Český Black Friday 2024 v číslech: Férové slevy českých e-shopů kazí nekalé praktiky zahraničních tržišť

Sdílet

 Autor: Cnews
Zatímco české e-shopy se na novelu zákona o výpočtu reálných cen jakž takž adaptovaly, tržiště přicházející ze zahraničí si s transparentností vůbec hlavu nelámou.

Dnešní Cyber Monday navazuje na tradici slevového šílenství Black Friday, kdy e-shopy soupeří o to, kdo nabídne atraktivnější a větší slevy. Zatímco v minulosti se za těmito „obřími slevami“ často skrývalo umělé zvyšování cen před akcí a následné zlevnění na původní hodnotu, dnes už si takové praktiky kvůli nově přijatým regulacím nemohou dovolit. Nebo by minimálně neměly.


Novela zákona má chránit před falešnými slevami

Za vším stojí novela zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, vycházející z Evropské směrnice Omnibus (EU 2019/2161), která v Česku nabyla účinnosti 6. ledna 2023. Ta obchodníkům udává povinnost při oznámení o slevě uvádět nejnižší cenu, za kterou byl produkt prodáván za posledních 30 dnů (před poskytnutím slevy).

Nařízení se vztahuje jak na individuální slevy na konkrétní produkty, tak i na plošné akce typu „sleva 30 % na vše“. Výjimku mají produkty podléhající rychlé zkáze nebo produkty s krátkou dobou spotřeby, typicky například potraviny. O těch se dnes ale bavit nebudeme.

Jak poctivé byly e-shopy v letošním Black Friday?

Na tuto otázku se pravidelně zaměřuje portál Hlídač shopů, který na našem území už 7 let sleduje poctivost vybraných e-shopů. Podle něj se většina těch, kteří to s prodejem myslí vážně, na novelu zákona adaptovala a řídí se jí. Stále je ale možné narazit na „kouzelníky s čísly“ a plno zahraničních tržišť, které si s nějakými nařízeními hlavu vůbec nelámou.

Přehled sledovaných e-shopů v rámci Black Friday slev

Přehled sledovaných e-shopů v rámci Black Friday slev

Autor: Hlídač shopů

A nyní už k samotným číslům. Z tabulky zveřejněné na blogu APIFY je vidět, že největší nabídku produktů v letošním Black Friday přinesla Alza s téměř 50 tisíci zlevněných produktů. Druhou příčku s více jak 34 tisíci produkty obsadilo NOTINO a třetí internetové tržiště MALL. Třemi hvězdičkami jsou ohodnoceny e-shopy, které se sladily s novelou zákona a své zákazníky nelákají na falešné slevy.

Na druhou stranu na českém internetu stále přetrvávají e-shopy, které různými marketingovými triky nebo extra slevami za věrnostní kartičky lákají zákazníky na pochybné ceny. Například Pilulka.cz dokázala vytvořit až 5 různých typů slev, čímž se stává pomyslným vítězem v matení zákazníka.

Černým strašákem je letos TetaDrogerie.cz, která se letos neobtěžovala zobrazovat slevy (přestože musí) a na řadě produktů jen ukazovala nápis „Akce platí do: 3. 12. 2024“ bez jakýchkoliv podrobností. Novelou zákona o ochraně spotřebitele se letos doslovně neřídil ani Kaufland.cz nebo autobazar AAAauto.cz. NOTINO sice zobrazovalo slevy správně, ale neodpustilo si zavádějící zobrazení cen v reklamách.

[AKTUALIZOVÁNO 30. 11.]Black Friday spouští lavinu slev! Zjišťujeme, kde a na čem lze ušetřit i vyšší tisíce korun Přečtěte si také:

[AKTUALIZOVÁNO 30. 11.]Black Friday spouští lavinu slev! Zjišťujeme, kde a na čem lze ušetřit i vyšší tisíce korun

Zahraničním tržištím jsou zákony u zadku

Velký zmatek do poctivého uvádění slev vnášejí zahraniční tržiště typu Temu, Alibaba nebo AliExpress. Přestože na nich lidé ročně utratí miliardy korun, s dodržováním zákona si hlavu moc nelámou. Hlídač shopů se letos zaměřil i na výše zmíněná tržiště a jak tušíte, výsledky jsou žalostné. Na e-shopech se ceny střídaly jak ponožky a podobně to bylo i se slevami. Alibaba se navíc nebál u řady produktů zobrazovat upozornění „Zbývá už jen 1 ks“.

bitcoin školení listopad 24

Lhostejnost čínských obchodníků vůči českým, potažmo evropským směrnicím rezonuje napříč celou republikou a Evropskou unií a je ostatně i jedním z bodů, kterým se v budoucnu chce zabývat.

Zdroj: Hlídač shopů