Dceřiná společnost Tsinghua Unigroup již nyní vlastní 15% podíl ve společnosti Western Digital a tak ze strategického hlediska je velmi lákavé vlastnit některou z firem zabývajících se vývojem a výrobou NAND flash pamětí, ale největším zádrhelem je získání patentů. Takže když se Toshiba i SanDisk dostaly do finančních problémů, čínská společnost okolo nich začala kroužit jako predátor čekající na nejlepší příležitost.
Psali jsme o Číně:
- V Číně se rodí výroba operačních pamětí. Vrátí se konkurence a nízké ceny?
- Dostane se Micron do čínských rukou? USA prý dvojku na trhu pamětí nepustí
- Číňané prý chtějí koupit GlobalFoundries, aby získali FinFETy nebo FD-SOI
- V Číně se rodí 64jádrový superprocesor pro HPC, používá instrukční sadu ARM
- Nová generace čínských MIPS procesorů Loongson: 40nm čipy 3A-2000 a 3B-2000
Čína má tedy evidentní zájem vybudovat ve svém regionu vlastní výrobní závody pro NAND flash paměti. Kromě toho je ve středu zájmu také DRAM trh, prostřednictvím spolupráce se společností Micron, do níž hodlá čínská strana investovat, získat část akcií (10 – 20 %) a vybudovat strategické partnerství. Tsinghua plánuje v Číně vybudovat linku na výrobu DRAM čipů postavenou právě na technologiích od americké společnosti.
Ve výsledku to může být ošemetné, neboť vláda Spojených států zatrhla připravované odkoupení Micronu čínskou společností, která za něj nabízel 23 miliard dolarů. Argumentace byla poměrně stručná a jednoznačná – národní bezpečností zájmy.