Spolu s aplikačním ekosystémem Cisco AppHQ tvoří Cius prostředí pro tvorbu, správu a nasazení aplikací. Trend přechodu firem z pevných počítačů na mobilní platformu, nejčastěji v podobě tabletů, potvrzují také nové studie. Podle analýzy společnosti Deloitte nakoupí firmy v roce 2011 více než 10 milionů tabletů. Podle společnosti Gartner pak firemní výdaje na nákup tabletů porostou do roku 2015 meziročně o 52 %. Mobilní zařízení přitom požadují také samotní zaměstnanci. 60 % z nich totiž preferuje práci na dálku, kterou zařízení, jako je Cisco Cius, umožňují. Podle výzkumu společnosti Forrester Research bude v roce 2012 až 73 % zaměstnanců firem pracovat na dálku.
Díky technologii virtual desktop rozšiřuje Cius možnosti pro služby založené na cloud computingu a kromě nativní podpory nástrojů pro spolupráci nabízí také streaming HD videa, real-time video, videokonference, přístup k emailu i webovému obsahu a umožňuje editovat a sdílet jakákoliv data, ať už jsou na lokálním úložišti nebo v prostředí cloudu.
V případě spojení tabletů Cisco Cius s aplikačním prostředím Cisco AppHQ pak IT manažer dostává do rukou nástroj pro vývoj, nasazení i správu aplikací. Součástí AppHQ jsou vývojářské nástroje, umožňující vytvářet, testovat a poskytovat aplikace pro Cisco Cius a kontrolní mechanismy pro správce IT, dovolující individuálně definovat, které aplikace lze v rámci organizace na tabletech provozovat. AppHQ lze využít také jako uzavřený ekosystém v rámci jedné společnosti - v interním repositáři (storefront, obdoba "app store") mohou být k dispozici jen vybrané produkty třetích stran a vlastní firemní aplikace a rozšíření.
K tabletu jsou nabízena i různé příslušenství jako např. dokovací stanice, která v sobě spojuje IP telefon a rozhraní pro připojení externího monitoru, klávesnice a myši.
Cisco už tento produkt představilo i v ČR. Dováží se na objednávku a přibližná cena je stanovena na 700 USD.
Zdroj: TZ Cisco