Chrome 78 by byl nudný, přináší však zajímavé experimentální funkce

23. 10. 2019

Sdílet

V otázce oficiálně hotových funkcí Chrome 78 nenadchne. Objevilo se v něm ale několik skrytých novinek, které udělají radost těm, kteří rádi zkouší nové věci.

Google sice nikdy nespí, s komunikací je ale stále lidově řečeno na štíru. Chrome 78 oficiálně opustil výrobní halu a z oznámení jsme se dozvěděli, že lepí 37 děr. A že distribuce bude probíhat v nadcházejících dnech a týdnech. Jenže Chrome přináší i několik dalších novinek. Uživatelsky jich mnoho zajímavých není, ty důležité pak případně nejsou oficiálně hotové, takže se aktivují na vlastní riziko. Z důvodu bezpečnosti Google odebral XSS Auditor. Nové API s názvem Native File System webovým aplikacím umožňuje, aby četly nebo ukládaly data přímo na lokální úložiště používaného zařízení. Ovšem poté, co mu to dovolíte. K tomu slouží standardní systémové dialogy. API prochází veřejným testováním stejně jako několik dalších v rámci programu Chrome Origin Trials. Jiné API například webům umožňuje zpracovávat kódy z SMS, které byste jinak museli do příslušného pole zkopírovat či napsat ručně. Chrome 78 dále svižněji načítá objekty ArrayBuffer. Ve Windows 4,1×, v macOS dokonce 7,8× rychleji.

Nové uživatelské funkce

A co zmíněné skryté uživatelské funkce, z nichž některé jsou v prohlížeči nově testovány a lze je aktivovat na vyžádání? ZDNet si všiml několika následujících. Když přesunete ukazatel myši nad otevřený panel, zobrazí se v bublině zkrácená adresa a název stránky. Pokud vám to nevyhovuje, funkci prozatím lze vypnout skrytou předvolbou chrome://flags/#tab-hover-cards.

Pokud aktivujete předvolby chrome://flags/#ntp-customization-menu-v2chrome://flags/#chrome-colors, zpřístupní se vám nové možnosti pro přizpůsobení obsahu nového panelu. Je také možné aktivovat vynucení tmavého režimu předvolbou chrome://flags/#enable-force-dark. Prohlížeč do tmavého kabátu oblékne i weby, které tmavý režim zobrazení nenabízí. Provede to jednoduše inverzí barev.

Tip: Google vám řekne, že vaše hesla stojí za starou bačkoru

bitcoin_skoleni

Výsledek nemusí být dokonalý, pokud vám ale tmavá na některých stránkách vyloženě chybí, můžete si novinku aspoň zkusit. Chrome 78 pak poprvé nabízí kontrolu síly hesel, o které nedávno psal kolega Lukáš Václavík. I ona je zatím standardně vypnutá. Aktivujete ji předvolbou chrome://flags/#password-leak-detection. Nový nástroj pro správu hesel s možností kontroly kompromitace zase nabízí čerstvý Firefox 70. Experimentální funkce nemusí být zcela spolehlivé.

Zdroj: Chromium Blog | ZDNet