Tradiční Urbanovské anti-MS blitky, které se tváří, jako že z mnoha nesouvisejících věcí, navíc nesmyslně interpretovaných, dávají dohromady logický celek. Že vás to ještě baví.
Usuzovat například podle rostoucího podílu Chrome OS ve školství, kdy uživatel neplatí počítač a systém z vlastní kapsy, nýbrž ze státní (a tudíž nejde po kvalitě, ale po ceně), že Windows mají nějakou krizi či vážnou konkurenci, to je na hlavu. Totéž jsou urbanovské spekulace o snaze Microsoftu zrušit desktopové prostředí...
Microsoft a Google jsou tak trochu ve válce už nějakou dobu a je to pochopitelné, když mj. kvůli Androidu se MS neprosadil do smartphonů a teď Chrome OS ukusuje tržní podíl u levných notebooků. MS má velkou výhodu v tradici a aktuální převaze na trhu, ale do budoucna se bude muset hodně snažit, aby udržel ambiciózní Google na uzdě.
Můj pohled je takový, že tu roste skupina uživatelů, pro které už je hlavním zařízením smartphone a notebook mají především "protože se na tom lépe píše a má to větší obrazovku na videa". Desktopové prostředí jako takové už pro ně není důležité, naopak třeba kompatibilita smartphone-notebook je téma.
Pro mě (a asi hodně lidí z tohoto webu) je standartní desktopové prostředí nutný základ, ale mainstreamový uživatel už to tak vidět přestává. Takže potenciál pro řešení, jako je Chrome OS, tu postupně roste. A, byť to může trvat ještě dost dlouho, zdá se mi jako pravěpodobný scénář to, že se takovýto model OS dostane do většiny notebooků pro běžné uživatele, ať už to bude OS od Googlu, Microsoftu, nebo někoho jiného (Apple z tohoto vyjímám, to je zas jiná kapitola).
Ale rozhodně si nemyslím, že by Windows se standartním prostředím měly přestat existovat. Pro firmy, hráče počítačových her, nebo uživatele workstationů bude (v dohledné budoucnosti) existence "Windows dnešního typu" stále naprostou nutností a nepochybně je bude MS pořád nabízet. Ale měl bych obavu, že pak může růst cena systému a pokud je člověk bude chtít v notebooku, bude mít buď omezenou nabídku (hlavně dražších zařízení), nebo si bude muset systém zvlášť koupit a nainstalovat.
Ale to jsou jen takové mé myšlenky, na toto téma, neberte to nijak přehnaně vážně. :)
"prohrávají spotřebitelky a spotřebitelé"
ANo, tak spotrebitelky bezne hrozne zajima, jestli jim to jede na EdgeHTML nebo na Blinku. Ale aspon to konecne Urban napsal spravne cesky se spravnym slovosledem.
Blby no, ze nebude Chrome na Windows 10 S, ti dva lide na zemekouli, kteri tento OS pouzivaji, to hrozne oplacou.
Ultrabook nebo "drahý notebook" je dneska pro nemalou část populace MacBook. Pokud člověk nechce počítač na hraní, ale má ho na práci, dostane budget 40k, tak vlastně nemá důvod kupovat v této cenové kategorii Dell, HP, ASUS atd. Prostě koupí Macbook a dál to neřeší. Toto řešení je v enterprise sféře naprosto běžné a ve firmách se macbooky rozšiřují skutečně rychle.
Chromebooky se prosazují mezi levnými notebooky a hlavně ve školství (primárně v USA). Právě ve školství v USA drží Chrome OS už 60% podíl co se týče prodejů do škol. A to je velký problém.
Pokud budou sílit Chromebooky i Macbooky, Microsoftu zbyde jen střední třída a umírající desktop. To Microsoftu zadělává na potenciální průser, protože přijít o nejziskovější a zároveň kvantitativně největší podíl na trhu je dost zásadní. Nehledě na to, že dojde-li k rozšíření platformy ChromeOS natolik, aby byla zajímavá pro vývojáře, rozšíření do střední třídy bude nevyhnutelné.
Osobně si myslím, že se tak ještě nestalo jen proto, že ChromeOS přišlo moc brzy. Dnes ještě nejsou webové aplikace tak daleko, abychom mohli mít prohlížeč a internet. Jenže ta doba přijde a pokud do té doby platforma vydrží (zatím to nevypadá, že by vydržet neměla), může ještě hodně promluvit do dění ve světě operačních systémů.
Presne. Problematicky Edge? Ale blbost. Pouzivam denne. Byl jsem zastancem Firefoxu od jeho vydani a dneska uz ho pouzivam jen na starych masinach, ciste ze setrvacnosti. Na vsech novych 100% Edge, bez jakychkoliv problemu. Edge je vyrazne lepsi. Urban zaspal dobu a stale se patla v dobe vydani Win 10, ktera uz je ale davno pryc. Je mi jasny, ze se za nos nechytne a v pristim podcastu si to zase zkusi okecat nepodlozenymi "problemy".
ChromeOS je propadak. Google nedela naprosto nic pro jeho podporu, protoze veskere Android aplikace na nem vypadaji naprosto priserne. Jeho rust ve skolach v USA se navic zcela zastavil (viz. nedavne zpravy z Windows Central), zatimco Microsofti platorma pro skoly roste ve zbytku sveta zavratnym tempem.
Macbooky jsou predrazena hracka. Realne je to zarizeni horsi, nez lecjaky profi HP, Dell nebo Lenovo laptop. Na Surface Pro a tim spis Surface Booky 2 ty Applovske srandicky uz nemaji vubec. Co se tyce vyvojaru - od uvedeni podpory pro bash a diky nyni ohlasenym linux socketum pro komunikaci mezi procesy se z Win 10 stava ultimatni developerska platforma.
Google tohle vi a proto se snazi snahy MS narusovat jak jen muze. Primarne k tomu vyuziva setrvacnosti Android fanboys (kterych je bohuzel stale docela dost i mezi vyvojari), coz je asi nejtezsi orisek, ktery pres Microsoftem stoji. Nastesti ale i tohle zacina slabnout, protoze realite se dlouho vzdorovat neda. Navic si pod sebou Google trochu podrizl vetev, protoze platy Android vyvojaru se diky pretlaku propadaji na uroven web developeru.
I když si ve škole studenti neplatí notebooky z vlastní kapsy, má škola nějaký rozpočet a cena zařízení vždy hraje roli. Tam bodují chromebooky díky nízké ceně. A bohužel pro Microsoft se zjistilo, že tato levná zařízení jsou vyhovující. Proto museli rychle přispěchat s Windows 10 S aby se pokusili zabránit Googlu v dominanci na nově vznikajícím specifickém trhu školních zařízení (cena pod 300$, jednoduchá správa, robustní a málo náročný OS, odolnost proti virům).
No, s názorem na Apple s Vámi celkem souhlasím.
Ale ten Google podle mě podceňujete. Přes svou dominaci je MS pod daleko větším tlakem, než byli zvyklí, např. oproti době, kdy byl Apple v krizi a další alternativy nikde. Takže se ukáže v dlouhodobějším horizintu jak se s tím MS popasuje, jednak s konkurencí a dále s měnícím se trhem (jak píši v komentu níže).
Každopádně já osobně Windows fandím a aktuální pdoobu Win10 považuji za příznivý signál. Ale ten trh může být v příštích řekněmes 10 letech hodně dynamický .
Dovolil bych si upozornit na několik nesrovnalostí způsobených asi nedokonalým překladem :)
"Jeho rust ve skolach v USA se navic zcela zastavil"
"its growth shows signs of slowing"
Tak zcela zastavil nebo jsou náznaky zpomalování růstu?
"zatimco Microsofti platorma pro skoly roste ve zbytku sveta zavratnym tempem"
"At an OS level, Microsoft remains a dominant market leader with a strong position in both developed and emerging markets"
Roste závratným tempem nebo zůstává dominantní?
Ke Chrome OS píšou ještě jednu zajímavost
"Whilst 90% of Chromebook global sales remain in the US, Chromebook international sales are steadily increasing in certain territories. In Northern Europe especially, Chromebooks have been consistently gaining share."
https://www.futuresource-consulting.com/Press-Q3-2017-Mobile-PC-Sales-in-Education-1217.html
"od uvedeni podpory pro bash a diky nyni ohlasenym linux socketum pro komunikaci mezi procesy se z Win 10 stava ultimatni developerska platforma"
Jó polofunkční bash a unixové sockety jsou to, co dělá z Windows 10 ultimátní platformu. Achjo :)
"platy Android vyvojaru se diky pretlaku propadaji na uroven web developeru"
Nejvyšší čas se začít učit UWP :)
Jenže právě to, co Maudit popisuje, ukazuje na daleko lepší schopnost Microsoftu reagovat na tlak. Nakonec, MS i po smutném konci mobilní platformy úspěšně vstoupil do androidu a nabízí v něm v podstatě všechna svá softwarová řešení (chybí mi jen jejich mapy, dost jsem si zvykl a případný přechod na android tak bude hodně bolet). MS dokázal zastavit nástup Chromu ve školství v USA, ve zbytku světa pak víceméně jeho nástup ani nepřipustil. A Google naopak ukazuje, že není schopen adekvátně reagovat a zapracovat na skutečné podpoře pro androidí aplikace v Chrome OS, natož na něčem, co by z toho systému učinilo skutečnou konkurenci. Sice je silný v telefonech, jenže mimo ně je v podstatě mrtvý a v byznys sektoru, který dělá nejvíce skutečných příjmů, je úplně vymazaný.
Chces upozornovat na nesrovnalosti? To pujde tezko, kdyz nemas zakladni schopnosti porozumet textu.
Za prve, proti predchozim obdobim, kdy mely Chromebooky ve skolach vysoke dvouciferne zisky, se jejich sireni realne zastavilo - nejaka 3%, coz je hodnota na hrane statisticke chyby, nikoho nezajima.
„zatimco Microsofti platorma pro skoly roste ve zbytku sveta zavratnym tempem“ vidis tam ty slova "pro skoly"? Tak proc na to odpovidas citaci, ktera se tyka systemu ("at an OS kevel")?
"Chromebooks ... consistently gaining share" jasne, Google fanboys rikaji desetinam procent konsistentni rust. Tak jestli to bude takhle konsistentni i dal, o cemz diky "kvalite" ChromeOS nepochybuju, tak to je fajn :)
"Jó polofunkční bash" Bash funguje zcela. V nove verzi je mozne spoustet i externi (Windows) aplikace, je mozne napr. debugovat proces bezici v unixovem rezimu z win debuggeru (napr z visual studia) a mnohem vic. Bohuzel, zda se, ze i kdyz naprosto netusis, o cem mluvis, nebrani ti to placat tyhle pindy ;)
To, že MS začal tvořit aplikace pro Android, neznačí jeho "daleko lepší schopnost Microsoftu reagovat na tlak", ale důsledek prohry na trhu s mobilními OS. MS jde pragmaticky tam, kde jsou uživatelé, protože jinak by umřely i jeho služby, nikdo by je nepoužíval.
"MS dokázal zastavit nástup Chromu ve školství v USA"
Nevím, jestli zastavení nástupu na 66,5% podílu znamená nějaký větší úspěch. Chromebooky si v USA meziročně připsaly 3%, což není mnoho, ale zastavení to také není.
https://www.futuresource-consulting.com/Press-Q3-2017-Mobile-PC-Sales-in-Education-1217.html
"v byznys sektoru, který dělá nejvíce skutečných příjmů, je úplně vymazaný"
Co přesně znamená "byznys sektor"? Google Docs se používá i ve firmách. Za další buď je příjem nebo není příjem. Žádný skutečný a neskutečný příjem neexistuje.