Jestliže se vám nebo vašim dětem dělá při cestování autem, autobusem, vlakem či letadlem nevolno, zřejmě trpíte tzv. kinetózou. Tu vyvolává nesoulad mezi vizuálním vjemem a vestibulárním systémem ve vnitřním uchu. Ušní orgán dokáže rozpoznávat polohu a zrychlení, pokud však oči vidí jiný nebo žádný pohyb (čtete si knížku, koukáte do sedačky apod.), udělá se vám špatně. Na nemoc z pohybu existují léky, ale ty mají vedlejší účinky a mohou způsobit únavu. Čeští vývojáři z Urbandroidu proto vytvořili aplikaci KineStop (Play Store, zdarma), která by měla rovněž pomoci. Synchronizuje to, co vidíte, s tím, co slyšíte.
Funguje tak, že na obrazovku mobilu či tabletu vykreslí průsvitný horizont, který se naklání podle vašeho pohybu (na mobilu k detekci zrychlení slouží akcelerometr). Oči pak při čtení nebo sledování videa periferně vidí i očekávaný pohyb, takže by se kinetóza neměla projevovat.
Osobně kinetózou netrpím, takže účinky aplikace nevyzkouším. KineStop navíc vyšel teprve v září a má přes 100 instalací, takže se zatím nedá řídit ani podle zpětně vazby uživatelů.
Urbandroid má ale s podobnými aplikacemi pomáhajícímu zdraví velké zkušenosti. Autoři stojí za monitorem spánku Sleep as Android, eliminátorem modrého světla Twilight nebo dětským uspávadlem Baby Sleep, které mají několik milionů uživatelů.