje aplikace jinému dodavateli. Neměl by tak hrozit žádný vendor lock-in.
“Naším cílem je poskytnout uživatelům maximální komfort při procházení archivu ČT a sledování obsahu online. Na základě zpětné vazby ke stávajícím aplikacím se mimo jiné zaměříme na maximální využití nativních prvků při přehrávání videa,” přibližuje Jan Mísař z Ackee, jehož tým má na starosti vývoj aplikací pro iOS. “Správně použitý nativní přehrávač dokáže oproti současnému řešení nabídnout například pohodlnější práci s časovou osou, náhledy videa nebo funkci obraz v obraze napříč celým systémem, a zásadně tak zlepšit uživatelskou zkušenost,” dodává.
Česká televize ve smlouvě specifikovala i některé další funkčnosti, které má nová aplikace dodržet. Například možnost otáčení obrazu na šířku, ukládání obsahu offline (to bude až v další verzi aplikace) nebo i přehrávání zvuku i při vypnutém displeji. Dále má aplikace mít i tmavý mód.
Přehrávání videa má podporovat standardy MPEG-DASH widevine DRM pro Android a HLS FairPlay pro iOS. Android aplikace je vyvinuta v jazyku Kotlin, iOS aplikace v jazyku Swift. Aplikace musí podporovat možnost získání divákovy geolokace kvůli licenčnímu ujednání některých titulů a vybrané tituly neumožnit přehrát.
Jako referenční smartphony, na kterých bude aplikace testována, byly zvoleny tyto:
- Apple iPhone 7
- Apple iPhone Xs Max
- Apple iPad 7.gen
- Huawei P30 lite nebo Xiaomi Redmi 7A
- Android se 4-jádrovým procesorem a 2 GB RAM (např. myPhone Hammer Energy aj.)
- Samsung Galaxy S10
- Lenovo tab M10
(o implementaci mobilních služeb Huawei se neuvažuje)
To jak bude aplikace možná vypadat lze také vyčíst ze smlouvy, obsahuje totiž i screenshoty. Aplikace budou uzpůsobené i pro tablety.
Následná podpora a údržba aplikací je nyní plánovaná na dva roky. Polovina částky je určená na řešení problémů (10 tisíc měsíčně) a druhá polovina na rozvoj aplikace v ceně 500 Kč za člověkohodinu.
zdroj: Ackee, Česká televize, Médiář