Chalosi total flame wars u Stachuja na tema ovladače a Navi :D Akože taký masaker a seal clubbing od degeša už dlho nebol.
"AMD zapracovalo na ovladačích, většina lidí nemá problém. Někteří ale ano a není jasné proč."
A tam porad 50ludi z voleja ako to je v píči ...lol :D
Totalne hefty ake som už dlho nepočul :P
1. Dneska (nebo už tak 1-2 roky) PCIe 3.0 už brzdí NVMe SSD. K životu to nutný není, ale má smysl přejít na rychlejší verzi toho rozhraní.
2. Méně významně pak PCIe 4.0 zdá se pomáhá, když při hraní dojde grafická paměť na kartě. https://www.computerbase.de/2020-02/amd-radeon-pcie-3.0-4.0-test/
3. Když je PCIe 4.0 použité pro komunikaci s CPU-čipset, tak je tam dvojnásobná propustnost, takže by to teoeticky pomohlo perifériím/SSD připojeným na čipset - tahle věc se toho B550A ale netýká.
4. Víc propustnosti pro připojený zařízení je samozřejmě obecně výhoda.
To právě že nemusí, předchozí info spíš říkalo, že z čipsetu půjde PCIe 3.0. A ono by to nevadilo, pro většinu PC stačí ten jeden slot z CPU pro grafiku a jedno M.2 pro SSD z CPU. Pokud by PCIe 4.0 v čipsetu příliš zvýšilo sptřebu, tak je efektivnější tam nechat jenom PCIe 3.0, většinou k němu budou připojený jenom síťovky, wi-fi a extra USB, takže to nevadí.
"emotivně = neobjektivně. Nemůžeš posuzovat objektivitu článku subjektivním dojmem. Chceš objektivně hodnotit, tak prosím, ale vynechte osobní pocity ...."
"redakce má osobní podrobné zkušenosti s kolem 20 otestovanými a běžně používanými RX 5000 kartami ... takže pokud by existovaly a byly rozšířené ty problémy, nepochybně by se projevily i u nás. Neprojevily."
"objektivní fakta jsou jen jedna ..... článek není žádné bagatelizování, článek je objektivní pospání situace včetně rozsáhlých zkušeností, které s tím máme ...."
"já prostě nevím, kolem 20 otestovaných RX 5000 karet na různých sestavách a nikdy žádný problém, není možný že by se neprojevily, pokud by existovaly ..... někdo něco dělá špatně ..."
"máme otestováno a vyzkoušeno asi 20 různých RX 5000 karet v různých kombinacích s Intelem a AMD sestavami, deskami atd. vše v plném vytížený, ve hrách i jiných běžných i méně běžných úlohách. žádný problém žádné restarty, žádné černé obrazovky .... ovladače jsou stabilní nic nepadá nic se nerestartuje. Nemůžeme tedy potvrdit, že by nějaké problémy s RX 5000 a ovladači existovaly, na žádné jsme nenarazily, což pokud by ty problémy byly, tak by bylo divné, že se u žádné karty a žádné sestavy neprojevily ...."
"to bude tím, že AMD už dávno pro W7 nic neoptimalizuje ;) a současné Adrenaliny jsou udělané pro novou generaci grafik a W10"
"sorry, ale W7 jsou vykopávka, problémy nového HW, nových verzí aplikací jsou nevyhnutelné .... nemohu W7 doporučit, navíc nedává moc smysl instalovat nové ovladače pro starý HW na starý OS ;)"
"W7 je archaický SW nevhodný na moderní HW a není podporovaný ani samotným MS ... je opravdu na čase ho nechat spát ..."
Jenze v naproste vetsine cinnosti je uzke hrdlo jinde a zvyseni vykonu potrebujes vsude, jinak se to projevit nemuze. Ve vysledku je PCIe 4 dnes vhodne prevazne pro vyuziti serveroveho charakteru a muzeme to zobecnit, ze muze byt PCIe 4 dobre na nekolika malo procentech pocitacu s X570 deskama, ktere to maji integrovano.
AsRock zas vymyslel pate kolo u vozu, ktere nikdo nepotrebuje.
1. V realu nedokazes rozeznat rychlost mezi NVMe SSD a SATA SSD, pokud se nebudeme bavit o nekterych specifickych ulohach, ktere se ovsem netykaji domaciho uzivatele. Vyjdu-li z opravneneho predpokladu, ze firemni pocitac pracujici s rozsahlou databazi nebo snad server u ktereho je SSD pouzivane jako cache pro mnohonasobny rychly pristup, ma minimalne desku X570, tak je nPCIe 4 na B550A nebo snad i budoucim B550 zcela zbytecna zalezitost na pomerovani pindiku, nic vic.
2. Muzeme se ale bavit o tom, kolikrat a za jakych podminek muze dnes bezne 8GB videopameti dojit a zda na highend sestave pro minimalne 4K stejne jako v predchozim pripade herni nadsenec nepouzije k ostatnim naslapanym komponentam X570 desku.
3. a 4. Ano, jedno v budoucnu to muze byt vyhoda, ale momentalne je PCIe 4 vyuzitelne v malo pripadech, kdy tam stejne bude mit uzivatel X570, takze nejakym B550A bych se vubec nezabyval. AsRock tomu veri nakonec tak moc, ze to dal jen pro OEM vyuziti, tudiz spis marketingova zalezitost jako reklama na AsRock.
Myslíš že ta psina je stejná jako zoufalé probírání nářky třeba na guru3d že nvidia opět něco dodrbala? :)
Aktuálně u 450.12 u třech lidech v okolí padá komp do černé obrazovky na grafikách počínaje 970,1060 a konče 2070.Zrovna majitel 2070 je tak nasraný že jí prodal a koupil RX5700:)
Je zajimavé že Polarka nemá problém a týká se to jenom RX5xxx
Jo, ale zase jsou dva lidi a ty nekonkrétně neřekneš na koho je tvůj hejt.
Vlko se neumí vymáčknout a chce někoho moralizovat. Ty to samé. Bezobsažné nekonkrétní kvákání. Že 5 lidí napíše, že jsou dementi co si neporadí s nějakým zádrhelem nedokazuje nic. 5000 lidí co jim to běží v pohodě nemělo potřebu tam psát svůj koment.
Tento post je moc povedený:
gumojd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-18 14:33:01
avatar
Ale já nemluvím o hatu. Já jen mluvím, že ty negativní informace a vlastně jakýkoliv informace píšeš pořád jak kolovrátek dokole i v rámci jednoho článku. "Pepa má bílou lopatičku. Jeho lopatička je bílá, ale je to nejmenší lopatička, co za poslední roky má, protože je bílá. Možná kdyby měl zelenou a ne bílou, tak by to bylo lepší. S jeho rozpočtem, by měl mít minimálně modrou, ale přesto má bílou. Pepa má objektivně bílou lopatičku a kdokoliv, kdo tvrdí opak, tak vyloženě lže a chce rozjíždět flame."
Toto je jen pro představu, jak to vnímám já. Nikdo tady nerozporuje, že informace, že má bílou lopatičku by snad byla lživá, ale dá se to napsat jednou a né 10x. Toť vše k naší výtce na tyto články.
1. Tak proč rovnou neříct, že je zbytečné celé NVMe? Tohle je prostě nesmysl, PC se vyvíjejí a můžeme se bavit o tom, jestli něco je nutný mít teď hned, ale je blbost říct paušálně, že v určitém parametru už máme dost a PC se tam už nikdy v budocnosti nemusí vylepšovat.
Vzhledem k tomu, že PCIe 3.0 je tu od roku 2012(!), tak mi přijde, že fakt není příliš brzo na migraci na další verzi. Jako klást tomu odpor a vymýšlet, proč je to zbytečný, nedává smysl. Pro ty, kdo to nehcou, jsou tu desky předchozí generace B450/X470, takže fakt není důvod.
2. V tom testu IIRC vyšlo, že u 8GB se rozdíl neprojevil, protože většinou ta kapacita stačí. U 6GB se začal ukazovat (heh, možná relevantní k těm oblíbeným debatám), ale významnější je to až u těch 4GB karet. Čili pomůže to momentálně nejspíš jen levným kartám (levným = mám R5 3500 nebo 3600, k tomu RX 5500XT/5600XT, B550/B550A desku).
ad1. Ale to víš, že dokážeš, ocení to dokonce i hráči.
ad 2. Proč by herní nadšenec nemohl použít top komponenty? To je přece naopak typický use-case, kdy si movití hráči kupují nejdražší CPU, desky i grafiky za desetitisíce.
Navíc já to stavím úplně jinak: sám jsem si X570 koupil proto, že počítám s variantou upgrade na Zen3 koncem tohoto roku nebo příští rok. A i kdyby ne, tak tenhle stroj plánuju používat minimálně 5 let, to pak rozdíl cca 1500Kč na desce není v obou případech zásadní problém. A když se koukneš, že grafiky i SSD disky už PCIe4 podporují (a do budoucna se to stane standardem, přičemž PCIe5 asi nebude jen tak hned reálně dostupná), není důvod se tomu vyhýbat.
Zvýšení rychlostí sběrnic má pozitivní vliv na snižování latencí a tím i celkový výkon stroje. Jinými slovy (zjednodušeně), procesor nemusí čekat na data.
Tak odpovedi 2. jsi odpovedel na 1. Neni to o tom, ze by bylo PCIe 4 zbytecne, ale ze ted a da se predpokladat, ze jeste par let mimo specialni pripady nedokaze jit bezny pocitac za hranici datove propustnosti PCIe 3. Duvodem je to, ze uzke hrdlo bude nekde jinde. Nema proste smysl pridavat nekde, kdyz se to neprojevi v cele ceste.
Kdysi neexistoval herni pocitac, respektive se rozdeloval jen podle graficke karty. Dnes mame vykonu v pocitacich tolik, ze kancelarsky pocitac nebo i nejaky pocitac pro 2D grafika muze byt lowend. A pomalu se dostavame do situace, ze highend pocitac opet jen s vyjimkou graficke karty nedokazi vyuzit ani hry. To neni o tom ty veci nezlepsovat, to je o tom, co uzivatel vyuzije a procento uzivatelu, ktere vyuzije PCIe 4, kolik? 1% uzivatelu, 2% uzivatelu, vic asi ne.
ad1 Jenze ja to NVMe SSD v novem PC mam, takze moc dobre vim, ze to oproti SATA SSD nerozeznam, na me nejake teoreticke vypocty neplati, ja znam praxi.
ad2 Ale proti tomu ja preci nic nenamitam, pokud uzivatel vic co dela, tak bezesporu muze podporit vyrobce nakupem TOP komponent i tam, kde to nema realny prinos. Jenze ja vidam mnohem vic opacnych pripadu uzivatelu, kteri se na zaklade teoretickych clanku na internetu neumi rozhodnout spravne a koupi si vykonove nevyvazenou sestavu, protoze jim to nekdo vnutil. Takze pokud bude rozbor PCIe 4 vs PCIe 3 nebo NVMe SSD vs SATA SSD, tak dokud to bude jen o teorii, tak s tim nemam problem, ten zacinam mit az tehdy, kdyz nekdo zacne davat nesmyslne priklady vyuziti. Protoze jestli nejake operaci neco trva 0,1s nebo 0,01s je proste rozdil, ktery ve vetsine pripadu stejne nedokazeme vnimat.
Problem nemusi byt vzdycky jen grafika jako takova. Menil jsem televizi a s mou predchozi fungovala RX 580 uplne bez problemu. S novou se mi obcas stane, ze nechytne signal. Vetsinou v momente, kdy signal z grafiky je "uspany" a televize je ve stand by modu, ale comp bezi dal. Potrebuji napred zahybat mysi, at se grafika probere a pak zapnout tv ze stand by modu. V opacnem pripade televize signal nechytne a prepne se do "zrniciho modu" a jedina moznost je ji natvrdo vypnout. Predchozi televie zadny takovy bordel nedelala..
Je treba delat osvetu. Znam treba cloveka, ktery nahradil SATA SSD za NVMe SSD a pak se divil, ze to neni rychlejsi. Problem byl ve vykonu jeho lowendove grafiky, jenze on si nekde precetl, ze NVMe je rychlejsi nez SATA a myslel si, ze to pomuze. Tudiz je potreba lidem vysvetlovat, ze ikdyz existuje vykonostni rozdil mezi SATA a NVMe, vyjma specifickych pripadu to nepoznaji. Uzke hrdlo je jinde a jestli se neco nacita 1s se SATA SSD nebo 0,1s s NVMe SSD je pro uzivatele obvykle nerozeznatelne.
Ja ale nerikam, ze nemohou existovat desky s PCIe 4.0. Tohle rozhrani maji uz vetrakove X570, pokud o to nekdo stoji, at si to ma, ja si radsi poridil bezvetrakovou X470. Brzo budou i desky s B550, ktere asi to PCIe 4 take budou mit. Ovsem to co predvedlo AsRock je akorat nesmyslny marketing, PCIe 4 jen tak mit zadne rozumne vyuziti pro domaciho uzivatele a pro vetsinu firemnich nebude. Zpetne kompatibilni to je, takze ani v tom problem neni. Muj prispevek byl od zacatku jenom o tom, aby nebyl vyznam PCIe 4 precenovan, neni to o tom, ze bych to odmital.
Nesouhlasím. Už jsem psal, že někdy od doby Samsung SSD 970 (plus mínus, teď nevím z hlavy) je vidět, že se dosáhlo úzkého hrdla propustnosti PCIe 3.0 x4. SSD tedy potřebují pro další růst rychlejší rozhraní. Už rok nebo dva. Loni už byla SSD, která 4.0 využívala, letos budou další a lepší. Využití tu je prakticky, je blbost tvrdit, že je zbytečný, aby se ta rychlejší sběrnice z X570 šířil ia do dalších levnějších čipsetů/platforem. Deska v PC dneska vydrží X let a za pět let, ale možná už za tři můžou být rychlostiíPCIe 3.0 bržděná i úplně běžná SSD.
Proč se vám nelíbí, že se do levnějších desek dostane už teď podpora, aby na to byly připravený? Že to teď nechcete kupovat vy, snad neznamená, že to nemá nikdo nabízet, ne?
V roce 2012 zase na hodně deskách ještě nebylo USB 3.0 a mohlo se argumentovat, že to nevadí, protože málokdo má klíčenky/disky pro USB 3.0. Na ale stejné desky /PC jsou pořád vesele použitelné a používané v letech 2015-2020, kdy už absence USB 3.0 je celkem deficit.
Kromě toho, kdyby se Intelu nezdržel 10nm proces a celá roadmapa, tak to tu máme už dávno, kdyby Ice Lake-S vyšel v roce 2017 a Tiger Lake-S nebo jiná následující architektura v roce 2018, tak je PCIe 4.0 už rok-dva standard. Prostě, zbytečně brzo to fakt není, znovu opakuju, že PCIe 3.0 nastoupilo před osmi lety (a v té době bylo třeba míň, než je teď třeba PCIe 4.0), prodleva do PCIe 4.0 byla dvakrát delší než mezi 2.0 a 3.0.
Teda omlouvám se, ale mě to prostě IMHO přijde jako hledání problémů tam, kde nejsou, a pak snaha tu existencei problémů podložit vlastně úplěn nesouvisejícíma věcma.
"Příchod PCIe 4.0 do levnějších platforem než je X570 je špatně." protože "někdo si bude něco myslet a ono to bude jinak, čemuž je třeba zamezit" ... ?
Chápal bych, kdyby byla argumentace třeba "sice to do budoucna bude užitečný, ale taková deska stojí o tisícovku víc a je lepší ji investovat jinam". jenže to vůbec nevíme. Třeba tyhle desky budou teď stát jenom o pětikilo víc a do Vánoc už se budou dát sehnat třeba jen za 200Kč příplatek. Pak je snad ale úplně jasný, že mají smysl.
Ale proto, aby tohle postupný zlevnění a zmainstreamovatění PCIe 4.0 nastalo, se to jednou musí uvést a začít prodávat. A čím dřív se to stane, tím dřív do bude levný a bez příplatku. (Proto mi tohle celý vlákno hlava moc nebere a tolik se tu rozčiluju, sorry :) ...)
Že ze začátku nějaká technologie má menší využití, než v době největšího rozkvětu, je snad logický. Ale logicky se tím nedá argumetnovat proti jejímu uvedení, protože to byste se dodedukovali k tomu, že je ideální to neuvést na trh nikdy, protože tím se tomuto problému chytře předejde :)