Klávesy a „spínače“
Stream XT staví na spínačích Cherry SX. Nejde tedy v pravém slova smyslu o mechaniku, Cherry SX v sobě skládá pouze klasicky krytku podpořenou plastovými „nůžkami“ dosedající na gumovou membránu s vlastním kontaktem. Provedení je o dost tužší než u běžných pouze-membránových modelů, odezva klávesnice je nicméně bezchybná. Jasně víte, kdy jste klávesu stiskli a kdy ne, a navíc jsou nízkoprofilové klávesy opravdu tiché. Udávaná životnost je příjemných 10 milionů úhozů.
Podložka drží velice pevně a můžete tak psát i prudkými úhozy tiše a jistě. Díky trochu tužšímu stisku se snižuje riziko jemného překlepu, nemusíte se ale bát, do kláves není potřeba nijak bušit a není problém psát rychle všemi deseti. Krytky kláves jsou hrubě matné.
Zpracování
Ačkoli je Evolution Stream XT od pohledu docela obyčejnou klávesnicí, váží dost vysokých 936 g a na spodní straně najdete 23 šroubků. S rozměry 472 × 176 × 18 mm jde o tenoučký model, hmotnost mají na svědomí hlavně výztuhy těla klávesnice. Z mechanických klávesnic jsme na kovové výztuhy zvyklí, téměř kilogramový Stream XT je ale mezi podobnými membránovými modely špičkou, co se týče robustnosti. Celé tělo se prakticky vůbec neprohýbá a přemýšlel jsem, zda by při pořádné ráně o stůl utrpěla větší škodu klávesnice nebo stůl.
Na recenzi jsme měli model s americkým rozložením kláves, verze s českými a slovenskými popisky jsou momentálně ve výrobě. Klávesnici samozřejmě neschází numerický blok, dále je tu blok šipek, šestice kláves pro práci s textem a i svrchní řada je rozdělena do několika oddílů. Bloky mají mezi sebou dostatečnou mezeru a po hmatu se neztratíte. Zarážky na klávesách F, J a 5 jsou vcelku průměrně citelné, nevadí, nepřekáží, ale najdete je rychle.
Nad klasickými klávesami je ještě šestice měkkých tlačítek pro ovládání hudby. Regulace hlasitosti funguje bezproblémově, klávesy pro pohyb mezi tracky jsou ale kompatibilní jak s čím – např. s Google Play Music v prohlížeči ano, s Winampem ne.
Tělo klávesnice je jen velmi mírně zvednuto, zdvih však můžete zvýšit nožičkami vzadu. V obou stavech drží přístroj pevně na stole pomocí tří gumových podpěr na přední straně. Připojení je drátové přes neodnímatelný 180cm USB kabel, v balení najdete i dnes archaickou redukci na PS/2. Proudový odběr činí typicky 15 mA, spotřeba tedy 75 mW – pro základní membránovou klávesnici běžná hodnota. Trojice kontrolek klávesových zámků je v drážce nad numerickým blokem a svítí decentně oranžově.
Klávesnice je odolná proti polití.
Graf ceny produktu Cherry G85-23100 poskytuje server Heureka.cz
Hodnocení, závěr
Cherry Evolution Stream XT je poměrně jasně určeným kouskem periferie. Jde o velice obyčejnou pracovní klávesnici ozvláštněnou jen šesticí multimediálních tlačítek. Klávesnice je nízkoprofilová, píše se na ní trochu ztuha, ale zato velmi jistě a tiše. A celé to podtrhává robustnost zpracování, které je opravdu bytelné – což vysvětluje téměř kilogram hmotnosti.
tiché a jisté psaní | |
velmi bytelné zpracování | |
nízký zdvih | |
tužší stisk | |
Hodnocení: 90 % |
Klasická membránová klávesnice není něco, za co byste normálně dali 800 Kč, v tomto případě zato investice ale stojí. Nepotřebujete-li kupu multimediálních kláves, podsvícení nebo extravagantní tvary, nabídne vám Cherry solidní kvalitu za přiměřený peníz. Na trhu je i bílá varianta.