Se standardem Wi-Fi 6E se před časem bezdrátové síťování rozlezlo z předtím používaných pásem 2,4 GHz a 5 GHz také do nového frekvenčního pásma okolo 6 GHz. To zmírňuje konflikty a rušení dané přeplněním nižších pásem, a tak takové bezdrátové sítě fungují lépe a s vyšším výkonem. Vypadá to, že evoluce stejným směrem by teď mohla vylepšit i další bezdrátový standard, běžně používaný v mobilech: Bluetooth.
Včera konsorcium Bluetooth SIG oznámilo projekt nové generace Bluetoothu, na jehož specifikaci teď pracuje. Zatím ještě nemá jméno, takže nevíme, zda to bude verze 5.4 (poslední publikovaná verze by teď měla být 5.3), 5.5, nebo 6.0, případně zda třeba půjde o volitelnou specifikaci, která bude existovat zvlášť a bude slučitelná s různými verzemi základního Bluetoothu.
Hlavní novinkou této nové specifikace Bluetoothu bude, že přidá schopnost komunikace v nově otevřeném 6GHz pásmu, tedy analogicky k Wi-Fi 6E a Wi-Fi 7. Zařízení vyrobená dle této nové specifikace tedy budou moci toto pásmo využívat, aby byla méně omezená rušením nebo aby jednoduše v džungli bezdrátových zařízení okolo vás dokázala snáz najít volnou cestičku, když jsou tradiční pásma přetížená. Využití tohoto pásma navíc k nyní používaným frekvencím má přinést možnost dalšího škálování a zrychlení technologie do budoucna. V praxi to znamená třeba, že přenos souboru mezi dvěma spárovanými mobily proběhne rychleji, nebo bude možné s bezdrátovými sluchátky používat vyšší kvalitu zvuku.
Má jít o vývoj na bázi Bluetooth LE, tedy Low Energy – projekt se zatím pracovně jmenuje „Bluetooth LE in Higher Frequency Bands“. Přesněji řečeno se u něj uvádí, že pracuje na využití „nově zpřístupněných částí Sub-6 frekvenčního spektra včetně 6 GHz“.
Bluetooth by teď měl pracovat jen v pásmu okolo 2,4 GHz, takže se možná zvažuje plácnout dvě mouchy najednou a současně začít používat rovnou i 5GHz pásmo, kde už je dlouhé roky aktivní Wi-Fi. Explicitně je ale potvrzeno jen 6GHz pásmo.
Pokud bude druhá strana mít řadič a vysílač staršího data, pak samozřejmě nebude možné komunikaci na 6 GHz (nebo obecně nově přidané frekvence) použít.
Bylo také zmíněno, že Bluetooth SIG bude spolupracovat se sdružením Wi-Fi Alliance, které je zase kurátorem tohoto standardu, aby obě technologie byly schopné koexistovat a nedocházelo k nějakým velkým konfliktům, kdy by komunikace Bluetoothu rušila výrazně (nebo víc, než je nezbytně nutné) Wi-Fi sítě.
Bluetooth SIG zatím zve zainteresované členy k participaci a standard je evidentně stále ve vývoji – pokud ne úplně na začátku, tak asi pořád ve stádiu, kdy je ještě relativně daleko od dokončení. Nasazení tohoto 6GHz (nebo 6GHz a 5GHz?) Bluetoothu LE je tedy ještě vzdálené a vyžívat ho v mobilech a dalších zařízeních budete třeba až za tři–čtyři léta. Nic o předpokládaném harmonogramu a termínech dokončení ještě komunikováno nebylo.
Zdroje: ComputerBase, Bluetooth SIG