Desku o rozměrech 9 × 9,5 cm lze přirovnat k Raspberry Pi, hardwarově je ale už zajímavější. Používá čip XBurst JZ4780 od čínské firmy Ingenic, což je dvoujádro na 1,2 GHz (architektura jader by snad měla být dílem přímo Ingenicu, jsou kompatibilní s instrukční sadou MIPS32) s 512 KB L2 cache, FPU a jednotkami SIMD. K tomu je použito grafické jádro PowerVR SGX540 a samozřejmě také obvody pro akceleraci přehrávání (MPEG 2/4, VC-1, H.264, Real Video a VP8, do 1080p60) a nahrávání videa (H.264 1080p30).
Deska Creator CI20 skýtá vzácnou příležitost osahat si CPU s architekturou MIPS
Čip by měl mít i kryptografický akcelerátor. Procesory Ingenic jsou u nás poměrně exotické, objevují či objevovaly se ovšem v různých lowendových tabletech, například v stroji Ainol Novo 7 Paladin, který jsme před časem recenzovali.
Schéma procesoru Ingenic XBurst JZ4780
Potěší, že osazen je 1 GB paměti DDR3 a rovnou 8GB úložiště. To lze rozšířit kartou formátu SD, z obojího se dá spustit operační systém. Přímo na desce je drátová i bezdrátová konektivita: 100Mb/s Ethernet, Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 4.0. Dále pak jsou k dispozici dva porty USB 2.0 a jedno micro USB, zvukový vstup/výstup a HDMI. Tím připojíte obrazovky s rozlišením až 1920 × 1200 bodů.
Pro kutily jsou možnosti rozšíření širší: přítomna jsou sériová rozhraní, GPIO, JTAG, SPI, I2C a další vývody včetně konektoru pro kameru. Vše se napájí 5V externím adaptérem a spotřeba by měla být velmi mírná, neboť jde o mobilní hardware a XBursty měly v testech příkon velmi nízký.
Na Creatoru CI20 běží Android i distribuce klasického Linuxu
U hardwaru tohoto typu je vždy důležitá softwarová podpora, kterou má Imagination naštěstí zvládnutou. Port Adroidu 4.4 má sice teprve dorazit (údajně tento měsíc), SoC je ale již podporován standardním Linuxem – funguje například s Debianem, Yocto Linuxem, Archem, Gentoo a dalšími distribucemi. Potřebné patche pro jádro Linuxu by navíc měly být brzy přidány přímo do oficiálního stromu, což je pro uživatele plus.
Creator CI20 má sloužit především vývojářům a k popularizaci platformy MIPS. Výrobce je proto zatím nabízí zdarma, přijdete-li s nějakým zajímavým projektem, pro který ji využijete. První série byla ovšem zájemci velmi rychle rozebrána; část produkce také míří na různé univerzity. V tuto chvíli tedy Creator CI20 nelze jen tak zakoupit. Zda se rýsuje i nějaký komerční prodej je otázka, při trvalém zájmu by snad ale nějaké Creatory mohly být uvolněny i pro prostou veřejnost.
Zdroje: Imagination Technologies (1, 2), Android Authority