Intel je k smichu. Pry horlive pracuji na zaplatach? Jak horlive, kdyz o problemu vedi min 1/2 roku neli dele pokud davali pozor na konferencich...
Ted to lepi microcode updaty, ktere ocividne napinaji cipy do oblasti ve kterych nikdy nebyly testovany a ono to proste nevychazi.
A ten marketingovy zblept, ze jim jde o bezpecnost? To si delaji srandu ne, staci si projit jejich bezpecnostni diry jen za posledni 1/2 rok a clovek by temer zaplakal a je mu hned jasne o co intelu jde (prachy) a o co ne (bezpecnost).
"Intel původně chtěl mít opravy pro 90 % procesorů mladších pěti let během jednoho týdne od odhalení zranitelností Spectre/Meltdown, tato horlivost se také asi obrátila proti němu."
vždyť Intel o tom ví už 7 měsíců...
novináři by už konečně měli zjistit, proč na to celou dobu kašlal
To, že na něco kašlal nevíme a nejspíš to není pravda. Že během toho půl roku bylo všechno tajné a nic o tom nikdo neřekl, to bylo přece proto, že běžela ochraná lhůta, právě proto, aby byl čas na práci. Že jsou s těma opravama problémy, přece vůbec neznamená, že na to kašlali a začali to honem flikovat až po Vánocích. IMHO dobře věděli, jaký obrovský haló bude, a i z toho důvodu určitě žádná prokrastinace nebyla.
Slo/neslo, vyzbleptal/nevyzbleptal, to je irelevantni, Intel na oprave s temer stoprocentni jistotou pracoval celych predchozich 7 mesicu, ale samozrejme nevime s jakou prioritou, dost mozna na to mel vyhrazeny kazdy tyden patek jeden zamestnanec. :-)
Problem nastal az ve chvili, kdy se z toho podarilo udelat medialni kauzu, do te doby byli proste u Intelu v klidu.
Jelikoz nevime detaily o tom, jak na tom Intel a dalsi pracovali, tak jsou obe varianty
- Intel to podcenil
- Intel delal co mohl a nezvladl to
stejne. Prijde mi zbytecne Intel v tomto 'omlouvat', protoze stejne dobre to opravdu mohlo dostat nizsi prioritu, atd a veci se nedoresili.
At uz to bylo tak nebo onak, je opravdu s podivem, ze Intel vypustil updaty, ktere korektne nefungovali. To je neco, co opravdu stoji za povazenou.
No doufám, že nemluvíš o mě. Protože mě to tedy dost rozsekalo začátek roku, najednou bylo třeba psát spoustu textu o celkem náročnejch věcech v situaci, kdy polovina informací byla nejistá (proto jsme třeba ten článek o opravách Spectre meli tak pozdě). A ještě jsem do toho byl marod a CES 2018. (Původní NDA jinak bylo uprostřed CES - možná schválně, aby se to trochu utopilo - štěstí že to prasklo o týden dřív, to by bylo už úplně na palici).
Takže mě osobně by dost prospělo, kdyby se to stalo ve vedlejší dimenzi :) A to to ještě zachraňovalo to, že z toho AMD zatím vyšlo líp (trollolo...).
Chyba v updatu není podle mě až tak nevídaná věc. Normálně u nekritické záplaty by byla šance nižší. Podle mě se stalo něco jako že něco v konfiguracích konkrétních strojů, které používali, ten problém zamaskovalo. Ten reboot se jim možná objevil vyloženě párkrát z celé množiny testů a třeba se mohlo stát, že to bylo v rámci "statistické chyby" a vypadalo to, že to byl skutečně náhodný reboot bez příčiny v CPU a někdo to vyhodnotil jako špatnej zdroj, napájení... když se něco neděje vyloženě často, tak to můžeš při testování minout, když máš smůlu.
Vzpomeňte si na ten problém s Prime95 u Skylake - to by člověk čekal, že bude nalezeno, protože se PRime95 používá pro testování stability tak často. A nenašlo se to před vydáním. Nebo ten problém Ryzenu se segfaultováním v GCC na Linuxu. (Nejsou to sice updaty, ale chyba v první verzi produktu, takže podobná věc.). Jsou to hrozně komplexní systémy a při běhu je tam tolik proměnných, že už se ani nedají realisticky prověřit zdaleka všechny situace, do kterých se CPU může dostat.
Jenže Spectre mají všichni (no, AMD tvrdí, že u jejich jádra je to těžší zneužít, ale to ponechme stranou), Meltdown a s ním spojený propad výkonu jenom Intel.
Ale to, že se dá Meltdown zavřít softwarově, je velká klika, protože ta zranitelnost je výrazně horší (snáz zneužitelná). Microsoft jinak údajně hledá cesty, jestli by se s ní něco nedalo dělat i na 32bitech, což by docela bodlo.
Jen pro zajimavost informace z jineho zdroje at si kazdy udela obrazek:
Intel a jeho šéf jsou ale pod tlakem problémů jejich procesorů s MELTDOWN zranitelností, která umožňuje velmi jednoduché zneužití a napadení počítačů a systémů s procesory Intel. Sám Intel tuto konstrukční „díru“ používal pro zvýšení výkonu svých CPU v určitých oblastech, což po jejím objevení a snaze ji „ucpat“ vedlo logicky ke snížení výkonu. Šéf Intelu oficiálně přiznal, že softwarové záplaty situaci nevyřeší, nemluvě o tom, že mají samy o sobě problémy a Intel je dokonce doporučuje aktuálně neinstalovat. Společnost prý ale pracuje na definitivním řešením, kterým jsou zkrátka fyzicky nové kusy křemíku. První nové procesory již bez této zranitelnosti, se mají údajně objevit ještě v tomto roce, slibuje šéf Intelu.