Čína bude mít jistě zájem Bitcoin regulovat (ostatně jako řada jiných zemí), ale také zavést vlastní státem kontrolovanou kryproměnu. Oficiálním zdůvodnění pro zákaz v jedné provincii je to, že Vnitřní Mongolsko vyrábí většinu elektřiny z uhlí. V regionu je mnoho dolů a zdejší elektřina je tak velmi levná, píše Bloomberg. Bitcoin zde vzniká za cenu dýmu z komínů.
Zákaz má platit od dubna a jeho udávaným cílem je snížení spotřeby o 1,9 %. Což by v přepočtu znamenalo asi pět milionů tun uhlí. Jakým způsobem bude zákaz kontrolován ale zpráva neuvádí. A volné stěhování obyvatel v Číně není příliš jednoduché.
Na univerzitě v Cambridge spočítali, že Vnitřní Mongolsko stojí za těžbou 8 % všech Bitcoinů. Jinými slovy každý 12 Bitcoin se vytěží právě zde. Více eletřiny za kryptoměny ale propálí v provincii Sečuán a hlavně v Ujgurské autonomní oblasti. Celosvětově těžba spotřebuje asi půl procenta veškeré vyrobené elektřiny.
Celá Čína je ale jeden velký bitcoinový důl, jelikož elektřina je relativně levná v celé zemi a zároveň je zde dostupný hardware. S velkým odstupem se pak těží ve Spojených státech, Rusku, Kazachstánu, Malajsii a Íránu. Ostatní země produkují jen „satoshi“. V Evropě nejvíce v Norsku (0,87 % celosvětového hashrate).
zdroj: Bloomberg