Čínská samostatná GPU Jingjia JM9 se blíží. Čip s HBM2 a výkonem GTX 1080 měl tapeout

17. 9. 2021

Sdílet

 Autor: Jingjia Micro
Na trh samostatných GPU ovládaný Nvidií a AMD se nechce proboxovat jenom Intel. Také v Číně jsou firmy, které vyvíjejí vlastní GPU. Jingjia Micro teď dokončila návrh GPU s pamětí HBM2, které by mělo mít i použitelný 3D výkon a příští rok by se snad mělo objevit na trhu.

Čína se snaží dostat na špičku ve výrobě čipů a dohnat zbytek světa ve všech odvětvích – v poslední době se tak například v Číně začaly vyrábět i paměti DRAM a NAND. Jedna věc zatím ale chyběla, a to lokálně vyráběná GPU. Na ty už se ale také několik firem chystá. Před nějakým časem jsme psali o firmě Jingjia Micro, která oznámila plány vyvinout poměrně silné samostatné GPU, které mělo mít výkon někde na úrovni GeForce GTX 1080.

Tato firma o sobě teď nechala slyšet znovu s tím, že právě toto GPU je hotové. Respektive, hotový by měl mít návrh, začátek výroby ale asi nabral zpoždění. Jingjia až teď oznámila, že její GPU čipy (nebo možná jeden z čipů, mělo by jich být více) řady JM9 prošly tzv. tapeoutem. To znamená, že je hotový elektronický návrh procesoru a je předaný továrně, například TSMC.

Tapeoutem začíná postupný nájezd výroby, ale zdaleka ještě není hotovo. Po výrobě prvních vzorků se ladí parametry, hledají se chyby, případně se vrtochy křemíku různě záplatují firmwarem a obvykle se provede i nějaký ten respin (s opravami v návrhu čipu). Většinou se uvádí, že po tapeoutu trvá 9–15 měsíců (nejčastěji je to asi střed, tedy jeden rok) do chvíle, kdy se čip opravdu začne prodávat.

Nicméně tapeout je důležitý mezník a pakliže firma Jingjia nemá v návrhu svých GPU nějakou fatální chybu, je teď už jen ta otázka času, kdy se tyto čipy objeví na trhu. Bude to asi později, než možná firma původně chtěla, i když v těchto případech nebývá zpoždění neobvyklé. Původně se mluvilo o tom, že na tato GPU budou hotová už v roce 2020.

Dvě GPU

Když v roce 2019 firma Jingjia tato GPU oznámila, mluvila o tom, že připravuje dvě GPU této řady JM9. První se jmenuje JM9231 a mělo by jít o relativně pomalejší grafiku s hrubým výkonem v FP32 asi 2 TFLOPS. Spotřeba měla být až 150 W, což nejspíš svědčí o použití horšího staršího výrobního procesu. Také paměti měly ještě být GDDR5 (8 GB).

Vedle toho měla existovat také výkonnější verze GPU JM9271, kde má být TDP karty až 200 W a hrubý výkon prý má být až 8 TFLOPS ve výpočtech s přesností FP32. Na dnešní dobu už to bude spíš konkurence nižších mainstreamových karet, ale je to právě toto GPU, u kterého výrobce avizoval, že by mohlo dosahovat výkon jako GeForce GTX 1080 od Nvidie. Má například již podporovat PCI Express 4.0 ×16.

GPU Jingjia Microelectronics JM9231 JM9271 Údajné nebo plánované parametry pro GPU Jingjia Microelectronics JM9231 a JM9271 (Zdroj: cnBeta.com)

Zajímavé ale je, že mělo používat paměti typu HBM/HBM2. To by naznačovalo, že možná bude používáno spíš pro embedded, serverové a výpočetní použití nebo podobné speciální aplikace (možná dokonce pro vojenské účely), protože s touto technologií pamětí asi nebude moci být cenově konkurenceschopné dnešním moderním grafikám. Dnes má totiž výkon GeForce GTX 1080 leccos. I relativně levné karty (které by mohly být ještě levnější, nebýt kryptobubliny) jako GeForce RTX 3060 jsou rychlejší.

Více: Čína už má svoje vlastní GPU. Vznikla pro letadla, nová generace se má blížit GTX 1080

Každopádně díky tapeoutu bychom se možná do roka mohli dočkat i reálného hardwaru, který by měl být hodně zajímavý už jen skrze faktor exotičnosti. Zatím není jasné, jestli se tyto karty podívají do herních počítačů, což by vyžadovalo docela zásadní práci na herních ovladačích a podpoře přímo ve hrách. Je proto možné, že se výrobce omezí jen na pracovní stanice, sektor embedded a výpočetní karty.

GPU Jingjia Microelectronics JM5400 JM5400, první GPU firmy Jingjia Microelectronics na 65W procesu (Zdroj: Jingjia Micro)

V předběžných specifikacích se například uvádělo, že podporované bude API OpenGL 4.5 a OpenCL 1.2, zatímco o DirectX ani zmínka. Je možné, že výrobce bude s těmito GPU mířit jen na Linux a dost možná na počítače s procesory ARM, RISC-V nebo dokonce LoongArch, tedy na nezávislé čínské technologie. Je také pravda, že u těch by tato GPU mohla zaplňovat prázdné místo, zatímco v PC s Windows by se asi proti kartám GeForce, Radeon a nově Intel Arc moc nechytala a neměla čím zaujmout.

Tak jako tak by ale mohla zpestřit tuto technologickou oblast, takže doufáme, že karty nebudou příliš obskurní a v praxi nesehnatelné jako jiný lokální čínský hardware. Není to mimochodem jediné samostatné GPU, které by se v Číně mohlo urodit. Zhaoxin má dceřinku GlenFly, která také pracuje na grafice, která by zřejmě vycházela ze starobylé linie GPU od S3 Graphics, zděděné po firmě VIA. Tato grafika by nejspíš měla pracovat i ve Windows.

ICTS24

Více: První čínská grafická karta od Zhaoxinu/GlenFly už běží a benchmarkuje, objevily se fotky

Zdroje: MyDrivers, VideoCardz