Výhodou má být to, že přijímač (smartphone) nebude muset být vůbec připojen k internetu. Stejně jako u terestrického vysílání ale půjde přijímat pouze lineární televizi (a rádia), tedy bez možnosti například zpětného zhlédnutí. Součástí vysílání bude takový mix toho, co přes DVB-T2 šíří ČRa a Česká televize: ČT 24 HD, ČT Sport HD, CNN Prima News HD a rozhlasová stanice ČRo 1 – Radiožurnál.
Testovací vysílání ze žižkovského vysílače v Praze na kanálu 55 s výkonem 32 kW bude probíhat v kodeku HEVC. Signál pokryje Prahu a část středních Čech. Ve Full HD půjde naladit jen ČT4 Sport, stanice ČT24 a CNN Prima News potom v 720p. Vše v 50 snímcích neprokládaně.
5G Broadcast by měl například snížit zátěž v mobilní síti například během velkých sportovních utkání. Počet přijímačů je narozdíl od běžného 5G neomezený. Na současném běžném smartphonu s podporou 5G toto vysílání ale nepůjde naladit, taková zařízení na trhu ještě běžně nejsou.
První 5G vysílání předvedly na barcelonském MWC společnosti Rohde & Schwarz a Qualcomm Technologies. Jako vysílač posloužil R&S TLU9 a sektorové antény Cellnex, na straně smartphonu byl použil speciální 5G modul od Qualcommu. Řešení pro vysílání 5G je postaveno na sadě funkcí 3GPP Rel-16 a funguje pouze v režimu příjmu, volně a bez nutnosti použití karty SIM.
5G Broadcast a DVB-T2 mohou fungovat souběžně a komerční nasazení se očekává po roce 2027. Provoz DVB-T2 je naplánován minimálně do roku 2030.
„Vysílání v 5G umožňuje příjem lineárního televizního vysílání prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů, aniž by byl omezen počet současně sledujících uživatelů a aniž by docházelo ke ztrátě kvality obrazu. Mobilní sítě jsou navrženy s ohledem na individuální komunikaci, kdy jsou data odesílána ze serverů individuálním uživatelům. Ale sledování televize tímto způsobem může způsobit a způsobuje nadměrné vytížení sítě, nutnost načítání obsahu a ztrátu kvality obrazu,“ doplňuje generální ředitel CRA Vít Vážan.
zdroj: ČRa via televizníweb.cz