Každé rozhodnutí má svá pro a proti. Ve světě technologií IT v posledních letech výrazně cítíme souboj otevřenosti s uzavřeností. Ne, že by byl novinkou sám o sobě, ale vidíme snahy o uzavření na straně zavedených velkých produktů. Microsoft by se např. chtěl zbavit tradičního desktopového prostředí. Důvodů existuje celá řada. Především může díky provizím z případných prodejů monetizovat Windows novým způsobem, prodej licencí se nezdá být do budoucna extra lákavý – konkurence nabízí systémy zdarma. Aplikace umístěné ve Storu nicméně obsahují ochrannou vrstvu navíc, Store může být důvěryhodnější zdroj, usnadňuje instalaci a aktualizace aplikací apod. To jsou nezanedbatelné výhody pro uživatele a uživatelky. Dnes lze do Storu přidávat i desktopové aplikace, cílem – možná utopickým – je ovšem postupná migrace na aplikační platformu UWP. Opět lze najít argumenty ve prospěch této vize. Desktopové programy nejsou dobře připravené na svět stále připojených mobilních zařízení, nepočítají s jemnými obrazovkami, desktop je navíc džungle, jejíž otevřenost nahrává zranitelnosti.
Web je platforma, web je Chrome
Desktop a tradiční programy lze zcela validně vnímat současně jako jak silnou, tak slabou stránku Windows. V posledních letech na poli tradičních počítačů Windows aspoň v určitých sektorech začaly konkurovat počítače s Chrome OS. Co nám rostoucí prodeje říkají? Omezenost zjevně není každému na překážku.
Pro Microsoft by teoreticky novým, svěžím a stabilním produktem budoucnosti měl být Windows 10 S. Ten svou povahou Chrome OS lehce připomíná, protože podobně jako on nenabízí tolik aplikací. Je v něm ale možné provozovat aplikace webové, což řadě méně náročných jedinců může stačit. A to by mělo platit stále více, protože web prochází důležitým rozvojem, díky čemuž mohou vznikat mocnější aplikace.
Chrome OS se jako alternativu snaží nabídnout aplikace z Androidu, Desítky zase tradiční nástroje distribuované skrze Store. Microsoft Store teď sice přijímá klasické programy z desktopu, přesto stanovuje určité limity. Tím nejcitelnějším je zákaz vstupu prohlížečům či jiným aplikacím vlastními vykreslovacími jádry. Podobný přístup zvolil např. Apple na iOS.
Ostatně také Chrome OS přímo v názvu říká, jaký produkt budete používat k surfování. V případě iOS nebo Windows 10 S ovšem mohou alespoň vznikat nadstavby nad požadovanými jádry.
Podpora vlastní platformy
Svou platformu, kde lze používat jediné vykreslovací jádro, má teď také Microsoft, když nepočítám jeho poslední pokusy o mobilní platformy. Je takové rozhodnutí smysluplné? Opravdu záleží na tom, kterému aktérovi nebo scénáři fandíte. Je zřejmé, že se Redmondští nachází v kleštích a chtějí si vybudovat budoucnost (aspoň ve spotřebitelském sektoru).
Ideje Windows 10 S patrně zatím věří málokdo. Je svým způsobem velmi troufalé, že je tento systém nasazován i na drahých profesionálních strojích jako Surface Laptop. Ve snaze podpořit platformu jde ovšem o krok pochopitelný a nijak problematický. Aspoň dokud je možné přejít na tradiční edici Windows, pokud někomu možnosti omezeného systému nedostačují.
Ačkoli se domnívám, že řada lidí s limity Windows 10 S dokáže žít, je otázka, nakolik může celou platformu dopředu pohřbít pravidlo spojené s prohlížeči. Apple si může dovolit klást požadavky. Věřím, že se Googlu dvakrát nechtělo, nakonec mu nicméně nezbylo, než se iOS přizpůsobit a vydat pro něj Chrome bez vlastního vykreslovacího jádra. Je Microsoft v podobně silné pozici?
Spojení začínajícího produktu s produktem neúspěšným
Redmondští s Windows 10 S začínají a prosadit se na tak saturovaném trhu je samo o sobě obtížné. To platí dvojnásob, když nejste ten, kdo vyrábí prohlížeč, který používá k surfování skoro 60 % lidí. Lze považovat Edge za konkurenční výhodu? Za poslední měsíce se jeho podíl nijak zvlášť nezměnil a reálně ho skoro nikdo nepoužívá. Edge je nedůležitý, zato Chrome je důležitý.
Můžeme argumentovat, že Edge je vlastně docela příjemný a že na něj lze snadno přejít. Technicky vzato vám v tom skoro nic nebrání, komu se ale reálně bude chtít migrovat na jiný prohlížeč kvůli jedné malé nepodstatné platformě? Když zapustíte kořeny, migruje se těžko. Navíc se s Edgem stále pojí různá negativní hlediska. Někomu v něm chybí funkce, někomu bohatý ekosystém doplňků a jinému lepší spolehlivost. Sám mám problém Edge dodnes někomu doporučit.
(Ne)platná argumentace
Microsoft (a nejen on) tvrdí, že jiného vykreslovací jádro by mohlo ohrozit platformu. Nebo že by alternativní prohlížeč mohl snížit výdrž zařízení na akumulátor. To všechno jsou argumenty platné, stejně jako jsou liché. V absurdním měřítku je nejbezpečnější platforma ta, která neexistuje. Nebo ta, která zakáže vstup všem programům.
A že některé prohlížeče konzumují více energie než jiné? Rozdíl nemusí být patrný, záleží na mnoha okolnostech. Větší či menší rozdíl mi ve výsledky ani nemusí vadit. Naopak je pro řadu lidí důležitá možnost volby. Obětovat část výdrže za veškerý komfort, na který jsem zvyklý, může být pro mnoho jedinců zcela logická a žádoucí volba. Měl by tedy Microsoft pustit Chrome do Storu?
Budoucnost Windows 10 S bez Chromu
Nedávný incident s Chromem ve Storu, byl jasným rýpnutím Googlu a podporuje tezi, že se Google pravidlům nepřizpůsobí. Přirozeně je možné, aby vyrobil zvláštní verzi Chromu používající jádro EdgeHTML. Aspoň dnes k tomu ovšem nemá důvod. Windows 10 S není iOS. Boj vnímám spíš jako politický. Technologičtí giganti se vzájemně vydírají. Microsoft se schovává za výdrž a bezpečnost, Google zase může tvrdit, že mu Microsoft neumožní dodat produkt jeho standardů.
Ve výsledku opět prohrávají spotřebitelky a spotřebitelé, jak je to ostatně běžné. Microsoft by se pochopitelně chtěl Chromu obloukem vyhnout, jenže to dnes není možné. Je zřejmé, že aby jeho produkt opravdu uspěl, musí ustoupit produktu z konkurenční stáje. Chrome je platformou sám o sobě – a jak jsem naznačil, důležitost webu bude spíše stoupat.
Jenže více než půlku surfařů a surfařek nelze donutit, aby na problematický Edge přešli. Otázka pak zní, zda chce Microsoft úplně propadnout, nebo zůstat tím, kdo poskytuje platformu pro běh jiné platformy. Výše prezentované výroky neberte tak, že by podle mě k úspěchu Windows 10 S stačilo, aby v tomto systému bylo možné používat Chrome. Považuji to ale za důležitou součást budoucnosti platformy.
Dalším rozměrem konfliktu je samotný web. Pro dobro webu – stejně jako pro mne, když jsem omezený nedostatkem alternativ – není dobré, že se rozšiřuje nápad omezit platformu na jedno vykreslovací jádro. To by ovšem bylo na samostatnou diskuzi.