Konkrétně se jí daří blokovat VPN, které do té doby šlo použít ke zpřístupnění služeb jako Facebook nebo Gmail. Zavedení opatření proti VPN už čínští zástupci potvrdili. Podle všeho je proces blokování automatizovaný, a proto funkci plní dynamičtěji než lidští pracovníci.
Od nového roku systém samostatně vyhledávání a blokuje spojení, která považuje za VPN. Jedna rumunská firma prozradila, že se obranný val dá obejít. Nemusí ovšem trvat dloho a cesta bude opět znepřístupněna. Někteří už si stěžují, že se např. na VPN spoléhali v souvislosti s vedením firmy. Nejen jim tak zákaz ztížil život.
Jenže, jak zjistil deník The Wall Street Journal, stěžují si také učitelé, kteří jsou toho názoru, že z dlouhodobého hlediska studentům izolace ublíží a sníží povědomím o okolním světě. Dalo by se říct, že to je do určité míry záměrem firewallu. Učitelům vadí, že studenti nebudou mít přístup k posledním informacím z různých věd. Otázkou zůstává, zda Čína v důsledku opatření nezačne být více a více pozadu.