Proč? Kdo chce PCIe 4.0 (nebo plánuje osadit hodně karet), má možnost koupit špičku, tj. X570. Komu stačí běžná deska, může koupit staré modely X470 nebo dokonce B450 - ty desky plnou podporu mají.
A protože zřejmě jde vyrobit desku s X570 chlazenou pasivně (https://www.anandtech.com/show/14432/gigabyte-unveils-it-s-flagship-x570-aorus-xtreme-16-phase-for-ryzen-3000 - tedy byť jde jen o GB), nevidím jediný problém.
Ostatně za kvalitu se platí, ne? :-) Špičková platforma nebude stát pár drobáků.
ne, je to vykalkulované s výrobci ZD - ti by se jistě sami nehrnuli do takového počtu X570 kdyby neměli zajištěný dobrý odbyt - a AMD to umožnilo jednak zrušením nového PCIE na starších a teď ještě oddálením levnějších čipsetů, takže mají maximální prostor pro prodeje desek s vyšší marží, jak prosté....
Takové nadstandartní podmínky nemají ani u Intelu kde ty čipsety jdou poměrně krátce po sobě, tady to vypadá na bezmála půlrok klidných prodejů nejdražší verze.
Vaší poznámce o Inteláckých čipsetech moc nerozumím. Poslední Z390 vyšel ve 4Q/18, předposlední Z370 ve 4Q/17, ten druhý mohli výrobci využívat celý rok, ten první už je tu půl roku a nevypadá to, že by byl v dohledné době vyměněn. Takže roční obměna je podle vás "krátce po sobě", kdežto "bezmála půlrok klidných prodejů" má výrobce něčím oslnit?
Vážně vám nerozumím. U AMD mluvíte o X570, což je ten nejlepší čipset. U Intelu jsou nejlepšími čipsety ty Zetkové. Ty desky se Z390 se prodávají v cenové relaci od 3 tisíc. Desky s X470 začínají ještě o 2 stovky výše. U X570 se očekává, že budou výrazně dražší, než ty X470. Takže o jakém porovnávání mezi vyšší a střední/nižší třídou mluvíte?
No já nevím, mě přijde rozdíl mezi "přeznačení stejnýho křemíku z H110/B150/Z170/Z270/etc na Z370" a "úplně novej návrh na novějším procesu" jako fakt velkej rozdíl.
Že tam v praxi není velký rozdíl pro uživatele, to je jiná věc, která je ale daná tím, že čipset nemá zas tak velkou úlohu. Nebylo zas tak moc nových věcí Intel mezi řadou 100 a 300, které by tam chyběly a mohl je přidat, takže "jenom USB 3.1gen2" mi přijda jako důležitá věc a ne "minimalistická odchylka". Ten nový proces v tom desktopu asi lidi ani nepocítí, kdežto USB 3.1 bez externího řadiče by mohlo mít lepší výkon a mohlo by být na větší škále (levnějších) desek.