Ne že bychom fandili čínskému nedemokratickému režimu, ale situace na trhu operačních pamětí v posledním roce a půl vytvořila bohužel podmínky pro to, abychom aspoň do určité míry s nadějí vzhlíželi k tamním polovodičovým firmám. Několik státem podporovaných podniků se totiž v Číně pokouší rozjet výrobu pamětí NAND Flash (pro úložiště) a DRAM (pro operační paměti), což by mělo rozhýbat konkurenci na trhu a omezit schopnost současného „klubu“ velkých výrobců šroubovat ceny nahoru tak, jak jsme tomu nyní svědky. Ovšem vyvinout technologii těchto strategických počítačových „komodit“ z ničeho není jen tak a nad těmito čínskými snahami se vznáší podezření, že toho nebylo docíleno úplně poctivě.
Tchajwanský web DigiTimes minulý týden přinesl informace o dvou soudních kauzách, které teď čínské firmy chystající vstup do výroby pamětí mají na krku. Nemusí asi jít o ojedinělé případy, jelikož v minulosti Čína nebyla proslulá jako místo dbající na dodržování práv k duševnímu vlastnictví. Kvůli strachu z okopírování se také zahraniční firmy alespoň dříve zdráhaly do země dovážet své nejkritičtější technologie.
V prvním z případů údajně jde o krádež technologií od Micron Technology, které měly skončit v čínské firmě Fujian Jinhua Integrated Circuit. Ta vyvíjí výrobu pamětí DRAM ve spolupráci s tchajwanským UMC. Micron ale nyní obě firmy zažaloval u kalifornských soudů a tvrdí, že UMC získalo technologie týkající se pamětí ilegálně od dvou zaměstnanců, kteří k němu přišli z Micronu a vynesli bez povolení z firmy řadu citlivých dat na flashdiscích. Tyto technologie pak mělo UMC předat dál čínskému výrobci v rámci výše zmíněné spolupráce. UMC takové protiprávní jednání popírá a soudy patrně budou nějakou dobu pokračovat.
Druhý případ se týká menšího tchajwanského výrobce Nanya Technology, který vyrábí hlavně mobilní a speciální DRAM. Opět jde o podobný scénář. Dva ze zaměstnanců firmy před svým odchodem zcizili z počítačů data o technologiích či další obchodní tajemství a poté je měli předat čínské firmě vyvíjející paměti DRAM, do níž přestoupili. Konkrétní firma v tomto případě ale není jmenována. Tito ex-zaměstnanci už údajně z činu byli formálně obviněni prokuraturou v Thao-Jüanu (tedy na Tchaj-wanu, nikoliv v Číně).
DigiTimes uvádí, že dle jeho zdrojů v průmyslových kruzích pravděpodobně podobných obvinění či soudních kauz bude přibývat. Stávající výrobci pamětí z USA, Tchaj-wanu a Jižní Korey se zřejmě budou snažit své duševní vlastnictví hájit velmi urputně a zároveň tím také odrazovat či oddalovat tuto novou konkurenci od vstupu na trh. Čínské firmy se zatím ještě nedostaly do fáze, kdy by dodávaly výrobky zákazníkům; čeká se, že právní spory zesílí, když čipy začnou reálně prodávat.