Útok začal tím, že si uživatel stáhnul aplikaci slibující zrychlení telefonu. Typický majitel levného Androidu se chtě nechtě po čase setká se zpomalením systému a tyto aplikace jsou tudíž v Google Play oblíbené. Aplikace slibuje především zrychlení pomocí vyčištění RAM – to opravdu dělá, obsahuje pouze pár řádků kódu, který restartuje všechny běžící procesy.
Aplikace slibuje zrychlení telefonu, na Google Play měla kladné hodnocení
Zároveň má však aplikace postranní úmysly – stáhne ze serverů útočníka tři soubory autorun.inf, folder.ico a svchosts.exe a uloží je v kořenové složce paměťové karty telefonu. Už je tedy jasné, o co aplikaci jde – spustit škodlivý kód v počítači po připojení telefonu pomocí USB. Pokud jej připojí uživatel se starším operačním systémem, který nemá ve výchozím stavu zakázané spouštění Autorun souborů, aplikace začne vykonávat škodlivou činnost. V tomto případě se jednalo o Backdoor.MSIL.Ssucl.a, který naštěstí nepatří mezi nejzákeřnější. Pomocí otevřené knihovny NAUDIO nakonfiguruje v počítači vstupní zvukové zařízení a s jeho pomocí umí odeslat veškeré zvuky, které zachytí na FTP server útočníka.
Červ v PC nakonfiguruje mikrofon, který umí odesílat zvuky na FTP útočníka
Samotná činnost tohoto červa není nijak závažnou bezpečnostní hrozbou, dobře však ukazuje na nové možnosti, jak využít smartphone pro kyberkriminalitu.