Na každém bylo, aby zvolil takové produkty, které jsou výjimečné svou kvalitou, poměrem cena/výkon, nebo užitnou hodnotou. Dnes se podíváme, co se honí v mé hlavě a za které dárky bych dal ruku do ohně.
Sony PlayStation 4
V prodeji od 10 500 Kč
Kdo chce nextgen konzoli a hraje raději dospělejší hry, chtě nechtě musí před Vánoci sáhnout po PS4. Microsoft u nás zatím nový Xbox One neprodává, Sony si Čechy hýčká o něco lépe. Pozitivní je i doporučená cena, starší konzole se začala prodávat za zhruba 20 000 Kč.
Čtvrtá generace PlayStationu sice zklame hardwarové nadšence, líbivý vzhled totiž maskuje dost průměrné PC. Jenže na rozdíl o herních počítačů bude PS4 vždy pohodlnější. U her nemusíte nastavovat detaily, složitě instalovat ani opisovat klíče. A vydrží zase spousty let.
Jasně, hry nebudou vypadat tak dobře, ale oproti PS3 a Xboxu 360 je to pořádný rozdíl, starším konzolím u pecek jako GTA V dochází dech, protože jsou zkrátka pomalé a mají málo paměti.
Apple iPad Air
V prodeji od 11 500 Kč
Cupertinští letos vybrousili diamant. Jejich velký tablet stojí stále stejně, ale je zase o kus rychlejší a s citlivější Wi-Fi. Hlavním tahákem je však nový vzhled. Air prošel velkou dietou, v Applu srazili tloušťku z 9,4 na 7,5 mm a především hmotnost z 652 na 478 gramů. Ten rozdíl při držení v rukou je neuvěřitelný.
Sony a Samsung se snaží, ale králem velkých tabletů je pro mě i letos iPad. A to i díky stále lepší nabídce aplikací. Nákup ale nebude snadný, protože nový iPad Mini je stejně rychlý, má shodné rozlišení, jen menší (a tedy jemnější) displej. Hlavně stojí o dva tisíce méně.
Koss Porta Pro
V prodeji od 700 Kč
Když se řeknou sluchátka, jako první si vybavím tyto Kossy. Americká společnost je vyrábí už od roku 1984, je snad něco lepší kvalitou záruky, než že je lidé už téměř 30 let kupují?
Porta Pro nemají nejlepší zvuk, všichni vědí, že dost zvýrazňují bassy a ani středy nejsou tak věrné. Nesmrtelnost jim ale zaručila dobrá konstrukce, která netlačí na uši a která dovolí sluchátka složit do úhledného pytlíku. Poměr cena výkon je taktéž výborný. Klišovité rčení „za málo peněz hodně muziky“ zde platí skutečně doslova.
Jen si dejte pozor, jestli kupujete verzi s doživotní, nebo dvouletou zárukou.
Fujifilm Finepix X10
V prodeji od 10 000 Kč
Dle posledních prodejních statistik se už i Češi prý naučili chápat, že zoom a megapixely nejsou vše. Kvalita fotek závisí také na velikosti snímače nebo světelnosti objektivu. Inženýři Fuji to vše hezky vyvážili.
X10 má nadstandardní 2/3" senzor, světelnost f/2.0–2,8, optickou stabilizaci a jen střídmé rozlišení 12 Mpx. Díky tomu budou fotky hezky detailní, ty noční a večerní potěší nižším šumem a dokonce se dočkáte i hezkého rozmazaného pozadí u makra nebo portrétů.
Fuji také dobře točí v rozlišení 1080p, má průhledový hledáček, výborné režimy EXR pro snížení šumu nebo zvýšení dynamického rozsahu a navrch ještě unikátní retro design.
Raspberry Pi
V prodeji od 700 Kč
Počítač, kolem kterého je v posledních dvou letech velký hukot. Je o něco větší než kreditka, má překvapivě hodně konektorů a stojí jen pár stovek.
Windows na něm samozřejmě nespustíte, je hodně pomalý a v základu dostanete jen základní desku. To je však největší výhoda zařízení. Je to hračka pro nadšence. Na „malině“ zprovozní některou z lite distribucí Linuxu a z počítače udělají třeba přehrávač videa do obýváku, meteorologickou stanici nebo robota.
Komunita kolem Raspberry Pi je tak velká, že si s tímto počítačem vyhraje i neprogramátor. Návodů a příslušenství jsou mraky. RPi je lego velké kluky.
Sphero 2.0
V prodeji od 3400 Kč
Hračkou je také Sphero. Vypadá jako kulečníková koule, ale jde o chytré zařízení, které funguje v několika režimech. Pomocí aplikace pro Android, iOS nebo Windows Phone ji můžete na dálku ovládat. Kutálí se rychlostí až 2 m/s, s Bluetooth se spojí až na 30 metrů.
Pro Sphero už také existují desítky her, které kouli jednak využívají jako záchytný bod pro rozšířenou (augmented) realitu a jednak je pomocí ní můžete ovládat. Koule obsahuje potřebné senzory, takže ji jen vezmete do ruky a gesty budete v mobilní hře řídit různé virtuální postavičky.
Koule Sphero je obalena do pevného polykarbonátu, výrobce slibuje, že se s ní může hrát i pes. Kromě toho je voděodolná. Dokoupit si můžete i speciální offroad obal do terénu, který kouli přidá špunty, aby se mohla kutálen i v náročnějším terénu.
Pipo U6
V prodeji od 4500 Kč
Čínská značka, o které jste nejspíš nikdy neslyšeli. Její produkty se pomalu dostávají i k nám a rozhodně stojí za pozornost. Zajímavý je hlavně tablet U6, který koupíte do 5000 Kč.
Má 7" displej s dobrými pozorovacími úhly a hlavně vyšším rozlišením 1440 × 900 px. Čipset Rockchip 3188 s čtyřjádrovým procesorem utáhne i novější hry. Gigová paměť a 16GB úložiště plus slot pro microSD karty také stačí.
Tablet má navíc GPS (nebývá zvykem), HDMI, USB OTG a také příjemné rozměry. Hodí se proto na cesty i domů jako přehrávač. Android 4.2.2 je navíc docela „čistý“.
Pebble
V prodeji od 3800 Kč
Letos jsme začali brát chytré hodinky vážně. Pokoušel se o ně Samsung nebo Sony, ale ty možná nejzajímavější a rozhodně nejlevnější vyrobila nová firmička Pebble. Ta si celý nápad nechala financovat na Kickstarteru a s více než 10 miliony utrženými dolary se jedná o dosud největší crowdfundingovanou kampaň vůbec. A to tvůrci chtěli jen desetinu.
Pebble obsahuje stále čitelný černobílý displej. Hodinky kromě času zobrazují informace, upozornění a zprávy z mobilu připojeného pomocí Bluetooth (Android, iPhone). Díky několika aplikacím si takbudete moci číst SMS s telefonem v kapse. Sportovci ocení informace z GPS stále na rukou. Funkcí jsou desítky. Jen se připravte, že hodinky musíte jednou týdně dobít.
Samsung Ativ S
V prodeji od 5500 Kč
Ceny loňských high-endových telefonů se systémem Windows Phone 8 klesly na takovou úroveň, že si je už může dovolit téměř každý. Paradoxně vám doporučím model výrobce, který se této platformě věnuje ze všech nejméně. Uvedl jediný model a pak celý rok mlčel. Jiné systémy totiž u Korejců mají větší prioritu.
Samsung si však body získává slotem pro microSD karty, vyměnitelným akumulátorem a hlavně displejem Super AMOLED. Tomu tmavé prostředí WP8 hodně svědčí, černá je skutečně černá. Hrubší rastr na větším displeji není velký hendikep.
Ativ S je stejně rychlý jako top Lumia nebo HTC, má dvoujádrový procesor, 1 GB RAM a 16 GB paměti. Nechybí mu NFC, což se bude hodit čím dále více. Zato však postrádá LTE, které se začne příští rok rozšiřovat ve velkém.
Osmimegový foťák za dobrého světla hezky fotí. Aby také ne, Ativ S je vlastně převlečený Samsung Galaxy SIII se všemi jeho (ne)výhodami. Jen má WP8 místo Androidu.
Verbatim Dual USB Power Pack
V prodeji od 1000 Kč
Když už s sebou nosíme chytré hodinky, telefony nebo tablety, vždy u nich narazíme na základní problém – nevydrží dlouho. Stále čekáme na zázračné technologie akumulátorů, ale ony nepřicházejí.
Kapacity rostou, energetické nároky klesají, ale výrobci toho nevyužívají k nárůstům výdrže, ale ke ztenčování profilů a zlehčování těl. Takže máme čím dále tenčí placky místo toho, aby vydržely déle než ty loňské.
Abyste na cestách nebyli překvapení, jak rychle se mobil při navigaci s GPS a 3G daty vyčerpá, vždy se hodí mít druhý akumulátor nebo univerzální nabíječku. Jestliže má základní „baterka“ v mobilu kapacitu 2 000 mAh a krabička od Verbatimu dodá 10 000 mAh, teoreticky to znamená pětkrát delší výdrž. V praxi to tak přesně není, přenos energie není tolik efektivní, ale stejně vám paměťová banka nejednou zachrání krk.